Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2014
Oczka, stawy

Budowa zbiorników wodnych nie jest tania, a ich pielęgnacja wymaga pracy. Nie zraziło jednak to naszych rozmówców, którzy nie wyobrażają sobie przydomowego ogrodu bez wody. Ci, którzy mają małą działkę, zbudowali oczko wodne. Właściciele większych – staw. Wszyscy zgodnie polecają wprowadzenie na działce wodnych akcentów, bo przekonali się na własnej skórze, że mają zbawienny wpływ na ludzi i zwierzęta.

Nawet mała tafla wody cieszy oczy, poprawia mikroklimat, korzystnie jonizuje powietrze, uspokaja, zwabia do ogrodu ptaki i owady, w upalne dni chłodzi. Wystarczy skrawek wody, by odbijał się w niej krajobraz i niebo. Jeśli dodać do tego możliwość uprawiania roślin wodnych, hodowania ryb albo pływania, mamy odpowiedź, dlaczego tak wielu właścicieli ogrodów decyduje się na budowę oczek lub stawów. Mimo dużych kosztów i dodatkowych prac pielęgnacyjnych.

KIEDY WYMAGA SIĘ POZWOLENIA?

Do zbudowania zbiornika wodnego o powierzchni mniejszej niż 30 m2 nie potrzeba pozwolenia. Wymagane jest jedynie zgłoszenie takiego zamiaru w starostwie powiatowym 30 dni przed rozpoczęciem prac.

 

Planując utworzenie większego zbiornika, w urzędzie powiatowym trzeba złożyć wniosek o wydanie pozwolenia wodno-prawnego, a po jego uzyskaniu – wykonuje się projekt budowlany zbiornika i składa się go z prośbą o wydanie pozwolenia na budowę. Jeśli zbiornik ma być zasilany wodą płynącą, np. z rzeki, należy się liczyć z koniecznością przedłożenia większej ilości dokumentów.

LOKALIZACJA

Zbiornikowi powinien towarzyszyć taras lub altana. Wtedy najpełniej skorzysta się z przyjaznego mikroklimatu i pięknego widoku, jaki zawsze daje woda. Nie zakłada się go nad przebiegającymi w ziemi instalacjami – gazową, wodociągową, kanalizacyjną, elektryczną lub telefoniczną. Ponieważ do obsługi akwenu potrzebna jest elektryczność i woda, warto umieścić go tam, gdzie łatwo będzie je doprowadzić. Należy odsunąć zbiornik od drzew, których korzenie mogą utrudnić budowę, a później go zniszczyć. Sąsiedztwo drzew liściastych również nie jest dobre, z uwagi na zanieczyszczanie wody opadającymi liśćmi. Kłopoty podczas eksploatacji może sprawić podłoże z wysoko zawieszonymi wodami gruntowymi. Gwałtowny napływ wody podskórnej, np. po śnieżnej zimie, często powoduje tzw. podrywanie folii.

 

Ważnym parametrem lokalizacji jest nasłonecznienie. Liczy się właściwa proporcja słońca i cienia. Słońce powinno oświetlać wodę 4–8 godzin dziennie, ale jednocześnie przynajmniej 1/3 jej powierzchni pozostawać w cieniu, dając ochłodę rybom i płazom. Jeśli przy tym akwen będzie dostatecznie głęboki, w zimnej wodzie nie rozwiną się glony.

Lilianna Jampolska
fot. Gardena

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny