Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2016
Centralne odkurzanie

Niektórym inwestorom odkurzacz centralny wydaje się być zbędnym luksusem. W rzeczywistości to rentowna inwestycja. System nie tylko ułatwia sprzątanie, ale i podnosi wartość nieruchomości. Z pewnością nie powinno go zabraknąć w żadnym nowoczesnym domu. Jego montaż to wprawdzie odczuwalny wydatek (kilku tysięcy złotych), lecz można go przeprowadzić w dwóch odsuniętych w czasie etapach.

Za montażem systemu centralnego odkurzania przemawia przede wszystkim higiena i wygoda. Pracy urządzenia właściwie nie słychać, bo jest w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub kotłowni. Podczas odkurzania żaden przewód elektryczny nie plącze się pod nogami. Pojemnik na śmieci opróżnia się bardzo rzadko – 3 do 4 razy w roku. Ponadto poprawnie wykonana i użytkowana instalacja jest czysta – powietrze przepływa przez rury z prędkością przynajmniej 100 km/h, więc zanieczyszczenia i zarazki nie mogą przywrzeć do ich ścianek.

 

Niepokój wzbudzają liczne przypadki skażeń w instalacjach klimatyzacji, jednak zagrożenie takie nie dotyczy instalacji centralnego odkurzania. Zasysane wraz z kurzem powietrze, po przefiltrowaniu, wyrzucane jest bowiem na zewnątrz budynku. Sprzątanie nie powoduje wzbijania kurzu w pomieszczeniu, zatem odkurzacz centralny jest szczególnie polecany do domów alergików. Ważne jest jednak właściwe dobranie poszczególne elementów systemu i fachowy montaż – według projektu. Poniżej przybliżamy najważniejsze kwestie, dotyczące jego rozplanowania i instalacji.

Jak działa system?

Najważniejszym elementem systemu centralnego odkurzania jest jednostka centralna – odkurzacz o dużej mocy, montowany w pomieszczeniu gospodarczym. W wybranych miejscach w domu montuje się gniazda ssące i łączy z jednostką systemem rur prowadzonych w podłogach i ścianach. Wzdłuż rur biegną przewody sterujące. System uruchamia się za pomocą włącznika znajdującego się w rączce węża.

 

Podczas pracy posługujemy się zatem lekkim, długim wężem oraz wybraną ssawką bądź szczotką. Nie musimy ciągnąć za sobą odkurzacza i przełączać go z gniazdka do gniazdka. Jednostka centralna pracuje z dużą wydajnością, dzięki czemu czas poświęcony na sprzątanie znacznie się skraca. Zassane powietrze jest oczyszczane w jednostce, a następnie usuwane rurą (tzw. wyrzutnią powietrza) na zewnątrz domu.

Małgorzata Kolmus
fot. Beam

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny