Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - ABC 2015

Dobrana para

Miejsce umieszczenia komina na dachu decyduje o jego trwałości oraz o tym, czy będzie on właściwie spełniał swoje funkcje. Kominek może być nie tylko ozdobą, lecz także skutecznym źródłem ciepła do ogrzewania domu.

Kiedy należy podjąć decyzję o rodzaju komina?

Rodzaj, rozmieszczenie kanałów jak też ich przekrój warto ustalić już na etapie budowy konstrukcji domu, po wybraniu systemu ogrzewania domu, rodzaju kotła, a nawet konkretnego modelu. Uniknie się wtedy konieczności dokonywania przeróbek, gdy system kominowy trzeba będzie dostosować do zakupionego kotła. Trzeba też pamiętać, że kanały spalinowe i dymowe powinny odpowiadać wymaganiom stawianym przez producenta kotła, a te z reguły są zgodne z obowiązującymi przepisami. Przed rozpoczęciem użytkowania, do dokumentów potrzebnych do formalnego zakończenia budowy potrzebna jest opinia kominiarska stwierdzająca zgodność instalacji wentylacyjno-kominowej z obowiązującymi przepisami. Opinię taką wydaje uprawniony kominiarz.

Do czego służą kanały: dymowy, spalinowy i wentylacyjny?

Kanały dymowe służą do podłączania do nich kotłów i kominków na paliwa stałe. Każde urządzenie musi być podłączone do oddzielnego kanału. Kanały spalinowe są przeznaczone do podłączania do nich gazowych lub olejowych urządzeń grzewczych. Przewodami spalinowymi odprowadza się także powietrze znad okapów kuchennych. Kanały wentylacyjne odprowadzają powietrze w systemie wentylacji grawitacyjnej. Każdy kanał wentylacyjny może odprowadzać powietrze tylko z jednego pomieszczenia. Wyloty kanałów powinny znajdować się na bocznych ściankach komina, żeby ograniczyć ryzyko przedostawania się do nich spalin lub dymu w przypadku osłabienia lub odwrócenia w nich ciągu.

Jakie są problemy z instalacją kominową na gaz i olej opałowy?

Kanały spalinowe wykonane z materiałów kwasoodpornych w zasadzie nie ulegają korozji i komin taki może służyć bardzo długo. Nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu mogą być spowodowane przede wszystkim zatkaniem się kanału przez obce elementy (gałązki z gniazda ptaków, oderwane elementy nasadki dachowej). Przy nieprawidłowym montażu mogą też pojawić się zacieki spowodowane przenikaniem kondensatu przez nieszczelności połączeń. W kotłach olejowych może dodatkowo wystąpić problem z odkładaniem się sadzy spowodowany złą regulacją palnika, czy też zanieczyszczeniem oleju opałowego. Wybuchy na szczęście raczej się nie zdarzają.

fot. Schiedel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!