Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2014
Adaptacja poddasza i modernizacja parteru

Kiedy Ewelina i Łukasz kupili dom „z drugiej ręki”, budynek miał zaledwie 4 lata. Zamieszkali tylko na parterze, bo użytkowe poddasze nie było jeszcze wykończone. Uznali takie rozwiązanie za lepsze, niż dalsze wynajmowanie mieszkania w bloku.

Ewelina i Łukasz oszacowali, że jeśli nadal będą opłacać czynsz za wynajmowane mieszkanie, ale kupią pod miastem działkę budowlaną i przez kilkanaście miesięcy będą wznosić na niej dom, w efekcie dorobią się własnego domu taniej, aniżeli zapłaciliby za kupno kilkupokojowego mieszkania w mieście. Realizacja tego zamierzenia nie udała się, bo kiedy upatrzyli sobie działkę i ustalili z właścicielami cenę, kilka dni później cena wzrosła. Małżeństwo doszło wtedy do wniosku, że spróbują poszukać gotowego jednorodzinnego domu, bez „wchodzenia” w stresujący proces kupowania działki i żmudne budowanie.

Podmiejski dom na miniosiedlu „kanadyjczyków”

Rozpoczynając poszukiwania domu, para nie miała wygórowanych oczekiwań co do jego położenia, technologii budowy, czy określonego wyglądu. Tak naprawdę chciała zapewnić dach nad głową sobie i docelowo dwojgu dzieciom, a jedynym znaczącym parametrem wyboru była cena. W tamtym okresie, ceny gotowych domów również nie sprzyjały kupującym, o czym Ewelina z Łukaszem przekonali się, oglądając domy w okolicach Nieporętu i Halinowa. Dlatego bardzo zafrapowało ich pewne niepozorne ogłoszenie prasowe, mówiące o sprzedaży domu w miejscu oddalonym od miasta o 35 kilometrów. Choć leżało w przeciwległej okolicy, od razu pojechali na zwiad, bo oferta cenowa była niższa od pozostałych.

 

Poprzednia właścicielka potrafiła świetnie zaprezentować swój dom – mówi Ewelina. – Weszliśmy do otwartego salonu, w którym w kominku wesoło huczał ogień, paliły się świece, od ogrzewanej podłogi promieniowało miłe ciepło. Za oknem widoczny był zaśnieżony ogród i pola. Od razu spodobało się nam wszystko, nawet to, że poddasze nie jest jeszcze wykończone. Obejrzeliśmy je pobieżnie, stwierdzając, że ma przestrzeń odpowiednią dla czteroosobowej rodziny. Brak wykończenia uznaliśmy za zaletę, ponieważ mogliśmy je urządzić według naszych konkretnych potrzeb i gustu, a jednocześnie dom miał wskutek tego niższą cenę – 600 000 zł, która wręcz idealnie wpisywała się w nasze ówczesne możliwości. Zawierała cenę działki, oszacowaną na 100 000 zł. Do kupna przekonywał nas fakt, że dom użytkowała jedna osoba, która sprzedawała go dlatego, że jest dla niej za duży i nieopodal budowała dla siebie mały parterowy. Niższa cena była pochodną tego, że właścicielka potrzebowała środków pieniężnych ze sprzedaży oferowanego obiektu do wykończenia tego parterowego i dodatkowo poprosiła o możliwość mieszkania w „naszym” domu jeszcze przez kilka miesięcy. Przystaliśmy na to. Na kupno domu zdecydowaliśmy się w ciągu kilku godzin i szczęśliwie byliśmy pierwszymi klientami.

Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny