Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2014
Dobudowa wiatrołapu

Choć wiatrołap pełni w domu rolę śluzy chroniącej wnętrze przed falami zimnego powietrza, niektórzy inwestorzy rezygnują z tego pomieszczenia. Taka decyzja nie jest jednak nieodwołalna. Co można zrobić, jeśli po pewnym okresie użytkowania domu stwierdzimy, że wiatrołap jest nam niezbędny?


Wiatrołap to pomieszczenie usytuowane między drzwiami wejściowymi a tymi prowadzącymi do części mieszkalnej. Jego najważniejszym zadaniem – jak sama nazwa wskazuje – jest zatrzymywanie wiatru wpadającego do domu. Stanowi też barierę dla zimna i wilgoci oraz bufor, w którym zostaje brud naniesiony z zewnątrz. Tu również zostawiamy obuwie, wierzchnie okrycia i parasole. Jeśli pozwala na to miejsce, w wiatrołapie można urządzić niewielką garderobę, przechowywać rower lub dziecięcy wózek.

 

Wiatrołap to także zapora chroniąca prywatność domowników przed ciekawskim wzrokiem listonoszy, kurierów, inkasentów itp. Jest też często wygodnym łącznikiem pomiędzy domem a garażem czy pomieszczeniem gospodarczym. Może również służyć jako poczekalnia, gdy w domu jest gabinet, w którym przyjmuje się pacjentów lub interesantów i istnieje potrzeba oddzielenia go od części mieszkalnej.

 

Mimo niewątpliwych zalet, nie we wszystkich polskich domach zaprojektowano wiatrołapy. Zgodnie z Rozporządzeniem ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, jest to element nieobowiązkowy („Wejścia z zewnątrz do budynku i pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza przez zastosowanie przedsionka, kurtyny powietrznej lub innych rozwiązań nieutrudniających ruchu”.). Część inwestorów rezygnuje z niego świadomie, inni nabywają dom, w którym takiej funkcji nie przewidziano. Jeśli uznamy, że wiatrołap jest nam niezbędny, możemy w dość prosty sposób przebudować strefę wejściową. Opisujemy cztery popularne rozwiązania.

Norbert Skupiński
fot. Archiwum BD

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny