Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2016
Wymiana systemu ogrzewania budynku

Zanim przystąpimy do remontu instalacji grzewczej powinniśmy dobrze przemyśleć, czego po nim oczekujemy. Robimy to z konieczności, bo coś się zepsuło? Czy może stare grzejniki po prostu nijak nie pasują do nowej aranżacji wnętrz? A może przechodzimy na inne paliwo, albo szukamy sposobu na zmniejszenie uciążliwości obsługi instalacji?

W planowaniu i przeprowadzeniu każdego remontu najważniejsza jest konsekwencja. na początek musimy jasno określić swoje oczekiwania. Następnie przyjdzie czas na rozmowy ze specjalistami – instalatorem, a jeżeli zakres ewentualnych zmian jest duży również projektantem instalacji grzewczych. Czasem potrzebna będzie również opinia kominiarza, konstruktora, elektryka lub innych fachowców. Najczęściej na tym etapie okazuje się, że musimy iść na kompromisy – pierwotnie zamierzone zmiany okazują się zbyt kłopotliwe lub drogie. Do remontu powinniśmy przystępować dopiero po upewnieniu się jaki będzie całkowity zakres prac oraz ich koszty.

KONIECZNOŚĆ

Żadne urządzenie nie jest wieczne, dotyczy to także, kotłów, grzejników i innych elementów instalacji. Jeżeli zaczynają szwankować to sygnał, że czas na zmiany. Tym bardziej, że szczególnie w przypadku nowoczesnych kotłów po prostu nie opłaca się ich naprawiać – niewiele więcej zapłacimy za nowe urządzenie z gwarancją. Podobnie nie ma sensu próbować ratować np. skorodowane i zniszczone grzejniki płytowe, lepiej je wymienić. Takie przywrócenie do stanu pierwotnego (ewentualnie z użyciem nowszych materiałów) jest właśnie remontem w sensie ścisłym. Taki wariant prac jest najłatwiejszy, bo nie zmieniają się techniczne warunki pracy układu ogrzewania – nic nie zmieniamy w rurociągach ani samej kotłowni. Jeżeli uda nam się przy tym znaleźć kocioł i grzejniki o identycznym rozstawie króćców przyłączeniowych, zmiany będą niekłopotliwe. Jednak w takiej sytuacji, skoro i tak ingerujemy w ogrzewanie, zastanówmy się czy jednak czegoś nie zmienić.

ESTETYKA

Stare żeliwne grzejniki i grube stalowe rury technicznie są nie do zdarcia. Prawidłowo wykonane i eksploatowane posłużą nawet ponad 100 lat. Jednak pod względem estetycznym bardzo odstają od obecnych standardów. Dlaczego piszemy o grzejnikach? Ponieważ to one są najbardziej rzucającym się w oczy elementem ogrzewania, a pomijając wynikające z konieczności naprawy, to właśnie nieciekawy wygląd widocznych elementów instalacji jest najczęstszą motywacja do zmian.

Jarosław Antkiewicz
FOT. JøTUL

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny