Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2014
Wentylacja - Komfort świeżego powietrza

Sprawnie działająca wentylacja musi zapewniać dopływ świeżego powietrza zewnętrznego, dostarczającego tlen dla mieszkańców, a także usuwanie dwutlenku węgla, wilgoci, zapachów i innych zanieczyszczeń powietrza z wnętrza domu. Jej prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie gwarantuje komfort mieszkańcom oraz oszczędności w zużyciu energii niezbędnej do ogrzewania.

Najważniejszym parametrem – decydującym o intensywności wymiany powietrza wewnętrznego w domach – jest zawartość pary wodnej, czyli wilgotność powietrza. Jej wytwarzanie następuje w wyniku oddychania mieszkańców, parowania roślin, prania, gotowania czy kąpieli, a ilość wydzielonej wody (w postaci pary) sięga kilku litrów w ciągu doby. Utrzymanie czystości i optymalnej wilgotności względnej powietrza na poziomie 45–60% wymaga wentylacji średniodobowej na poziomie 0,5 kubatury domu na godzinę (patrz ramka na następnej stronie).

 

Uzyskanie właściwego klimatu w pomieszczeniach wymaga zapewnienia możliwości regulacji intensywności wymiany powietrza, zależnie od warunków zewnętrznych i rodzaju wentylowanego pomieszczenia. W praktyce, ze względu na rodzaj wytwarzanych oparów i długość użytkowania wnętrza, powinniśmy zapewnić nieco inne sposoby wymiany powietrza w kuchni, łazienkach i pokojach. Kuchnia musi mieć drugi otwór wywiewny poza okapem, bo wentylator w okapie działa tylko okresowo, a kiedy nie pracuje, blokuje wywiew. Wydzielenie okapu z instalacji wentylacyjnej ma sens przy wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (brud nie trafia do centrali). W łazience i WC powinna funkcjonować jedynie wentylacja wywiewna, chroniąca przed rozprzestrzenianiem się nieprzyjemnych zapachów w całym domu. Dlatego w łazienkach wykonuje się tylko kanały wywiewne, a powietrze napływa do nich z pokoi – łazienka mniej się wychładza. Natomiast w pokojach z reguły wystarczy zapewnić odpowiedni nawiew świeżego powietrza.

Cezary Jankowski
fot. Pro-Vent

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny