Adaptacja poddasza i modernizacja parteru

Adaptacja poddasza i modernizacja parteru

Kiedy Ewelina i Łukasz kupili dom „z drugiej ręki”, budynek miał zaledwie 4 lata. Zamieszkali tylko na parterze, bo użytkowe poddasze nie było jeszcze wykończone. Uznali takie rozwiązanie za lepsze, niż dalsze wynajmowanie mieszkania w bloku.

Ewelina i Łukasz oszacowali, że jeśli nadal będą opłacać czynsz za wynajmowane mieszkanie, ale kupią pod miastem działkę budowlaną i przez kilkanaście miesięcy będą wznosić na niej dom, w efekcie dorobią się własnego domu taniej, aniżeli zapłaciliby za kupno kilkupokojowego mieszkania w mieście. Realizacja tego zamierzenia nie udała się, bo kiedy upatrzyli sobie działkę i ustalili z właścicielami cenę, kilka dni później cena wzrosła. Małżeństwo doszło wtedy do wniosku, że spróbują poszukać gotowego jednorodzinnego domu, bez „wchodzenia” w stresujący proces kupowania działki i żmudne budowanie.

Podmiejski dom na miniosiedlu „kanadyjczyków”

Rozpoczynając poszukiwania domu, para nie miała wygórowanych oczekiwań co do jego położenia, technologii budowy, czy określonego wyglądu. Tak naprawdę chciała zapewnić dach nad głową sobie i docelowo dwojgu dzieciom, a jedynym znaczącym parametrem wyboru była cena. W tamtym okresie, ceny gotowych domów również nie sprzyjały kupującym, o czym Ewelina z Łukaszem przekonali się, oglądając domy w okolicach Nieporętu i Halinowa. Dlatego bardzo zafrapowało ich pewne niepozorne ogłoszenie prasowe, mówiące o sprzedaży domu w miejscu oddalonym od miasta o 35 kilometrów. Choć leżało w przeciwległej okolicy, od razu pojechali na zwiad, bo oferta cenowa była niższa od pozostałych.

 

Poprzednia właścicielka potrafiła świetnie zaprezentować swój dom – mówi Ewelina. – Weszliśmy do otwartego salonu, w którym w kominku wesoło huczał ogień, paliły się świece, od ogrzewanej podłogi promieniowało miłe ciepło. Za oknem widoczny był zaśnieżony ogród i pola. Od razu spodobało się nam wszystko, nawet to, że poddasze nie jest jeszcze wykończone. Obejrzeliśmy je pobieżnie, stwierdzając, że ma przestrzeń odpowiednią dla czteroosobowej rodziny. Brak wykończenia uznaliśmy za zaletę, ponieważ mogliśmy je urządzić według naszych konkretnych potrzeb i gustu, a jednocześnie dom miał wskutek tego niższą cenę – 600 000 zł, która wręcz idealnie wpisywała się w nasze ówczesne możliwości. Zawierała cenę działki, oszacowaną na 100 000 zł. Do kupna przekonywał nas fakt, że dom użytkowała jedna osoba, która sprzedawała go dlatego, że jest dla niej za duży i nieopodal budowała dla siebie mały parterowy. Niższa cena była pochodną tego, że właścicielka potrzebowała środków pieniężnych ze sprzedaży oferowanego obiektu do wykończenia tego parterowego i dodatkowo poprosiła o możliwość mieszkania w „naszym” domu jeszcze przez kilka miesięcy. Przystaliśmy na to. Na kupno domu zdecydowaliśmy się w ciągu kilku godzin i szczęśliwie byliśmy pierwszymi klientami.

Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły z tego numeru
Pompy ciepła – przegląd oferty rynkowej
Dobra pompa ciepła powinna być przede wszystkim dopasowana do budynku i pozostałych elementów instalacji grzewczej. Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ma być jedynym źródłem ciepła, czy może będzie wspomagana kotłem lub kominkiem? Zanim zdecydujemy się na zakup urządzenia mamy też ostatnią szansę zastanowić się nad wyborem źródła dolnego.
Pompy ciepła – przegląd oferty rynkowej
Zielona ściana roślin
Wysoka konstrukcja z gabionów w ogrodzie Kamili i Andrzeja powstała w celu zasłonięcia budynku garażowego sąsiadów. Jednocześnie powiększa szatę roślinną ogrodu wypoczynkowego, bo rozciąga się w poziomie i… w pionie.
Zielona ściana roślin
Ogrodzenia, bramy, napędy
Kiedyś ogrodzenia wykonywano z drewna lub z kamienia, który znajdował się w okolicy – czyli z tego, co było dostępne. Domostwa tworzyły harmonijną całość z otoczeniem. Obecnie każdy materiał jest do naszej dyspozycji. Daje to ogromne możliwości, ale niekoniecznie ułatwia wybór.
Ogrodzenia, bramy, napędy
Oczka, stawy
Budowa zbiorników wodnych nie jest tania, a ich pielęgnacja wymaga pracy. Nie zraziło jednak to naszych rozmówców, którzy nie wyobrażają sobie przydomowego ogrodu bez wody. Ci, którzy mają małą działkę, zbudowali oczko wodne. Właściciele większych – staw. Wszyscy zgodnie polecają wprowadzenie na działce wodnych akcentów, bo przekonali się na własnej skórze, że mają zbawienny wpływ na ludzi i zwierzęta.
Oczka, stawy
Kolektory słoneczne
Zasoby energii słonecznej wielokrotnie przewyższają nasze potrzeby. Jednak ze względu na niewielkie nasłonecznienie zimą, w naszym kraju kolektorów słonecznych używa się głównie do przygotowania wody użytkowej (c.w.u.), a nie do ogrzewania budynków. Podpowiadamy, czym się kierować, aby kupić dobre kolektory i prawidłowo skonfigurować instalację.
Kolektory słoneczne
Komin stalowy czy ceramiczny?
PYTANIE CZYTELNIKA: Jestem na etapie przygotowań do budowy domu. Jego projekt przewiduje postawienie komina ceramicznego z prefabrykatów i instalację kotła na pellety. Za 2–3 lata uzyskam dostęp do gazu ziemnego i wtedy chciałbym oczywiście zamontować kocioł gazowy. Sąsiad twierdzi, że powinienem od razu wbudować w komin wkład stalowy, bo żadna ceramika nie wytrzyma spalin z gazu i będę musiał później komin przerabiać. Czy to prawda?
Komin stalowy czy ceramiczny?
Impregnacja drewna
Coraz dłuższe, cieplejsze i – co najważniejsze – słoneczne dni zachęcają do spędzania wolnego czasu w ogrodzie i na tarasie. To dobry moment na wyciągnięcie z garażu ogrodowych mebli, wykonanie drobnych napraw i odnowienie elementów. Dobrze jest przyjrzeć się także drewnianym deskom na tarasie, sztachetom w ogrodzeniu, altance nad stawem czy huśtawce na placu zabaw dla dzieci, być może one też wymagają odświeżenia.
Impregnacja drewna
Ochrona odgromowa i przeciwprzepięciowa
Wiele osób po prostu boi się burzy. I trzeba przyznać, że niejednokrotnie jest to strach uzasadniony. Uderzenie pioruna potrafi spowodować niemałe szkody, łącznie z pożarem budynku. Na szczęście dom da się zabezpieczyć, a my będziemy spać spokojnie.
Ochrona odgromowa i przeciwprzepięciowa
Oświetlenie wewnętrzne i osprzęt elektroinstalacyjny
Osprzęt elektroinstalacyjny – gniazda, łączniki – i oświetleniowy – oprawy, źródła światła – kupuje się na kilkanaście lat. Jakie produkty wybrać, by przez cały ten czas działały bez zastrzeżeń? Czy opłaca się stawiać na tańsze rozwiązania? I czy droższe oznacza lepsze?
Oświetlenie wewnętrzne i osprzęt elektroinstalacyjny
Zabezpieczenia antywłamaniowe domu
O 7,3% zmalała przestępczość w kategorii kradzież z włamaniem – z liczby 127 691 w 2012 r. do 118 398 w roku minionym*. Czy to oznacza, że niezależnie od miejsca, w którym mieszkamy i bez względu na wyposażenie domu, możemy czuć się w nim bezpiecznie?
Zabezpieczenia antywłamaniowe domu
Kominki
Kominki stały się standardem w nowo budowanych domach. Są dobrym źródłem ciepła, dają dodatkowe światło i przytulność, stwarzają szansę integracji domowników. Stanowią też niewątpliwą ozdobę, a dzięki bardzo bogatej ofercie rynkowej – można je dopasować do każdego wnętrza.
Kominki
Pokrycia dachowe i rynny
Pokrycie dachowe w największym stopniu wpływa na wygląd domu, ale także na koszt całej inwestycji. Dokonując wyboru materiału należy kierować się nie tylko trwałością i estetyką. Bardzo istotne jest również dopasowanie go do projektu budynku.
Pokrycia dachowe i rynny
Uzdatnianie wody
Co to znaczy „dobra woda”? Ta, która ma służyć do picia musi być smaczna, bezbarwna, przezroczysta i bez zapachu. Nie może również zawierać składników, które staną się przyczyną problemów zdrowotnych. By taka woda płynęła z kranu w większości domów, niezbędna jest stacja uzdatniania, szczególnie jeśli korzystamy z wody z własnego ujęcia. Podpowiadamy jak zaplanować taką instalację i uniknąć błędów podczas jej montażu i eksploatacji.
Uzdatnianie wody
Ogrzewanie podłogowe
Zadaniem systemu grzewczego jest zapewnienie odpowiedniej temperatury w budynku w okresie chłodów. W roli tej znakomicie sprawdza się ogrzewanie podłogowe, górujące nad klasycznymi grzejnikami zarówno pod względem komfortu użytkowania, jak i ekonomiki eksploatacji. Jednak – uwaga – podłogowa instalacja grzewcza jest bardzo wrażliwa na błędy popełnione podczas projektowania i montażu. Co gorsza, ujawniają się one zwykle dopiero wtedy, gdy wykończone są już posadzki, a usunięcie usterek wymaga ich rujnacji.
Ogrzewanie podłogowe
Odkurzacze centralne
Odkurzanie kojarzy się wielu osobom z plątaniną kabli i hałasem. Tak wcale być nie musi. Wyposażenie domu w instalację centralnego odkurzania sprawi, że sprzątanie będzie bardzo wygodne, a domownicy nie będą musieli zatykać uszu.
Odkurzacze centralne
Klimatyzacja - Chłodniej w upalne dni
Instalacja klimatyzacyjna, traktowana dawniej jako luksusowe wyposażenie domu, obecnie staje się powoli standardem, zapewniającym mieszkańcom komfort w czasie upałów. Dla odmiany jesienią i łagodną zimą, gdy temperatura nie spada poniżej 5°C, za jej pomocą można dogrzewać pomieszczenia oraz wykorzystywać do osuszania powietrza (gdy nadmiernie wzrośnie jego wilgotność) i oczyszczania go z pyłków i kurzu. Zależnie od potrzeb, klimatyzatory instaluje się na stałe lub jako urządzenia przenośne.
Klimatyzacja - Chłodniej w upalne dni
Wentylacja - Komfort świeżego powietrza
Sprawnie działająca wentylacja musi zapewniać dopływ świeżego powietrza zewnętrznego, dostarczającego tlen dla mieszkańców, a także usuwanie dwutlenku węgla, wilgoci, zapachów i innych zanieczyszczeń powietrza z wnętrza domu. Jej prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie gwarantuje komfort mieszkańcom oraz oszczędności w zużyciu energii niezbędnej do ogrzewania.
Wentylacja - Komfort świeżego powietrza
Wykańczanie ścian wewnętrznych
Minęły czasy pokrywania ścian w pokojach barwnymi farbami i szlaczkami z gumowego wałka, wykonywania w łazienkach i kuchniach lamperii z farby olejnej, a w korytarzach boazerii z desek. Obecnie, dekorując ściany domu lub mieszkania, można rozwinąć skrzydła wyobraźni i uzyskać najbardziej spektakularne efekty. Pozwalają na to współczesne materiały wykończeniowe. Nasi rozmówcy czerpali z nich pełną garścią i pokazali nam efekty swojej pracy.
Wykańczanie ścian wewnętrznych
Systemy grzewcze
W polskim klimacie podstawową instalacją domową jest system grzewczy. Powinien być efektywny i ekonomiczny, a przy tym, jeśli jest to możliwe, niewymagający od użytkowników wysiłku i pracy. Zależy to głównie od tego, jakie wybierze się źródło (źródła) energii oraz czy prawidłowo wyliczy się zapotrzebowanie na ciepło w konkretnym budynku, a następnie stosownie do niego dobierze urządzenia i instalację. Każdy z naszych rozmówców zastosował inne paliwo i odmienne urządzenia grzewcze. Jest jednak jeden, łączący ich, element – nikt nie oparł własnego sytemu grzewczego tylko na jednym paliwie.
Systemy grzewcze
Drewniany dworek z bali
Podwarszawski całoroczny dom Maria zbudowała z solidnych, klejonych warstwowo bali świerkowych, wykorzystując do tego konstrukcję wieńcową, zaczerpniętą z tradycyjnego staropolskiego budownictwa drewnianego.
Drewniany dworek z bali
Drewniany dworek z bali
Podwarszawski całoroczny dom Maria zbudowała z solidnych, klejonych warstwowo bali świerkowych, wykorzystując do tego konstrukcję wieńcową, zaczerpniętą z tradycyjnego staropolskiego budownictwa drewnianego.
Drewniany dworek z bali
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe