Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2014
Ogrzewanie podłogowe

Zadaniem systemu grzewczego jest zapewnienie odpowiedniej temperatury w budynku w okresie chłodów. W roli tej znakomicie sprawdza się ogrzewanie podłogowe, górujące nad klasycznymi grzejnikami zarówno pod względem komfortu użytkowania, jak i ekonomiki eksploatacji. Jednak – uwaga – podłogowa instalacja grzewcza jest bardzo wrażliwa na błędy popełnione podczas projektowania i montażu. Co gorsza, ujawniają się one zwykle dopiero wtedy, gdy wykończone są już posadzki, a usunięcie usterek wymaga ich rujnacji.

Ogrzewanie podłogowe instaluje się – przynajmniej w części pomieszczeń – właściwie we wszystkich nowo budowanych domach, choć jego wykonanie (przynajmniej jeśli chodzi o ogrzewanie wodne) jest wciąż droższe od wprowadzenia systemu grzejnikowego. Decydują o tym względy eksploatacyjne. Po pierwsze, podłogówka oferuje wyższy komfort użytkowania, ponieważ zapewnia korzystniejszy rozkład temperatury w pionie – zdecydowana większość z nas woli sytuację, gdy nogi odczuwają ciepło, a wokół głowy panuje przyjemny chłód, niż gdy jest odwrotnie. Przekłada się to na koszty eksploatacji. Przy systemie podłogowym, jako komfortowa odbierana jest temperatura o 1–2 stopnie niższa niż w sytuacji, gdy pomieszczenie ogrzewają grzejniki, co zmniejsza straty ciepła i wydatki.

 

Trzeci bardzo ważny czynnik to fakt, że wodne ogrzewanie podłogowe doskonale współpracuje z nowoczesnymi, niskotemperaturowymi źródłami ciepła, takimi jak kotły kondensacyjne, pompy ciepła czy nawet kolektory słoneczne. W przypadku systemu elektrycznego, istnieje zaś możliwość (ze względu na znaczną bezwładność cieplną podłogi) oszczędzania za pomocą rozliczania dwutaryfowego czy ogniw fotowoltaicznych.

 

Przy tych wszystkich zaletach podłogówki nie wolno zapominać o jednym – aby system ogrzewania podłogowego funkcjonował naprawdę dobrze, musi zostać właściwie zaprojektowany (zwymiarowany) i zrealizowany. Usunięcie ewentualnych błędów będzie bowiem bardzo kłopotliwe i kosztowne. Jeśli np. stwierdzamy, że jakieś pomieszczenie jest niedogrzane, to przy ogrzewaniu grzejnikowym wystarczy zwykle wymienić grzejnik na efektywniejszy lub odpowiednio większy. W przypadku podłogówki – sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana.

 

Jeżeli instalator będzie próbował ratować sytuację przez podwyższenie temperatury wody zasilającej, to w pokoju wprawdzie zrobi się cieplej, ale może się okazać, że przekroczona zostanie dopuszczalna temperatura podłogi. A to nie do przyjęcia zarówno ze względów zdrowotnych (możliwość występowania obrzęków nóg, niekontrolowane unoszenie kurzu), jak i technicznych (prowadzi do pękania terakoty, „rozchodzenia się” parkietu czy paneli, a nawet kruszenia posadzki).

Adam Jamiołkowski
fot. Pipelife

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny