Budowa zbiorników wodnych nie jest tania, a ich pielęgnacja wymaga pracy. Nie zraziło jednak to naszych rozmówców, którzy nie wyobrażają sobie przydomowego ogrodu bez wody. Ci, którzy mają małą działkę, zbudowali oczko wodne. Właściciele większych – staw. Wszyscy zgodnie polecają wprowadzenie na działce wodnych akcentów, bo przekonali się na własnej skórze, że mają zbawienny wpływ na ludzi i zwierzęta.
Nawet mała tafla wody cieszy oczy, poprawia mikroklimat, korzystnie jonizuje powietrze, uspokaja, zwabia do ogrodu ptaki i owady, w upalne dni chłodzi. Wystarczy skrawek wody, by odbijał się w niej krajobraz i niebo. Jeśli dodać do tego możliwość uprawiania roślin wodnych, hodowania ryb albo pływania, mamy odpowiedź, dlaczego tak wielu właścicieli ogrodów decyduje się na budowę oczek lub stawów. Mimo dużych kosztów i dodatkowych prac pielęgnacyjnych.
KIEDY WYMAGA SIĘ POZWOLENIA?
Do zbudowania zbiornika wodnego o powierzchni mniejszej niż 30 m2 nie potrzeba pozwolenia. Wymagane jest jedynie zgłoszenie takiego zamiaru w starostwie powiatowym 30 dni przed rozpoczęciem prac.
Planując utworzenie większego zbiornika, w urzędzie powiatowym trzeba złożyć wniosek o wydanie pozwolenia wodno-prawnego, a po jego uzyskaniu – wykonuje się projekt budowlany zbiornika i składa się go z prośbą o wydanie pozwolenia na budowę. Jeśli zbiornik ma być zasilany wodą płynącą, np. z rzeki, należy się liczyć z koniecznością przedłożenia większej ilości dokumentów.
LOKALIZACJA
Zbiornikowi powinien towarzyszyć taras lub altana. Wtedy najpełniej skorzysta się z przyjaznego mikroklimatu i pięknego widoku, jaki zawsze daje woda. Nie zakłada się go nad przebiegającymi w ziemi instalacjami – gazową, wodociągową, kanalizacyjną, elektryczną lub telefoniczną. Ponieważ do obsługi akwenu potrzebna jest elektryczność i woda, warto umieścić go tam, gdzie łatwo będzie je doprowadzić. Należy odsunąć zbiornik od drzew, których korzenie mogą utrudnić budowę, a później go zniszczyć. Sąsiedztwo drzew liściastych również nie jest dobre, z uwagi na zanieczyszczanie wody opadającymi liśćmi. Kłopoty podczas eksploatacji może sprawić podłoże z wysoko zawieszonymi wodami gruntowymi. Gwałtowny napływ wody podskórnej, np. po śnieżnej zimie, często powoduje tzw. podrywanie folii.
Ważnym parametrem lokalizacji jest nasłonecznienie. Liczy się właściwa proporcja słońca i cienia. Słońce powinno oświetlać wodę 4–8 godzin dziennie, ale jednocześnie przynajmniej 1/3 jej powierzchni pozostawać w cieniu, dając ochłodę rybom i płazom. Jeśli przy tym akwen będzie dostatecznie głęboki, w zimnej wodzie nie rozwiną się glony.