Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2014
Oświetlenie wewnętrzne i osprzęt elektroinstalacyjny

Osprzęt elektroinstalacyjny – gniazda, łączniki – i oświetleniowy – oprawy, źródła światła – kupuje się na kilkanaście lat. Jakie produkty wybrać, by przez cały ten czas działały bez zastrzeżeń? Czy opłaca się stawiać na tańsze rozwiązania? I czy droższe oznacza lepsze?

Przebieg instalacji oświetleniowej idealnie jest zaplanować na etapie budowy domu, uwzględniając przy tym przyszłą aranżację poszczególnych wnętrz. Jednak mało kto ma już wtedy gotową koncepcję ich umeblowania. W takiej sytuacji warto rozplanować choć lokalizację poszczególnych stref w pomieszczeniach, by w odpowiednich miejscach zamontować puszki do łączników i gniazd, oraz ułożyć przewody zasilające do punktów oświetleniowych – żyrandoli, kinkietów. Taki sposób działania pozwoli uniknąć późniejszego kucia ścian i podłączania przedłużaczy.

Najważniejsze zasady

Producenci oferują niezliczoną ilość lamp różnego typu, ale nawet piękny, designerski wyrób nie da spodziewanego efektu, jeśli powiesimy go w nieodpowiednim miejscu albo jego klosz będzie przepuszczał zbyt mało światła. Oprawy (i rodzaj źródeł światła) z pewnością gustownie dobierze projektant wnętrz, ale i sami możemy podjąć się doboru oświetlenia, pamiętając o kilku podstawowych zasadach:

 

1. Kierunek i natężenie oświetlenia roboczego nie mogą być przypadkowe. Nie powinno ono oślepiać, ani tworzyć niepożądanych cieni. W kuchni niezbędne są punkty świetlne nad blatem (pod górnymi szafkami), bo stojąc przy nim, zwykle zasłaniamy sobie światło z żyrandola. Lampę jadalnianą wiesza się 60-70 cm nad stołem, bo wtedy dobrze go oświetla, nie rażąc biesiadników. Do czytania w fotelu odpowiednia jest stojąca lampa podłogowa z nieprzezroczystym kloszem. Lampki znajdujące się po bokach lustra łazienkowego najlepiej oświetlą twarz.

 

2) Duże znaczenie ma oświetlenie czysto dekoracyjne. Ciekawie wyglądają oprawy zamontowane w ściankach z płyt g-k lub w suficie podwieszanym pamiętajmy jednak, że gdy pomieszczenie jest niewysokie, nie warto go obniżać, by zamontować halogeny). Przytulny charakter nadają wnętrzu kinkiety (często montowane są nad kanapą, ale wtedy niepotrzebnie oświetlają głowy wypoczywających na niej osób).

Małgorzata Kolmus
fot. Legrand

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny