Remont ścian wewnętrznych

Remont ścian wewnętrznych
Jak sprawnie i fachowo wykończyć lub odnowić ściany wewnętrzne? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tym artykule. Wszystko o produktach i czynnościach ułatwiających prace wykończeniowe – tynkowanie, wygładzanie, malowanie, tapetowanie ścian wewnętrznych. Sprawdź najlepsze rozwiązania i najnowsze produkty!

Remont ścian wewnętrznych
(fot. Greinplast)
Czasem przy okazji remontu ścian wewnętrznych warto nie tylko odświeżyć nieestetyczne już powierzchnie, ale rozważyć również na przykład wymianę starej instalacji elektrycznej i wodnej czy zmienić położenie ścian działowych.

 

Zanim zatem położymy nowe tynki i ozdobimy je wymarzonym materiałem wykończeniowym, sprawdźmy stan naszych instalacji i zastanówmy się, czy obecny podział pomieszczeń zapewnia nam komfort mieszkania. Sam remont ścian wewnętrznych nie powinien sprawić nam kłopotu. Oto prace, które będziemy musieli dostosować do stanu naszych ścian i oczekiwanych efektów.

Naprawy

Widoczne na ścianach ubytki czy pęknięcia uzupełnia się gipsową masą szpachlową lub gipsem budowlanym. Najpierw miejsca te należy oczyścić szczotką, odpylić i odtłuścić, a następnie, zależnie od zaleceń producenta wybranego produktu – zwilżyć lub osuszyć. Nakładanie gipsu należy przeprowadzić etapowo – kolejne warstwy nanosi się po wyschnięciu poprzednich.

 

Poważniejsze naprawy czekają nas, jeśli tynk jest nieprawidłowo zespolony z podłożem. Jeśli opukując ściany, słyszymy głuchy dźwięk, oznacza to, że wyprawa odspoiła się od podłoża, w wyniku czego pod tynkiem powstała pusta przestrzeń – wówczas konieczne będzie skucie tynku.

Tynkowanie

Roboty tynkarskie można rozpocząć po zakończeniu wszelkich robót instalacyjnych. Trwałość tynków w dużej mierze zależy od podłoża – im bardziej chropowate, tym przyczepność tynku będzie lepsza. Oczywiście podłoże nie może być zabrudzone, zawilgocone bądź nadto wysuszone, przemarznięte czy tłuste. Tynki powinno wykonywać się w temperaturze powyżej 5°C (spadek temperatury poniżej 0°C w czasie doby jest niedopuszczalny). Zarówno tynki gipsowe, jak i cementowo-wapienne mogą stanowić końcowe wykończenie ściany lub być dopiero podłożem dla wypraw wygładzających.

 

Zarówno jedne jak i drugie można nanosić na ściany ręcznie – zacierając pacą zębatą lub maszynowo – natryskując na ścianę za pomocą agregatu tynkarskiego.

 

Tynki gipsowe – cieszą się obecnie największą popularnością. Dlaczego? Bardzo łatwo się je nakłada – tylko w jednej warstwie i bez problemu wyrównuje, a do tego szybko schną – przeciętnie od 7 do 14 dni. Nadają się jednak tylko na bardzo gładkie powierzchnie, bo ze względu na niewielką grubość (8–25 mm), nie niwelują poważniejszych nierówności.

 

Podłoże. Tynki gipsowe można stosować na wszystkich podłożach mineralnych (ściany z cegły ceramicznej, wapienno-piaskowej, z betonu zwykłego i komórkowego oraz płyt wiórowo-cementowych). Nie zaleca się natomiast stosowania ich na podłożach drewnianych, metalowych (ulegają korozji) i z tworzyw sztucznych.

 

Podłoża gładkie (np. betonowe) trzeba pokryć preparatem zwiększającym przyczepność, podłoża chłonne zaś i nierównomiernie przyjmujące wilgoć – gruntuje się środkami uszczelniającymi.

 

Ze względu na to, że tynki gipsowe nie są odporne na wodę i stałe zawilgocenie oraz uszkodzenia mechaniczne – nie zaleca się stosowania ich w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza przekracza 70% (łazienki, pralnie itp.) – tam straciłyby swoją wytrzymałość oraz w garażach, warsztatach – miejscach, gdzie częściej niż normalnie dochodzi do zarysowań ścian.

 

Nanoszenie. Tynki gipsowe najczęściej nanosi się agregatem tynkarskim, ale można nanieść je także ręcznie. Nadmiar tynku po narzuceniu usuwa się łatą, a następnie wyrównuje – wstępnie szpachlą długą (piórem), następnie zwilżoną powierzchnię zaprawy zaciera się pacą gąbkową. Koszt tynków gipsowych z robocizną – 25–35 zł/m2 .

 

Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: Remont ścian wewnętrznych

Pozostałe artykuły z tego numeru
Kąpiel pod prysznicem
Przez wszystkie media światowe przetoczył się niedawno news o zagrożeniu dla zdrowia kąpiących się pod prysznicem. Przerażające wieści miały swój początek w amerykańskich badaniach nad główkami (słuchawkami) prysznicowymi, w których bytują bakterie wywołujące choroby płuc.
Kąpiel pod prysznicem
Pompa ciepła w miejsce kotła
Modernizacja ogrzewania w domach jednorodzinnych, która polega na zamianie tradycyjnych źródeł na pompę ciepła, nie jest na razie zjawiskiem częstym. Na podobną inwestycję decydują się przeważnie właściciele domów, w których kotły węglowe, gazowe czy olejowe zaczęły odmawiać posłuszeństwa. Zamiast prostej wymiany polegającej na zastąpieniu starego urządzenia podobnym nowym, decydują się na rozwiązanie nowocześniejsze i łatwiejsze w eksploatacji.
Pompa ciepła w miejsce kotła
Wymiana kotła c.o. na pompę ciepła
Termin RETROFIT oznacza ogólnie zastosowanie nowoczesnej technologii w starych systemach, a w naszym przypadku zastosowanie pomp ciepła w starych domach. Wymiana kotła olejowego na pompę ciepła to obecnie najbardziej typowa operacja modernizacyjna w starych domach europejskich. Przodują w tym Szwecja, Szwajcaria, Niemcy i Austria
Wymiana kotła c.o. na pompę ciepła
Dobudowa ogrodu zimowego
Ogród zimowy to nie tylko miejsce do odpoczynku wśród bujnej zieleni nawet podczas chłodów. To także bufor termiczny, który zimą chroni dom przed utratą ciepła, a latem – przed upałami.
Dobudowa ogrodu zimowego
Wymiana bramy garażowej
Dawniej wymiana bramy garażowej, sprowadzała się do demontażu starych skrzydeł i zawieszenia nowych. Dziś mamy większy wybór i większe możliwości, a więc zadanie nie jest już tak proste. Jak spośród bogatej oferty rynkowej wybrać najwygodniejsze rozwiązanie? Oto nasze podpowiedzi.
Wymiana bramy garażowej
Modernizacja instalacji elektrycznej
Na wymianę instalacji elektrycznej najczęściej decydujemy się wtedy, gdy zaczyna brakować gniazd, a przeciążenia utrudniają użytkowanie nowych urządzeń. Przestarzała instalacja jest nie tylko niewygodna, ale też niebezpieczna. Wymiana instalacji elektrycznej to spore przedsięwzięcie, obejmujące cały dom – gniazda i źródła światła są w każdym pomieszczeniu. Zakres prac zależy od tego, na ile stara instalacja odbiega od obecnych standardów.
Modernizacja instalacji elektrycznej
Modernizacja instalacji c.o.
Sezon zimowy bezlitośnie ujawnia wszelkie niedoskonałości instalacji grzewczej. Warto je przeanalizować, zaplanować ewentualne zmiany i udoskonalenia, by na wiosnę przystąpić do pracy.
Modernizacja instalacji c.o.
Wymiana orynnowania
Korozja, opady śniegu, silne wiatry i uszkodzenia mechaniczne – wszystko to sprawia, że z czasem rynny się zużywają i wymagają napraw lub wymiany.
Wymiana orynnowania
Wymiana pokrycia azbestowego
Szacuje się, że mamy w kraju kilka miliardów metrów kwadratowych pokryć dachowych z płyt cementowo-azbestowych nazywanych eternitem. Materiał ten zawiera 12–15% azbestu – minerału, który okazał się szkodliwy dla zdrowia ludzkiego. Czeka nas więc ogólnokrajowa akcja rozbiórkowa.
Wymiana pokrycia azbestowego
Wymiana okien i drzwi
Z wymianą okien i drzwi zewnętrznych lepiej nie czekać do zimy, bo prace montażowe można prowadzić w temperaturze nie niższej niż –10°C. Zatem to ostatnie chwile na wymianę stolarki!
Wymiana okien i drzwi
Domofony, systemy alarmowe, instalacje inteligentne
Urządzenia elektroniczne pomagają chronić dom przed włamaniem czy pożarem. Mogą też zapewniać współpracę różnych instalacji domowych. Spośród domowych zabezpieczeń elektronicznych najczęściej stosuje się domofony lub wideo-domofony oraz systemy alarmowe. Natomiast instalacje nazywane inteligentnymi umożliwiają zaawansowane sterowanie praktycznie wszystkimi urządzeniami domowymi i ich wzajemną współpracę.
Domofony, systemy alarmowe, instalacje inteligentne
Adaptacja piwnicy
Pomimo że obecnie unika się budowania podpiwniczonych domów jednorodzinnych, to jednak istnieje jeszcze wiele takich budynków. Nowi właściciele lub dorosłe dzieci inwestorów zwykle chcą je zmodernizować. Nie tylko ocieplić, ale także dostosować pomieszczenia do nowych funkcji. Wtedy okazuje się, że w niewielkich budynkach powierzchnie piwnic warto lepiej wykorzystać. Można np. umieścić w nich domową siłownię, saunę, pokój do pracy, a nawet pokoje mieszkalne.
Adaptacja piwnicy
Adaptacja poddasza
Obecnie w Polsce dostępne są już mieszkania lub domy jednorodzinne. Problemem jest jednak bardzo wysoka cena zmuszająca zwykłych obywateli do zapożyczania się i spłacania kredytów przez kilkanaście lub więcej lat. Znacznie tańszym rozwiązaniem może być adaptacja strychów na cele mieszkaniowe, zarówno tych w domach jednorodzinnych, jaki i w budynkach wielorodzinnych.
Adaptacja poddasza
Termomodernizacja
Z badań opinii publicznej wynika, że przeciętnemu Polakowi termomodernizacja kojarzy się tylko z ociepleniem przegród zewnętrznych: ścian, dachu i podłogi. Tymczasem termomodernizację należy rozumieć w sposób szerszy, kompleksowy.
Termomodernizacja
Dom pełen techniki
– Nasz dom był wielokrotnie prawdziwym poligonem doświadczalnym dla instalatorów – mówi Adam Witkowiak, właściciel firmy Clima Komfort, zajmującej się od 15 lat instalacjami do osuszania powietrza, wentylacyjnymi oraz grzewczymi z pompami ciepła. – Ilekroć wprowadzaliśmy do naszej oferty jakąś nowość, zazwyczaj pierwsze próby były przeprowadzane właśnie tu w Białym Borze. Instalatorzy uczyli się praktycznych niuansów montażu, a ja miałem okazję sprawdzić, czy nasza oferta jest naprawdę dobra.
Dom pełen techniki
Dom pełen techniki
– Nasz dom był wielokrotnie prawdziwym poligonem doświadczalnym dla instalatorów – mówi Adam Witkowiak, właściciel firmy Clima Komfort, zajmującej się od 15 lat instalacjami do osuszania powietrza, wentylacyjnymi oraz grzewczymi z pompami ciepła. – Ilekroć wprowadzaliśmy do naszej oferty jakąś nowość, zazwyczaj pierwsze próby były przeprowadzane właśnie tu w Białym Borze. Instalatorzy uczyli się praktycznych niuansów montażu, a ja miałem okazję sprawdzić, czy nasza oferta jest naprawdę dobra.
Dom pełen techniki
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz