Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2014
Kolektory słoneczne

Zasoby energii słonecznej wielokrotnie przewyższają nasze potrzeby. Jednak ze względu na niewielkie nasłonecznienie zimą, w naszym kraju kolektorów słonecznych używa się głównie do przygotowania wody użytkowej (c.w.u.), a nie do ogrzewania budynków. Podpowiadamy, czym się kierować, aby kupić dobre kolektory i prawidłowo skonfigurować instalację.

Jak to działa?

Każdy kolektor ma za zadanie pochłonąć promieniowanie słoneczne, zamienić je w ciepło i przekazać dalej do instalacji. Element, który nagrzewa się od słońca nazywamy absorberem. To właśnie jego rodzaj i sposób wykonania izolacji, zapobiegającej ucieczce ciepła do otoczenia odróżnia od siebie trzy popularne na rynku rodzaje kolektorów:

 

- płaskie, w których absorber jest płaską metalową płytą, osłoniętą od góry taflą szkła i zamkniętą w termoizolacyjnej obudowie (izolatorem jest najczęściej wełna mineralna);

 

- rurowe próżniowe, w nich absorber, w postaci paska metalu lub szklanej rurki z napyloną warstwą metalu, zamknięty jest wewnątrz szklanej rury próżniowej – próżnia to bardzo dobry izolator termiczny;

 

- płaskie próżniowe, z takim absorberem jak typowe kolektory płaskie, ale zamkniętym w całkowicie szczelnej obudowie, z której za pomocą pompy próżniowej wyssano powietrze (znów izolatorem jest próżnia).

 

Urządzenia pochodzące od różnych wytwórców różnią się oczywiście wieloma szczegółami konstrukcyjnymi. Każdy producent twierdzi przy tym, że jego rozwiązania są najlepsze. Jednak w rzeczywistości najważniejsza okazuje się jakość urządzeń. Rozwiązanie teoretycznie lepsze, faktycznie może okazać się mniej wydajne – z powodu błędów konstrukcyjnych albo wadliwego (niestarannego) wykonania. Wysoka jakość wykonania przekłada się przy tym na wieloletnią bezawaryjną eksploatację. A kolektory są na tyle drogimi urządzeniami, że powinny „pracować na siebie” kilkanaście lat, aby ich zakup miał ekonomiczny sens.

Jarosław Antkiewicz, Małgorzata Kolmus
fot. Fakro

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny