Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2009
Remont ścian wewnętrznych
Jak sprawnie i fachowo wykończyć lub odnowić ściany wewnętrzne? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tym artykule. Wszystko o produktach i czynnościach ułatwiających prace wykończeniowe – tynkowanie, wygładzanie, malowanie, tapetowanie ścian wewnętrznych. Sprawdź najlepsze rozwiązania i najnowsze produkty!

Remont ścian wewnętrznych
(fot. Greinplast)
Czasem przy okazji remontu ścian wewnętrznych warto nie tylko odświeżyć nieestetyczne już powierzchnie, ale rozważyć również na przykład wymianę starej instalacji elektrycznej i wodnej czy zmienić położenie ścian działowych.

 

Zanim zatem położymy nowe tynki i ozdobimy je wymarzonym materiałem wykończeniowym, sprawdźmy stan naszych instalacji i zastanówmy się, czy obecny podział pomieszczeń zapewnia nam komfort mieszkania. Sam remont ścian wewnętrznych nie powinien sprawić nam kłopotu. Oto prace, które będziemy musieli dostosować do stanu naszych ścian i oczekiwanych efektów.

Naprawy

Widoczne na ścianach ubytki czy pęknięcia uzupełnia się gipsową masą szpachlową lub gipsem budowlanym. Najpierw miejsca te należy oczyścić szczotką, odpylić i odtłuścić, a następnie, zależnie od zaleceń producenta wybranego produktu – zwilżyć lub osuszyć. Nakładanie gipsu należy przeprowadzić etapowo – kolejne warstwy nanosi się po wyschnięciu poprzednich.

 

Poważniejsze naprawy czekają nas, jeśli tynk jest nieprawidłowo zespolony z podłożem. Jeśli opukując ściany, słyszymy głuchy dźwięk, oznacza to, że wyprawa odspoiła się od podłoża, w wyniku czego pod tynkiem powstała pusta przestrzeń – wówczas konieczne będzie skucie tynku.

Tynkowanie

Roboty tynkarskie można rozpocząć po zakończeniu wszelkich robót instalacyjnych. Trwałość tynków w dużej mierze zależy od podłoża – im bardziej chropowate, tym przyczepność tynku będzie lepsza. Oczywiście podłoże nie może być zabrudzone, zawilgocone bądź nadto wysuszone, przemarznięte czy tłuste. Tynki powinno wykonywać się w temperaturze powyżej 5°C (spadek temperatury poniżej 0°C w czasie doby jest niedopuszczalny). Zarówno tynki gipsowe, jak i cementowo-wapienne mogą stanowić końcowe wykończenie ściany lub być dopiero podłożem dla wypraw wygładzających.

 

Zarówno jedne jak i drugie można nanosić na ściany ręcznie – zacierając pacą zębatą lub maszynowo – natryskując na ścianę za pomocą agregatu tynkarskiego.

 

Tynki gipsowe – cieszą się obecnie największą popularnością. Dlaczego? Bardzo łatwo się je nakłada – tylko w jednej warstwie i bez problemu wyrównuje, a do tego szybko schną – przeciętnie od 7 do 14 dni. Nadają się jednak tylko na bardzo gładkie powierzchnie, bo ze względu na niewielką grubość (8–25 mm), nie niwelują poważniejszych nierówności.

 

Podłoże. Tynki gipsowe można stosować na wszystkich podłożach mineralnych (ściany z cegły ceramicznej, wapienno-piaskowej, z betonu zwykłego i komórkowego oraz płyt wiórowo-cementowych). Nie zaleca się natomiast stosowania ich na podłożach drewnianych, metalowych (ulegają korozji) i z tworzyw sztucznych.

 

Podłoża gładkie (np. betonowe) trzeba pokryć preparatem zwiększającym przyczepność, podłoża chłonne zaś i nierównomiernie przyjmujące wilgoć – gruntuje się środkami uszczelniającymi.

 

Ze względu na to, że tynki gipsowe nie są odporne na wodę i stałe zawilgocenie oraz uszkodzenia mechaniczne – nie zaleca się stosowania ich w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza przekracza 70% (łazienki, pralnie itp.) – tam straciłyby swoją wytrzymałość oraz w garażach, warsztatach – miejscach, gdzie częściej niż normalnie dochodzi do zarysowań ścian.

 

Nanoszenie. Tynki gipsowe najczęściej nanosi się agregatem tynkarskim, ale można nanieść je także ręcznie. Nadmiar tynku po narzuceniu usuwa się łatą, a następnie wyrównuje – wstępnie szpachlą długą (piórem), następnie zwilżoną powierzchnię zaprawy zaciera się pacą gąbkową. Koszt tynków gipsowych z robocizną – 25–35 zł/m2 .

 

Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: Remont ścian wewnętrznych

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny