Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2014
Zabezpieczenia antywłamaniowe domu

O 7,3% zmalała przestępczość w kategorii kradzież z włamaniem – z liczby 127 691 w 2012 r. do 118 398 w roku minionym*. Czy to oznacza, że niezależnie od miejsca, w którym mieszkamy i bez względu na wyposażenie domu, możemy czuć się w nim bezpiecznie?

Przeprowadzony rok temu przez Centrum Badań Opinii Społecznej sondaż odnośnie poczucia bezpieczeństwa m.in. w okolicy miejsca zamieszkania wykazał, że co dwunasta osoba z grupy respondentów padła ofiarą włamania (do domu, mieszkania, domku na działce, piwnicy czy budynków gospodarczych) w ciągu ostatnich pięciu lat.** Wynik na poziomie 8% nie jest alarmujący, ale też nie zwalnia nas z konieczności zagwarantowania ochrony naszego mienia. W artykule przedstawiamy dostępne na rynku rozwiązania podnoszące poziom ochrony przed włamaniem, stosowane w domach jednorodzinnych. Poprowadzimy Państwa drogą, jaką porusza się potencjalny włamywacz – od ogrodzenia, przez posesję, aż do wnętrza domu – i pokażemy, jak chronić posiadłość na każdym kroku, tj. w jaki sposób zapewnić ochronę obwodową, peryferyjną oraz obrysową (budynku). Oczywiście tak kompleksowe zabezpieczenie mienia nie w każdej sytuacji jest wskazane. O tym, jak rozsądnie dostosować rozwiązania w konkretnym przypadku, dowiedzą się Państwo od naszych ekspertów.

Ogrodzenie – ochrona obwodowa

Samo w sobie nie powstrzyma intruza przed przedostaniem się na teren posesji, bo przecież ogrodzenie to nie mur obronny. Jego powierzchnię, zgodnie z prawem, w 25% muszą stanowić prześwity (w szczególnych przypadkach dozwolone jest postawienie ogrodzenia pełnego), a górna część musi mieć łagodne zakończenie (dot. ogrodzeń do 1,8 m). Mimo to w pewnym stopniu można zadbać o to, by choć trochę utrudnić „pracę” potencjalnemu włamywaczowi. Po pierwsze, ogrodzenie powinno być wykonane z trwałych materiałów, odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Po drugie, ważne jest, aby jego elementy nie tworzyły „stopni”, po których łatwo się wspiąć.

 

Zawiasy furtki powinny być zabezpieczone metalową nakładką lub specjalnymi śrubami (ich łebki usuwa się po przykręceniu), które uniemożliwią zdjęcie skrzydła. Ponadto ogrodzenie może tworzyć lepszą zaporę przeciwwłamaniową, jeśli wprowadzimy przedstawione niżej rozwiązania z zakresu kontroli dostępu oraz systemów wczesnego ostrzegania.

*Komenda Główna Policji, serwis www.policja.pl
**Komunikat z badań CBOS „Bezpieczeństwo publiczne” z maja 2013 r. Reprezentatywna próba losowa dorosłych Polaków N=1150

Emilia Rosłaniec
fot. Winkhaus

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny