Coraz dłuższe, cieplejsze i – co najważniejsze – słoneczne dni zachęcają do spędzania wolnego czasu w ogrodzie i na tarasie. To dobry moment na wyciągnięcie z garażu ogrodowych mebli, wykonanie drobnych napraw i odnowienie elementów. Dobrze jest przyjrzeć się także drewnianym deskom na tarasie, sztachetom w ogrodzeniu, altance nad stawem czy huśtawce na placu zabaw dla dzieci, być może one też wymagają odświeżenia.
Drewno gości w prawie każdym ogrodzie. Najczęściej wykorzystywane jest do budowy płotów, altan, pergoli oraz wyposażenia kącika zabaw dla dzieci. Coraz większą popularnością cieszą się również drewniane nawierzchnie tarasów oraz meble. Wszystkie te elementy, wykonane z naturalnego surowca, są bardzo podatne na działanie czynników atmosferycznych, które z czasem je niszczą. Dlatego aby trwale i bez problemów mogły służyć nam przez długie lata, konieczne jest ich prawidłowe zabezpieczanie i konserwacja.
Dużą uwagę należy poświęcić właściwemu doborowi produktów ochronnych oraz warunkom ich nakładania. Jeśli o to nie zadbamy, coraz większa wilgotność, intensywne słońce oraz spore wahania temperatury mogą sprawić, że nasze wysiłki pójdą na marne.
Co szkodzi drewnu?
Wilgoć Para wodna, deszcz, osiadająca rosa czy topniejący śnieg niszczą drewno. Jeżeli wilgoć dostanie się w głąb struktury drewna, to sprawi, że stanie się ono pożywką i siedliskiem dla różnego rodzaju mikroorganizmów, powodujących jego biologiczną korozję. Drewno wymaga zatem odpowiedniej ochrony powłoką, która będzie stanowiła barierę przed wilgocią, wnikającą w jego strukturę. Zapobiegnie to rozwojowi sinizny, pleśni i grzybów. Szczególną ochroną trzeba otoczyć te części, które mają bezpośredni kontakt z glebą lub są w nią wkopane (elementy ogrodzeń, pergol, altan). Dobrze jest do ich zabezpieczania zastosować głęboko penetrujący preparat biobójczy.
Słońce Wszelkiego rodzaju drewniane elementy małej architektury oraz ogrodzenia i nawierzchnie tarasów przez cały rok narażone są na działanie intensywnego słońca, które też prowadzi do jego korozji. Latem nadmiernie wysusza drewno, co skutkuje pęknięciami i rozwarstwieniami. Ponadto promienie UV, przyspieszają rozkład struktury tego materiału i jego powierzchniowe szarzenie.
Różnice temperatury O ile w ciągu jesiennych czy nawet zimowych dni, temperatura powietrza niezbyt często spada poniżej zera, to po zachodzie słońca wilgoć szybko osiada na lekko przesuszonych powierzchniach i jest wchłaniana w głąb materiału. W powstałych w ten sposób szczelinach, mogą zagnieżdżać się różnego rodzaju szkodniki – owady bądź grzyby. Warto więc drewno zabezpieczać preparatami tworzącymi elastyczne powłoki, które zapobiegają tego rodzaju problemom.