Dobudowa ogrodu zimowego

Dobudowa ogrodu zimowego
Ogród zimowy to nie tylko miejsce do odpoczynku wśród bujnej zieleni nawet podczas chłodów. To także bufor termiczny, który zimą chroni dom przed utratą ciepła, a latem – przed upałami.

Dobudowa ogrodu zimowego
(fot. Four Seasons)
Większość inwestorów planujących dobudowę ogrodu zimowego interesuje przede wszystkim koszt oranżerii. Innych bardziej zajmuje wygląd ogrodu, jeszcze innych – to, jak będą zeń korzystać. Ogród użytkowany tylko sezonowo, jedynie w pochmurne dni lata, różni się konstrukcją od takiego, który ma służyć przez cały rok, a więc musi mieć odpowiednią izolacyjność cieplną.

 

Zbudować kosztowny ogród zimowy nie jest trudno, ale ważniejsze jest zrobić to tak, by odpowiadał potrzebom domowników. Funkcjonalne zaplanowanie wnętrza, a także dobór roślin uprawianych w gruncie lub w pojemnikach to najprzyjemniejszy, końcowy etap planowania ogrodu zimowego.

Miejsce

Dobiera się je z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z kształtu i wymiarów budynku i działki oraz ich zorientowania względem stron świata. Oranżerię można dobudować:
  • do bocznej ściany domu;
  • w narożniku istniejących ścian, jeśli dom ma plan litery „L” lub „C”;
  • od strony ogrodu (usytuowanie najbardziej polecane przez architektów, gdyż umożliwia piękne skomponowanie oranżerii z ogrodem).
Warto znać zalety i wady usytuowania ogrodu zimowego względem stron świata. Najlepsza dla ogrodu zimowego jest orientacja wschodnia i zachodnia:
  • od wschodu – duża ilość światła zapewnia korzystne warunki rozwoju roślinom. Wnętrze nie nagrzewa się jednak nadmiernie, dzięki czemu ogród jest idealnym miejscem na popołudniowy odpoczynek;

     

  • ogród od zachodu – nie jest idealny do popołudniowego wypoczynku latem, gdyż intensywnie się nagrzewa i wymaga wietrzenia, może jednak służyć do przechowywania roślin zimą;

     

  • ogród od południa – jest najdłużej nasłoneczniony w ciągu dnia, a zimą szybko się nagrzewa, więc zmagazynowane w nim ciepło ogranicza koszty ogrzewania nie tylko samego ogrodu, ale i pomieszczeń do niego przylegających. Latem jednak temperatura w nim może dochodzić nawet do 60°C, co może prowadzić do przypalenia liści roślin;

     

  • ogród od północy – nie wymaga cieniowania. Latem jest w nim na tyle chłodno, że można tu pracować i odpoczywać. Można też uprawiać rośliny, które znoszą zacienienie. Minusem takiego ogrodu jest konieczność intensywnego, kosztownego ogrzewania zimą.

Konstrukcja

Fundament (ławy lub płyta) ogrodu zimowego powinien być ocieplony warstwą styropianu, a konstrukcja nadziemna powinna być od niego oddzielona izolacją przeciwwilgociową (najczęściej wykorzystuje się folię EPDM). Fundament powinien wystawać co najmniej 15 cm nad ziemię, aby krople deszczu odbijające się od ziemi lub chodnika nie zachlapywały ścian ogrodu. Bardzo dobrze zapobiega temu ułożona wokół oranżerii warstwa drobnych kamyków lub żwiru, przez którą woda deszczowa będzie bez przeszkód spływać do gruntu.

 

Uwaga! W miejscach połączenia konstrukcji ogrodu zimowego z budynkiem i fundamentem mogą powstawać mostki termiczne (miejsca, przez które będzie uciekać ciepło).

 

Na konstrukcje oranżerii stosuje się profile o zróżnicowanej trwałości i wytrzymałości (od niej zależy np. dopuszczalna rozpiętość elementów), z drewna, aluminium i PVC.
  • Profile drewniane wykonuje się głównie z drewna klejonego warstwowo, z którego można wytwarzać elementy prostoliniowe oraz łukowo wygięte. Drewno musi być zaimpregnowane ciśnieniowo środkami grzybo- i owadobójczymi. Profile mogą być barwione bejcą lub malowane farbami kryjącymi. Profile drewniane wyglądają masywnie, bo są dość szerokie, więc zasłaniają sporo światła, a ponadto wymagają odnawiania.

     

  • Profile aluminiowe są odporne na korozję i nie wymagają konserwacji. Są lekkie i dość wąskie, więc nie zabierają wiele światła. Mogą być malowane proszkowo na dowolny kolor lub zabezpieczane powłokami galwanicznymi (anodowane). Na konstrukcje ogrodów zimowych używa się profili ocieplanych, gdyż sam metal ma małą izolacyjność cieplną.

     

  • Profile z PVC, usztywniane kształtownikami stalowymi i ocieplane, są łatwe w konserwacji i odporne na korozję. Najczęściej są białe, ale można też kupić profile malowane na różne kolory lub oklejane folią (także drewnopodobną).

 

Małgorzata Cuch

Pełny artykuł w PDF: Dobudowa ogrodu zimowego

Pozostałe artykuły z tego numeru
Kąpiel pod prysznicem
Przez wszystkie media światowe przetoczył się niedawno news o zagrożeniu dla zdrowia kąpiących się pod prysznicem. Przerażające wieści miały swój początek w amerykańskich badaniach nad główkami (słuchawkami) prysznicowymi, w których bytują bakterie wywołujące choroby płuc.
Kąpiel pod prysznicem
Pompa ciepła w miejsce kotła
Modernizacja ogrzewania w domach jednorodzinnych, która polega na zamianie tradycyjnych źródeł na pompę ciepła, nie jest na razie zjawiskiem częstym. Na podobną inwestycję decydują się przeważnie właściciele domów, w których kotły węglowe, gazowe czy olejowe zaczęły odmawiać posłuszeństwa. Zamiast prostej wymiany polegającej na zastąpieniu starego urządzenia podobnym nowym, decydują się na rozwiązanie nowocześniejsze i łatwiejsze w eksploatacji.
Pompa ciepła w miejsce kotła
Wymiana kotła c.o. na pompę ciepła
Termin RETROFIT oznacza ogólnie zastosowanie nowoczesnej technologii w starych systemach, a w naszym przypadku zastosowanie pomp ciepła w starych domach. Wymiana kotła olejowego na pompę ciepła to obecnie najbardziej typowa operacja modernizacyjna w starych domach europejskich. Przodują w tym Szwecja, Szwajcaria, Niemcy i Austria
Wymiana kotła c.o. na pompę ciepła
Wymiana bramy garażowej
Dawniej wymiana bramy garażowej, sprowadzała się do demontażu starych skrzydeł i zawieszenia nowych. Dziś mamy większy wybór i większe możliwości, a więc zadanie nie jest już tak proste. Jak spośród bogatej oferty rynkowej wybrać najwygodniejsze rozwiązanie? Oto nasze podpowiedzi.
Wymiana bramy garażowej
Remont ścian wewnętrznych
Jak sprawnie i fachowo wykończyć lub odnowić ściany wewnętrzne? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tym artykule. Wszystko o produktach i czynnościach ułatwiających prace wykończeniowe – tynkowanie, wygładzanie, malowanie, tapetowanie ścian wewnętrznych. Sprawdź najlepsze rozwiązania i najnowsze produkty!
Remont ścian wewnętrznych
Modernizacja instalacji elektrycznej
Na wymianę instalacji elektrycznej najczęściej decydujemy się wtedy, gdy zaczyna brakować gniazd, a przeciążenia utrudniają użytkowanie nowych urządzeń. Przestarzała instalacja jest nie tylko niewygodna, ale też niebezpieczna. Wymiana instalacji elektrycznej to spore przedsięwzięcie, obejmujące cały dom – gniazda i źródła światła są w każdym pomieszczeniu. Zakres prac zależy od tego, na ile stara instalacja odbiega od obecnych standardów.
Modernizacja instalacji elektrycznej
Modernizacja instalacji c.o.
Sezon zimowy bezlitośnie ujawnia wszelkie niedoskonałości instalacji grzewczej. Warto je przeanalizować, zaplanować ewentualne zmiany i udoskonalenia, by na wiosnę przystąpić do pracy.
Modernizacja instalacji c.o.
Wymiana orynnowania
Korozja, opady śniegu, silne wiatry i uszkodzenia mechaniczne – wszystko to sprawia, że z czasem rynny się zużywają i wymagają napraw lub wymiany.
Wymiana orynnowania
Wymiana pokrycia azbestowego
Szacuje się, że mamy w kraju kilka miliardów metrów kwadratowych pokryć dachowych z płyt cementowo-azbestowych nazywanych eternitem. Materiał ten zawiera 12–15% azbestu – minerału, który okazał się szkodliwy dla zdrowia ludzkiego. Czeka nas więc ogólnokrajowa akcja rozbiórkowa.
Wymiana pokrycia azbestowego
Wymiana okien i drzwi
Z wymianą okien i drzwi zewnętrznych lepiej nie czekać do zimy, bo prace montażowe można prowadzić w temperaturze nie niższej niż –10°C. Zatem to ostatnie chwile na wymianę stolarki!
Wymiana okien i drzwi
Domofony, systemy alarmowe, instalacje inteligentne
Urządzenia elektroniczne pomagają chronić dom przed włamaniem czy pożarem. Mogą też zapewniać współpracę różnych instalacji domowych. Spośród domowych zabezpieczeń elektronicznych najczęściej stosuje się domofony lub wideo-domofony oraz systemy alarmowe. Natomiast instalacje nazywane inteligentnymi umożliwiają zaawansowane sterowanie praktycznie wszystkimi urządzeniami domowymi i ich wzajemną współpracę.
Domofony, systemy alarmowe, instalacje inteligentne
Adaptacja piwnicy
Pomimo że obecnie unika się budowania podpiwniczonych domów jednorodzinnych, to jednak istnieje jeszcze wiele takich budynków. Nowi właściciele lub dorosłe dzieci inwestorów zwykle chcą je zmodernizować. Nie tylko ocieplić, ale także dostosować pomieszczenia do nowych funkcji. Wtedy okazuje się, że w niewielkich budynkach powierzchnie piwnic warto lepiej wykorzystać. Można np. umieścić w nich domową siłownię, saunę, pokój do pracy, a nawet pokoje mieszkalne.
Adaptacja piwnicy
Adaptacja poddasza
Obecnie w Polsce dostępne są już mieszkania lub domy jednorodzinne. Problemem jest jednak bardzo wysoka cena zmuszająca zwykłych obywateli do zapożyczania się i spłacania kredytów przez kilkanaście lub więcej lat. Znacznie tańszym rozwiązaniem może być adaptacja strychów na cele mieszkaniowe, zarówno tych w domach jednorodzinnych, jaki i w budynkach wielorodzinnych.
Adaptacja poddasza
Termomodernizacja
Z badań opinii publicznej wynika, że przeciętnemu Polakowi termomodernizacja kojarzy się tylko z ociepleniem przegród zewnętrznych: ścian, dachu i podłogi. Tymczasem termomodernizację należy rozumieć w sposób szerszy, kompleksowy.
Termomodernizacja
Dom pełen techniki
– Nasz dom był wielokrotnie prawdziwym poligonem doświadczalnym dla instalatorów – mówi Adam Witkowiak, właściciel firmy Clima Komfort, zajmującej się od 15 lat instalacjami do osuszania powietrza, wentylacyjnymi oraz grzewczymi z pompami ciepła. – Ilekroć wprowadzaliśmy do naszej oferty jakąś nowość, zazwyczaj pierwsze próby były przeprowadzane właśnie tu w Białym Borze. Instalatorzy uczyli się praktycznych niuansów montażu, a ja miałem okazję sprawdzić, czy nasza oferta jest naprawdę dobra.
Dom pełen techniki
Dom pełen techniki
– Nasz dom był wielokrotnie prawdziwym poligonem doświadczalnym dla instalatorów – mówi Adam Witkowiak, właściciel firmy Clima Komfort, zajmującej się od 15 lat instalacjami do osuszania powietrza, wentylacyjnymi oraz grzewczymi z pompami ciepła. – Ilekroć wprowadzaliśmy do naszej oferty jakąś nowość, zazwyczaj pierwsze próby były przeprowadzane właśnie tu w Białym Borze. Instalatorzy uczyli się praktycznych niuansów montażu, a ja miałem okazję sprawdzić, czy nasza oferta jest naprawdę dobra.
Dom pełen techniki
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz