Adaptacja piwnicy

Adaptacja piwnicy
Pomimo że obecnie unika się budowania podpiwniczonych domów jednorodzinnych, to jednak istnieje jeszcze wiele takich budynków. Nowi właściciele lub dorosłe dzieci inwestorów zwykle chcą je zmodernizować. Nie tylko ocieplić, ale także dostosować pomieszczenia do nowych funkcji. Wtedy okazuje się, że w niewielkich budynkach powierzchnie piwnic warto lepiej wykorzystać. Można np. umieścić w nich domową siłownię, saunę, pokój do pracy, a nawet pokoje mieszkalne.

Rola piwnicy w domu jednorodzinnym

Adaptacja piwnicy
(fot. Semmelrock)
Obecnie piwnice w nowoczesnych domach jednorodzinnych traktuje się jak zło konieczne i dlatego rzadko są projektowane.

 

Wykonuje się je w wyjątkowych sytuacjach, głównie na życzenie inwestora, z powodu ograniczonej powierzchni działki, w domach budowanych na stokach wzgórz lub w wyniku ograniczeń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (np. narzucenie powierzchni biologicznie czynnej). Istotne są również wysokie koszty budowy piwnic wynoszące około 30% wartości domu (kilkadziesiąt tysięcy złotych) oraz zmiany, jakie nastąpiły w naszym trybie życia. Przecież obecnie wiele kobiet pracuje zawodowo. Nie ma wiec czasu na przygotowywanie zapasów (przetworów) na zimę.

 

Poza tym powszechna dostępność wszelkich produktów w sklepach czynnych nawet w soboty i niedziele powoduje, że zbędne stało się budowanie chłodnych pomieszczeń magazynowych. Na dodatek instalacje grzewcze zasilane węglem często zastępowane są bardziej czystymi pod względem ekologicznym i wygodniejszymi w użyciu źródłami energii takimi, jak gaz ziemny, olej opałowy czy biomasa. Zbędne okazują się więc odrębne kotłownie i składy opału, które tradycyjnie lokalizowano w piwnicach.

 

Dotyczy to również starych modernizowanych budynków, w których pomieszczenia piwniczne obecnie pozostają puste lub stanowią skład zwykle niepotrzebnych rzeczy. Powierzchnia ta jest na tyle cenna, że warto ją lepiej wykorzystać, np. zaadaptować na pomieszczenie do hobby, pokój muzyczny, a nawet gabinet, sypialnię lub małe samodzielne mieszkanie (dla dorosłych dzieci, do wynajęcia).

Zakres adaptacji

Wszelkie zmiany w istniejącym budynku związane są z pewnymi wydatkami oraz nakładami pracy. Nie bez znaczenia jest więc ocena możliwości w stosunku do zamierzeń. Poważne zmiany najczęściej oznaczają konieczność przeprowadzenia generalnego remontu budynku. Wtedy koszt adaptacji oraz zakres robót zależą nie tylko od stanu technicznego budynku, ale również od przeznaczenia pomieszczeń podziemnych.

 

Stosunkowo tanie i łatwe jest przystosowanie pomieszczeń piwnicznych do celów rekreacyjnych nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi (przebywających do 4 godzin dziennie) takich, jak solarium, saunę, siłownię itp. To dlatego, że wtedy obowiązują mniej rygorystyczne przepisy dotyczące wysokości pomieszczeń, oświetlenia światłem dziennym, termoizolacyjności przegród zewnętrznych itp.

 

O wiele trudniejsze i znacznie droższe jest przystosowanie standardowych pomieszczeń piwnicznych do pełnienia funkcji sypialni lub gabinetu związanego z pracą zarobkową. Wtedy wysokość pomieszczeń musi wynosić przynajmniej 2,5 m, szerokość korytarzy 1,2 m, wysokość stopni schodów nie może być większa niż 19 cm, ich długość min. 25 cm itd. Po prostu muszą być spełnione wszystkie wymagania dotyczące standardowych pomieszczeń mieszkalnych. W typowych piwnicach możliwe jest to dopiero po przerobieniu wielu elementów konstrukcyjnych budynku. Z tego powodu koszty adaptacji często są znaczne – w wielu przypadkach wyższe od ceny jednostkowej nowego budynku.

 

Tadeusz Lipski

Pełny artykuł w PDF: Adaptacja piwnicy

Pozostałe artykuły z tego numeru
Kąpiel pod prysznicem
Przez wszystkie media światowe przetoczył się niedawno news o zagrożeniu dla zdrowia kąpiących się pod prysznicem. Przerażające wieści miały swój początek w amerykańskich badaniach nad główkami (słuchawkami) prysznicowymi, w których bytują bakterie wywołujące choroby płuc.
Kąpiel pod prysznicem
Pompa ciepła w miejsce kotła
Modernizacja ogrzewania w domach jednorodzinnych, która polega na zamianie tradycyjnych źródeł na pompę ciepła, nie jest na razie zjawiskiem częstym. Na podobną inwestycję decydują się przeważnie właściciele domów, w których kotły węglowe, gazowe czy olejowe zaczęły odmawiać posłuszeństwa. Zamiast prostej wymiany polegającej na zastąpieniu starego urządzenia podobnym nowym, decydują się na rozwiązanie nowocześniejsze i łatwiejsze w eksploatacji.
Pompa ciepła w miejsce kotła
Wymiana kotła c.o. na pompę ciepła
Termin RETROFIT oznacza ogólnie zastosowanie nowoczesnej technologii w starych systemach, a w naszym przypadku zastosowanie pomp ciepła w starych domach. Wymiana kotła olejowego na pompę ciepła to obecnie najbardziej typowa operacja modernizacyjna w starych domach europejskich. Przodują w tym Szwecja, Szwajcaria, Niemcy i Austria
Wymiana kotła c.o. na pompę ciepła
Dobudowa ogrodu zimowego
Ogród zimowy to nie tylko miejsce do odpoczynku wśród bujnej zieleni nawet podczas chłodów. To także bufor termiczny, który zimą chroni dom przed utratą ciepła, a latem – przed upałami.
Dobudowa ogrodu zimowego
Wymiana bramy garażowej
Dawniej wymiana bramy garażowej, sprowadzała się do demontażu starych skrzydeł i zawieszenia nowych. Dziś mamy większy wybór i większe możliwości, a więc zadanie nie jest już tak proste. Jak spośród bogatej oferty rynkowej wybrać najwygodniejsze rozwiązanie? Oto nasze podpowiedzi.
Wymiana bramy garażowej
Remont ścian wewnętrznych
Jak sprawnie i fachowo wykończyć lub odnowić ściany wewnętrzne? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tym artykule. Wszystko o produktach i czynnościach ułatwiających prace wykończeniowe – tynkowanie, wygładzanie, malowanie, tapetowanie ścian wewnętrznych. Sprawdź najlepsze rozwiązania i najnowsze produkty!
Remont ścian wewnętrznych
Modernizacja instalacji elektrycznej
Na wymianę instalacji elektrycznej najczęściej decydujemy się wtedy, gdy zaczyna brakować gniazd, a przeciążenia utrudniają użytkowanie nowych urządzeń. Przestarzała instalacja jest nie tylko niewygodna, ale też niebezpieczna. Wymiana instalacji elektrycznej to spore przedsięwzięcie, obejmujące cały dom – gniazda i źródła światła są w każdym pomieszczeniu. Zakres prac zależy od tego, na ile stara instalacja odbiega od obecnych standardów.
Modernizacja instalacji elektrycznej
Remont komina
Komin ulega różnorodnym uszkodzeniom, które mogą zakłócić jego pracę, powodować niszczenie okładzin, a także ścian, do których przylega, i w ten sposób zeszpecić budynek. Czasem, zamiast remontować stary komin, lepiej postawić nowy. Albo zmienić kocioł na taki, który może się obejść bez komina.
Remont komina
Modernizacja instalacji c.o.
Sezon zimowy bezlitośnie ujawnia wszelkie niedoskonałości instalacji grzewczej. Warto je przeanalizować, zaplanować ewentualne zmiany i udoskonalenia, by na wiosnę przystąpić do pracy.
Modernizacja instalacji c.o.
Wymiana orynnowania
Korozja, opady śniegu, silne wiatry i uszkodzenia mechaniczne – wszystko to sprawia, że z czasem rynny się zużywają i wymagają napraw lub wymiany.
Wymiana orynnowania
Wymiana pokrycia azbestowego
Szacuje się, że mamy w kraju kilka miliardów metrów kwadratowych pokryć dachowych z płyt cementowo-azbestowych nazywanych eternitem. Materiał ten zawiera 12–15% azbestu – minerału, który okazał się szkodliwy dla zdrowia ludzkiego. Czeka nas więc ogólnokrajowa akcja rozbiórkowa.
Wymiana pokrycia azbestowego
Wymiana okien i drzwi
Z wymianą okien i drzwi zewnętrznych lepiej nie czekać do zimy, bo prace montażowe można prowadzić w temperaturze nie niższej niż –10°C. Zatem to ostatnie chwile na wymianę stolarki!
Wymiana okien i drzwi
Domofony, systemy alarmowe, instalacje inteligentne
Urządzenia elektroniczne pomagają chronić dom przed włamaniem czy pożarem. Mogą też zapewniać współpracę różnych instalacji domowych. Spośród domowych zabezpieczeń elektronicznych najczęściej stosuje się domofony lub wideo-domofony oraz systemy alarmowe. Natomiast instalacje nazywane inteligentnymi umożliwiają zaawansowane sterowanie praktycznie wszystkimi urządzeniami domowymi i ich wzajemną współpracę.
Domofony, systemy alarmowe, instalacje inteligentne
Adaptacja poddasza
Obecnie w Polsce dostępne są już mieszkania lub domy jednorodzinne. Problemem jest jednak bardzo wysoka cena zmuszająca zwykłych obywateli do zapożyczania się i spłacania kredytów przez kilkanaście lub więcej lat. Znacznie tańszym rozwiązaniem może być adaptacja strychów na cele mieszkaniowe, zarówno tych w domach jednorodzinnych, jaki i w budynkach wielorodzinnych.
Adaptacja poddasza
Termomodernizacja
Z badań opinii publicznej wynika, że przeciętnemu Polakowi termomodernizacja kojarzy się tylko z ociepleniem przegród zewnętrznych: ścian, dachu i podłogi. Tymczasem termomodernizację należy rozumieć w sposób szerszy, kompleksowy.
Termomodernizacja
Dom pełen techniki
– Nasz dom był wielokrotnie prawdziwym poligonem doświadczalnym dla instalatorów – mówi Adam Witkowiak, właściciel firmy Clima Komfort, zajmującej się od 15 lat instalacjami do osuszania powietrza, wentylacyjnymi oraz grzewczymi z pompami ciepła. – Ilekroć wprowadzaliśmy do naszej oferty jakąś nowość, zazwyczaj pierwsze próby były przeprowadzane właśnie tu w Białym Borze. Instalatorzy uczyli się praktycznych niuansów montażu, a ja miałem okazję sprawdzić, czy nasza oferta jest naprawdę dobra.
Dom pełen techniki
Dom pełen techniki
– Nasz dom był wielokrotnie prawdziwym poligonem doświadczalnym dla instalatorów – mówi Adam Witkowiak, właściciel firmy Clima Komfort, zajmującej się od 15 lat instalacjami do osuszania powietrza, wentylacyjnymi oraz grzewczymi z pompami ciepła. – Ilekroć wprowadzaliśmy do naszej oferty jakąś nowość, zazwyczaj pierwsze próby były przeprowadzane właśnie tu w Białym Borze. Instalatorzy uczyli się praktycznych niuansów montażu, a ja miałem okazję sprawdzić, czy nasza oferta jest naprawdę dobra.
Dom pełen techniki
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz