Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2009
Dobudowa ogrodu zimowego
Ogród zimowy to nie tylko miejsce do odpoczynku wśród bujnej zieleni nawet podczas chłodów. To także bufor termiczny, który zimą chroni dom przed utratą ciepła, a latem – przed upałami.

Dobudowa ogrodu zimowego
(fot. Four Seasons)
Większość inwestorów planujących dobudowę ogrodu zimowego interesuje przede wszystkim koszt oranżerii. Innych bardziej zajmuje wygląd ogrodu, jeszcze innych – to, jak będą zeń korzystać. Ogród użytkowany tylko sezonowo, jedynie w pochmurne dni lata, różni się konstrukcją od takiego, który ma służyć przez cały rok, a więc musi mieć odpowiednią izolacyjność cieplną.

 

Zbudować kosztowny ogród zimowy nie jest trudno, ale ważniejsze jest zrobić to tak, by odpowiadał potrzebom domowników. Funkcjonalne zaplanowanie wnętrza, a także dobór roślin uprawianych w gruncie lub w pojemnikach to najprzyjemniejszy, końcowy etap planowania ogrodu zimowego.

Miejsce

Dobiera się je z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z kształtu i wymiarów budynku i działki oraz ich zorientowania względem stron świata. Oranżerię można dobudować:
 • do bocznej ściany domu;
 • w narożniku istniejących ścian, jeśli dom ma plan litery „L” lub „C”;
 • od strony ogrodu (usytuowanie najbardziej polecane przez architektów, gdyż umożliwia piękne skomponowanie oranżerii z ogrodem).
Warto znać zalety i wady usytuowania ogrodu zimowego względem stron świata. Najlepsza dla ogrodu zimowego jest orientacja wschodnia i zachodnia:
 • od wschodu – duża ilość światła zapewnia korzystne warunki rozwoju roślinom. Wnętrze nie nagrzewa się jednak nadmiernie, dzięki czemu ogród jest idealnym miejscem na popołudniowy odpoczynek;

   

 • ogród od zachodu – nie jest idealny do popołudniowego wypoczynku latem, gdyż intensywnie się nagrzewa i wymaga wietrzenia, może jednak służyć do przechowywania roślin zimą;

   

 • ogród od południa – jest najdłużej nasłoneczniony w ciągu dnia, a zimą szybko się nagrzewa, więc zmagazynowane w nim ciepło ogranicza koszty ogrzewania nie tylko samego ogrodu, ale i pomieszczeń do niego przylegających. Latem jednak temperatura w nim może dochodzić nawet do 60°C, co może prowadzić do przypalenia liści roślin;

   

 • ogród od północy – nie wymaga cieniowania. Latem jest w nim na tyle chłodno, że można tu pracować i odpoczywać. Można też uprawiać rośliny, które znoszą zacienienie. Minusem takiego ogrodu jest konieczność intensywnego, kosztownego ogrzewania zimą.

Konstrukcja

Fundament (ławy lub płyta) ogrodu zimowego powinien być ocieplony warstwą styropianu, a konstrukcja nadziemna powinna być od niego oddzielona izolacją przeciwwilgociową (najczęściej wykorzystuje się folię EPDM). Fundament powinien wystawać co najmniej 15 cm nad ziemię, aby krople deszczu odbijające się od ziemi lub chodnika nie zachlapywały ścian ogrodu. Bardzo dobrze zapobiega temu ułożona wokół oranżerii warstwa drobnych kamyków lub żwiru, przez którą woda deszczowa będzie bez przeszkód spływać do gruntu.

 

Uwaga! W miejscach połączenia konstrukcji ogrodu zimowego z budynkiem i fundamentem mogą powstawać mostki termiczne (miejsca, przez które będzie uciekać ciepło).

 

Na konstrukcje oranżerii stosuje się profile o zróżnicowanej trwałości i wytrzymałości (od niej zależy np. dopuszczalna rozpiętość elementów), z drewna, aluminium i PVC.
 • Profile drewniane wykonuje się głównie z drewna klejonego warstwowo, z którego można wytwarzać elementy prostoliniowe oraz łukowo wygięte. Drewno musi być zaimpregnowane ciśnieniowo środkami grzybo- i owadobójczymi. Profile mogą być barwione bejcą lub malowane farbami kryjącymi. Profile drewniane wyglądają masywnie, bo są dość szerokie, więc zasłaniają sporo światła, a ponadto wymagają odnawiania.

   

 • Profile aluminiowe są odporne na korozję i nie wymagają konserwacji. Są lekkie i dość wąskie, więc nie zabierają wiele światła. Mogą być malowane proszkowo na dowolny kolor lub zabezpieczane powłokami galwanicznymi (anodowane). Na konstrukcje ogrodów zimowych używa się profili ocieplanych, gdyż sam metal ma małą izolacyjność cieplną.

   

 • Profile z PVC, usztywniane kształtownikami stalowymi i ocieplane, są łatwe w konserwacji i odporne na korozję. Najczęściej są białe, ale można też kupić profile malowane na różne kolory lub oklejane folią (także drewnopodobną).

 

Małgorzata Cuch

Pełny artykuł w PDF: Dobudowa ogrodu zimowego

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny