Solidne przegrody i podstawy

Solidne przegrody i podstawy

Ściany nośne i stropy powinny gwarantować trwałość i stabilność konstrukcji oraz decydować o jej własnościach użytkowych. Czy ściana powinna mieć lepszą izolacyjność cieplną czy może dobrze chronić przed hałasem? A stropy? Mają ogromne znaczenie konstrukcyjne dla całego budynku! Zatem nic dziwnego, że do wyboru jednych i drugich należy przywiązywać dużą uwagę.

Parametry λ i U – co oznaczają?

λ – współczynnik przewodności cieplnej – określa termoizolacyjność materiałów budowlanych w W/(m·K). Im mniejszą wartość tego współczynnika ma materiał, tym lepszą izolacyjność cieplną może mieć wykonana z niego przegroda zewnętrzna. O ciepłochronności ściany w dużej mierze decydują materiały termoizolacyjne i mają one wartość tego współczynnika w granicach 0,03–0,05 W/(m·K).

 

U – współczynnik przenikania ciepła – określa izolacyjność termiczną czyli ciepłochronność przegrody o określonej konstrukcji i grubości: ściany, dachu, stropu albo podłogi na gruncie. Jego jednostką jest W/(m2·K). W uproszczeniu, wartość U jest sumą oporu cieplnego poszczególnych warstw. Opór każdej warstwy zaś to jej grubość dzielona przez współczynnik przewodności cieplnej  materiału.

 

Odwrotność zsumowanych oporów określa przewodność cieplną ściany.

Na jakie rodzaje można podzielić ściany zewnętrzne w domach jednorodzinnych?

Ściany domów można budować niemal z każdego dostępnego materiału, czyli drewna, gliny, słomy, kamienia, cegły, betonu itd. Wybór technologii również jest duży – ściany szkieletowe, prefabrykowane, masywne, murowane itp. Jednak w naszym kraju około 90% domów jednorodzinnych ma murowane ściany zewnętrzne jedno-, dwu- lub trójwarstwowe.

 

Za ścianami murowanymi przemawia również to, że jest to technologia powszechnie znana, stosunkowo łatwa do wykonania i co ważne nadzorowania. Poza tym dość tania oraz odporna na błędy, o które nietrudno przy niskim poziomie wykonawstwa. Ściany jednowarstwowe

 

To przegrody, z których można budować domy mieszkalne zgodne z obowiązującymi przepisami. Pomimo tego są popularne z uwagi na szybkość wykonania. Jednak te nowoczesne technologie wymagają od wykonawców sporej wiedzy. Z tego względu ważne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń producentów, aby nie doprowadzić do powstania mostków termicznych, pękania ścian lub tynków.

 

Ściany jednowarstwowe grubości 36–50 cm najczęściej muruje się z bloczków betonu komórkowego (odmiany 400) lub pustaków ceramicznych (poryzowanych).

 

Elementy łączy się na pióro i wpust, dlatego nie wymagają stosowania spoin pionowych. Do murowania używa się zapraw klejowych lub ciepłochronnych. Ściany jednowarstwowe wykonywane są również z bloczków keramzytobetonowych grubości zaledwie 31–36 cm wypełnionych odpowiednio wyprofilowaną wkładką styropianową. Dzięki temu mają współczynnik przenikania ciepła U=0,19 (W/m2·K). Murowane są tylko na spoiny poziome, a pionowe wypełnia się sznurem poliuretanowym lub pianką montażową zapewniając szczelność i ciągłość termoizolacji. Łączna grubość styropianu wynosi około 15 cm. Pogrubiona wewnętrzna ścianka umożliwia wieszanie urządzeń instalacyjnych, półek, czy szafek w dowolnym miejscu. Na dodatek odznaczają się dobrą akumulacyjnością cieplną oraz izolacyjnością akustyczną. Są trwałe i odporne na żywioły, przy tym łatwe do wykonania (przy stosowaniu elementów systemowych – narożnych, okiennych, nadprożowych, wieńcowych).

 

Ściany dwuwarstwowe – metoda lekka sucha

 

Przegrody te swoją budową bardzo przypominają ściany trójwarstwowe. Mają podobną grubość i parametry techniczne. Wprawdzie nie są tak wytrzymałe, trwałe i odporne na żywioły, ale równie dobre pod względem termicznym oraz akustycznym. Poza tym, łatwiejsze do wykonania i ewentualnej naprawy, tańsze oraz równie efektowne. Niestety również wykonuje się je stosunkowo rzadko z uwagi na pracochłonność poprawnego wykonania warstwy elewacyjnej.

 

Wewnętrzną warstwę nośną stanowi mur grubości 24–29 cm wznoszony z takich samych materiałów, jak w przegrodach trójwarstwowych. Warstwę izolacyjną, także wykonuje się z płyt półtwardej wełny mineralnej o łącznej grubości 15–25 cm. Układa się ją w dwóch wzajemnie prostopadłych warstwach pomiędzy drewnianymi listwami rusztu dystansowego. Dzięki temu ograniczone są liniowe mostki termiczne. Termoizolację osłania się wysokoparoprzepuszczalną folią przeciwwiatrową, oraz chroni przed zawilgoceniem szczeliną wentylacyjną szerokości 3 cm. Warstwę osłonową i wykończeniową najczęściej stanowią deski wykonane z różnych gatunków drewna lub siding winylowy. Jednak może to być również sklejka wodoodporna, blacha trapezowa i inne lekkie materiały osłonowe.

 

Ściany dwuwarstwowe – metoda lekka mokra

 

To obecnie najczęściej stosowany rodzaj ścian zewnętrznych pomimo, że swoimi właściwościami ustępują ścianom trójwarstwowym. Jednak są przynajmniej równie ciepłe (stosuje się je nawet w domach pasywnych), a za to nieco tańsze i cieńsze (42–52 cm). Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że charakteryzują się gorszą izolacyjnością akustyczną, odpornością na uszkodzenia mechaniczne i żywioły. Poza tym nie są paroprzepuszczalne, ani tak efektowne, jak ściany trójwarstwowe.

 

Wewnętrzną warstwę nośną grubości 24–25 cm można murować z takich samych materiałów, jak w ścianach trójwarstwowych. Jednak częściej stosuje się nowocześniejsze materiały łączone na pióro i wpust. Wykonywanie tylko spoin poziomych znacznie ułatwia i przyspiesza prace murarskie. Warstwę termoizolacyjną grubości 12–20 cm najczęściej wykonuje się z płyt styropianowych o gęstości min. 15 kg/m3 (rzadko z droższej wełny mineralnej). Zabezpiecza się je siatką z włókna szklanego i tynkiem cienkowarstwowym.

 

Ściany trójwarstwowe

 

Przegrody te uznawane są za najlepsze, ponieważ w bardzo dużym stopniu spełniają wszystkie kryteria stawiane ścianom zewnętrznym. Są wytrzymałe, trwałe, odporne na żywioły, charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną, a zwłaszcza akustyczną, Poza tym są paroprzepuszczalne i często bardzo efektowne. Nie są jednak powszechnie stosowane z uwagi na dość skomplikowane wykonawstwo (wymagające dużej staranności), stosunkowo dużą szerokość 43–62 cm oraz wysoki koszt, ale tylko, gdy warstwa zewnętrzna wykonana jest z cegieł klinkierowych.

 

Wewnętrzną warstwę nośną grubości 18–20 cm najczęściej muruje się na zaprawę cementowo-wapienną z pustaków ceramicznych lub keramzytobetonowych, bloczków betonu komórkowego (o ciężarze 600–800 kg/m3) oraz wapienno-piaskowych.

 

Warstwę środkową tworzy izolacja termiczna grubości 12–25 cm wykonywana głównie z wełny mineralnej o gęstości min. 60 kg/m3. Jej koniecznym uzupełnieniem jest szczelina wentylacyjna o szerokości min. 3 cm. Dzięki temu zapewniony jest optymalny bo naturalny poziom wilgotności przegrody.

 

Warstwę zewnętrzną grubości 8–12 cm muruje się z cegieł klinkierowych, wapienno-piaskowych, betonowych lub ceramicznych pełnych (najczęściej otynkowanych). Łączy się ją z warstwą nośną za pomocą specjalnych kotew. Dzięki temu powstaje bardzo wytrzymały ustrój przestrzenny o znakomitych właściwościach technicznych.

fot. Wienerberger

Pozostałe artykuły z tego numeru
Wybór działki
Wybór działki to najważniejsze zadanie, przed jakim stoi inwestor planujący budowę domu. Istotne są parametry posesji – wielkość i kształt, jej lokalizacja, status prawny, a także obecność niezbędnej infrastruktury.
Wybór działki
Wybór działki
Wybór działki to najważniejsze zadanie, przed jakim stoi inwestor planujący budowę domu. Istotne są parametry posesji – wielkość i kształt, jej lokalizacja, status prawny, a także obecność niezbędnej infrastruktury.
Wybór działki
Sprawny odpływ
Budowa i stopień skomplikowania domowej instalacji kanalizacyjnej zależy przede wszystkim od upodobań przyszłych mieszkańców domu i możliwości inwestora. Rzecz całą należy starannie przemyśleć już na etapie projektowania domu.
Sprawny odpływ
Czyste i świeże powietrze
Właściwie zaprojektowana i wykonana wentylacja domu to nie tylko objaw troski o nasze zdrowie i samopoczucie, ale również okazja do ograniczenia wydatków na ogrzewanie. Podstawowym zadaniem instalacji wentylacyjnej jest usunięcie z pomieszczenia zużytego powietrza i doprowadzenie na to miejsce powietrza świeżego.
Czyste i świeże powietrze
Komfortowo i bez kurzu
Każdy dom można wyposażyć w system centralnego odkurzania, najwygodniej zaplanować to podczas projektowania budynku lub na etapie wykonywania stanu surowego. Dzięki temu będzie można bezkolizyjnie poprowadzić rury i najkorzystniej rozmieścić gniazda ssące. W budynku już zamieszkanym, wykonanie takiej instalacji też jest możliwe, ale konieczne jest wykucie bruzd w ścianach i stropach na rury, a potem ich zamaskowanie.
Komfortowo i bez kurzu
Przemyślana instalacja
W przypadku instalacji elektrycznej najważniejsze jest podjęcie decyzji, czy chcemy mieć urządzenia elektryczne dużej mocy – przepływowy podgrzewacz wody, kuchnię elektryczną, piec akumulacyjny. Wymagają one dużego przydziału mocy i trzeba przede wszystkim sprawdzić w lokalnym zakładzie energetycznym, czy taki przydział dostaniemy.
Przemyślana instalacja
Myślący dom
Żadna instalacja nie będzie działać prawidłowo, jeśli już na etapie projektowania popełniono błędy. Dlatego podstawą pracy wykonawcy zawsze powinien być projekt. Zadaniem instalatora jest go jedynie zrealizować, bez samowolnego wprowadzania zmian.
Myślący dom
Wizytówka domu
Wykańczanie ścian zewnętrznych to etap, podczas którego ociepla się budynek i zabezpiecza ściany przed działaniem czynników atmosferycznych. Sposób wykończenia elewacji oraz kolorystykę wybranych materiałów projektuje architekt. Nad sposobem realizacji jego koncepcji musimy jednak czuwać sami, kontrolując skrupulatność wykonawców.
Wizytówka domu
Idealne ściany
Materiały użyte do wykonania ścian ostatecznie wpływają na wygląd pomieszczeń. Dlatego ich wybór jest jedną z istotniejszych decyzji, którą przyjdzie nam podjąć na ostatnim etapie wykańczania.
Idealne ściany
Schodami do góry
Jeśli w naszym domu mają się znaleźć schody, musimy zadecydować o tym gdzie będą umieszczone i ile miejsca możemy na nie przeznaczyć. W nowoczesnych projektach coraz rzadziej spotyka się klatkę schodową. Zazwyczaj architekci umieszczają schody w holu lub w salonie.
Schodami do góry
Komfortowo pod stopami
Podłogi powinny przede wszystkim chronić przed ucieczką ciepła i przenikaniem wilgoci, tłumić hałas i zapewniać niezbędną wytrzymałość na obciążenia. Ich warstwy wykończeniowe, czyli posadzki mają natomiast stanowić solidną i efektowną dekorację, gwarantującą długotrwałe użytkowanie. Aby tak było o wyborze posadzki i koniecznych warstw podpodłogowych musimy pomyśleć już na etapie stawiania stanu surowego domu.
Komfortowo pod stopami
Stylowe i bezpieczne ogrodzenie
Bogata oferta rynkowa daje szerokie możliwości tworzenia ogrodzeń. Jedynie przepisy prawa budowanego oraz sąsiedzi mogą ograniczyć nasze plany.
Stylowe i bezpieczne ogrodzenie
Czysta i zdrowa
Dom może mieć dwa zasadnicze źródła zasilania w wodę: własne ujęcie – najczęściej studnię (zdarza się również wykorzystanie wód powierzchniowych) lub wodociąg zbiorczy. Sposób uzdatniania wody zależy od jej zanieczyszczenia, od chęci, możliwości finansowych oraz instalacyjnych użytkowników.
Czysta i zdrowa
Grzanie z natury
Odnawialne źródła energii (OZE) kojarzą się niemal wszystkim z poszanowaniem środowiska oraz darmową energią, ale też i z dużymi wydatkami, które trzeba ponieść, zanim zacznie się ją pozyskiwać.
Grzanie z natury
Podłogowe czy grzejnikowe
Najpopularniejsze w obecnie budowanych domach są mieszane instalacje grzewcze – z podłogówką na parterze i grzejnikami w sypialniach na piętrze.
Podłogowe czy grzejnikowe
Wymagane formalności
Według obecnie obowiązujących przepisów, wznoszenie domu oraz związanych z nim obiektów i urządzeń możliwe jest na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, zgodnie z nieco uproszczoną procedurą obowiązującą od 28 czerwca 2015 roku. Możliwe jest również uzyskanie pozwolenia na budowę w tzw. starym trybie.
Wymagane formalności
Dobry projekt i wykonawca
Projekt typowy czy indywidualny? Wybór projektu domu to jedna z najtrudniejszych decyzji podczas budowy. Aby w pełni spełniał nasze oczekiwania musi być dopasowany do naszych potrzeb, stylu życia, wielkości rodziny.
Dobry projekt i wykonawca
Dobry początek - fundamenty
Fundament to bez wątpienia najważniejszy element nośny. Od niego zależy stabilność budynku i co za tym idzie bezpieczeństwo mieszkańców. Błędy popełnione w trakcie wykonywania fundamentów bardzo trudno poprawić w gotowym już domu.
Dobry początek - fundamenty
Oparcie dachu
Dach jest zwieńczeniem każdego domu, do jego wielkości i kształtu powinna być dostosowana więźba dachowa, która jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Jej wybór zależy od wielu czynników, a ona sama powinna spełniać określone prawem budowlanym normy.
Oparcie dachu
Przykrywamy dom
Znając kształt, wielkość oraz kąt nachylenia dachu możemy przystąpić do wyboru pokrycia dachowego. Dachówka, blachodachówka, a może strzecha? Rynny i rury spustowe to niezbędne uzupełnienie. Dokonując wyboru należy pamiętać, o ponoszonych kosztach. Dlatego wszystkie decyzje należy podejmować świadomie, najlepiej przy pomocy sprawdzonych ekip dekarskich.
Przykrywamy dom
Funkcjonalny ogród zimowy
Powiększa bryłę budynku oraz staje się jej ozdobą. Ogrody zimowe są coraz bardziej popularne, a także wpisują się w modny trend budownictwa energooszczędnego. Poprawnie usytuowany poprawia tzw. bilans cieplny domu.
Funkcjonalny ogród zimowy
Okna na świat, drzwi do domu
Zarówno okna, jak i drzwi zewnętrzne czy wewnętrzne powinny spełniać określone standardy. Fachowo dobrane i zamontowane nie będą narażać właścicieli na dodatkowe koszty w przyszłości.
Okna na świat, drzwi do domu
Dobrana para
Miejsce umieszczenia komina na dachu decyduje o jego trwałości oraz o tym, czy będzie on właściwie spełniał swoje funkcje. Kominek może być nie tylko ozdobą, lecz także skutecznym źródłem ciepła do ogrzewania domu.
Dobrana para
Ciepło i oszczędnie
Właściwy wybór sposobu ogrzewania budynku i prawidłowe wykonanie instalacji grzewczej mają bardzo istotne znaczenie dla inwestora. Nie tylko decydują o komforcie mieszkańców domu, lecz także przesądzają na lata o kosztach jego eksploatacji.
Ciepło i oszczędnie
Ogrodowe szlaki
Absolutne minimum, to ścieżka od furtki do drzwi wejściowych i podjazd dla samochodu. W przypadku bardzo małych działek zwykle na tym się kończy; wszak największym kapitałem ogrodu jest zieleń. Właściciele nieco rozleglejszych parceli powinni jednak pomyśleć o rozprowadzeniu traktów także w strefie rekreacyjno-ozdobnej.
Ogrodowe szlaki
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe