Domofony, systemy alarmowe, instalacje inteligentne

Domofony, systemy alarmowe, instalacje inteligentne

Urządzenia elektroniczne pomagają chronić dom przed włamaniem czy pożarem. Mogą też zapewniać współpracę różnych instalacji domowych. Spośród domowych zabezpieczeń elektronicznych najczęściej stosuje się domofony lub wideo-domofony oraz systemy alarmowe. Natomiast instalacje nazywane inteligentnymi umożliwiają zaawansowane sterowanie praktycznie wszystkimi urządzeniami domowymi i ich wzajemną współpracę.

Domofony

Domofony, systemy alarmowe, instalacje inteligentne
(fot. GDE Polska)

Domofony umożliwiają prowadzenie rozmów z osobą stojącą przy wejściu na posesję. Dzięki wideodomofonom przybysza można także zobaczyć na ekranie. Wideodomofony przydają się zwłaszcza wtedy, gdy dom stoi w głębi dużej działki albo gdy furtka i brama wjazdowa są z domu niewidoczne, bo zasłaniają je na przykład rośliny ogrodowe albo mur ogrodzenia.

 

W domach jednorodzinnych stosuje się zwykle proste urządzenia analogowe. Cyfrowe przeznaczone są przede wszystkim do budynków wielolokalowych, bo umożliwiają przesyłanie wielu sygnałów jednym przewodem, co ułatwia ułożenie okablowania, ale w domu jednorodzinnym nie jest potrzebne.

 

Jeśli jednak chcemy używać domofonu jako zamka szyfrowego przy furtce, zamiast otwierać ją z zewnątrz kluczem, to potrzebne jest urządzenie cyfrowe.

 

Przewody domofonu zwykle układa się podobnie jak przewody instalacji elektrycznej (w tynku). Są jednak bardzo cienkie, można więc nawet poprowadzić je po wierzchu ścian, mocując je klejem montażowym.

 

Układając je w ziemi, przewody takie powinno się umieścić w sztywnej lub karbowanej rurce z tworzywa sztucznego (zwanej peszlem) i zakopać na głębokości 60–70 cm. Zważywszy, że na etapie układania przewodów w gruncie otoczenie domu zwykle jest jeszcze nieurządzone i dopiero po zakończeniu budowy będziemy sadzić rośliny, układać kostkę brukową itd., to lepszym od peszla zabezpieczeniem przewodów może być wytrzymała mechanicznie rurka metalowa.

 

Jeśli rurka zostanie ułożona bez załamań, umożliwi w razie potrzeby wymianę przewodu bez odkopywania go.

 

Dla wyeliminowania naprężeń związanych z ruchami gruntu rurkę z przewodem obsypuje się kilkucentymetrową warstwą piasku, a 10 cm ponad rurką układa się pas niebieskiej folii ostrzegawczej, która chroni przewód przed przypadkowym uszkodzeniem podczas robót w ogrodzie.

 

Ze względów bezpieczeństwa zestaw domofonowy i zamek elektromagnetyczny w furtce podłącza się za pośrednictwem zasilacza zapewniającego bardzo niskie napięcie (najczęściej 12 V).

 

Zamiast wideodomofonu można zastosować zwykły domofon oraz kamerę zewnętrzną. Taka kamera ma zwykle większe możliwości, niż ta w wideodomofonie: szersze pole widzenia, siłownik umożliwiający jej obracanie czy też lampę emitującą niewidoczne dla oka światło podczerwone, która umożliwia pracę kamery także w całkowitych ciemnościach. Kamera może współpracować z rejestratorem obrazu (nagrywarką); w prosty rejestrator i pamięć o niewielkiej pojemności wyposażane są też niekiedy zestawy wideodomofonowe.

Systemy alarmowe

Każdy system alarmowy składa się z następujących elementów.

 

Czujki. Tak nazywa się czujniki, które zbierają informacje z otoczenia. Od rodzaju czujek zależą możliwości systemu:

 

– czujki ruchu sygnalizujące  obecność intruza w pomieszczeniu. Do tej grupy należą czujki podczerwieni, mikrofalowe oraz dualne, w których stosuje się oba rodzaje promieniowania. Czujki o regulowanym progu czułości można ustawić tak, by niepotrzebnie nie reagowały na małe zwierzęta domowe;

 

– czujki kontaktronowe sygnalizujące otwarcie okna czy drzwi. Składają się zawsze z dwóch elementów, z których jeden montuje się np. do ramy okna, a drugi do jego skrzydła. Oddalenie tych elementów od siebie podczas otwierania okna powoduje wysłanie sygnału alarmowego. Czujki kontaktronowe produkuje się też w wersji, która po zamontowaniu jest niewidoczna z zewnątrz: jeden element wkręca się np. w skrzydło drzwi, a drugi w ościeżnicę. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników: widoczne czujki ułatwiają „pracę” doświadczonym złodziejom, ale bywa, że zniechęcają mniej zdeterminowanego włamywacza;

 

– czujki zbicia szkła najczęściej reagują na dźwięki związane z rozbijaniem szkła; ich montaż jest łatwy, a jedna czujka zabezpiecza kilka okien. Produkuje się też czujki współpracujące z oknami, w których szyby wtopione są cienkie druciki – ich przerwanie uruchamia sygnał alarmowy;

 

– czujki współpracujące z zamkiem drzwiowym sygnalizują, że ktoś przy nim manipuluje. Najczęściej są to specjalne zamki ze zintegrowanym modułem elektronicznym;

 

– bariery mikrofalowe i bariery podczerwieni – uruchamiają alarm, gdy wykryją przecięcie przez intruza wysyłanej przez nie skupionej wiązki promieniowania;

 

– czujki wibracyjne montowane na ogrodzeniu reagują na wstrząsy związane z próbą jego sforsowania. Oprócz wymienionych wyżej najpopularniejszych urządzeń stosuje się niekiedy czujki sygnalizujące awarie instalacji lub zagrożenie pożarem itp.:

 

– czujki dymu – reagują na dym, a czasem także na wysoką temperaturę, ostrzegając w ten sposób przed pożarem; zainstalowane w kuchni bywają traktowane jako urządzenia sygnalizujące, że w zapomnianym na kuchence garnku przypala się potrawa;

 

– czujki tlenku węgla – zamontowane w pomieszczeniu, w którym pracuje kominek lub piec, ostrzegają o niebezpieczeństwie zaczadzenia; taka czujka może współpracować z wentylacją mechaniczną;

 

– czujki gazu ziemnego lub płynnego – instaluje się zwykle w kotłowniach i kuchniach; mogą współpracować z zamykanymi automatycznie zaworami odcinającymi dopływ gazu do instalacji. Miejsce zainstalowania czujnika trzeba dobrać do rodzaju gazu, bo gaz płynny (ze zbiornika przydomowego lub butli) gromadzi się przy podłodze, a gaz ziemny (z sieci) – jako lżejszy od powietrza – pod sufitem.
Uwaga! Do wykrywania gazu usypiającego, niekiedy stosowanego przez włamywaczy, potrzebne są odrębne czujki;

 

– czujki zalania– montuje się nisko nad podłogą w kuchniach i łazienkach, ale tak, by nie mogły być przypadkowo zachlapane np. wodą z prysznica. Najlepiej, jeśli taki detektor współpracuje z  głównym zaworem wodociągowym.

 

Jarosław Antkiewicz

Pełny artykuł w PDF: Domofony, systemy alarmowe, instalacje inteligentne

Pozostałe artykuły z tego numeru
Kąpiel pod prysznicem
Przez wszystkie media światowe przetoczył się niedawno news o zagrożeniu dla zdrowia kąpiących się pod prysznicem. Przerażające wieści miały swój początek w amerykańskich badaniach nad główkami (słuchawkami) prysznicowymi, w których bytują bakterie wywołujące choroby płuc.
Kąpiel pod prysznicem
Pompa ciepła w miejsce kotła
Modernizacja ogrzewania w domach jednorodzinnych, która polega na zamianie tradycyjnych źródeł na pompę ciepła, nie jest na razie zjawiskiem częstym. Na podobną inwestycję decydują się przeważnie właściciele domów, w których kotły węglowe, gazowe czy olejowe zaczęły odmawiać posłuszeństwa. Zamiast prostej wymiany polegającej na zastąpieniu starego urządzenia podobnym nowym, decydują się na rozwiązanie nowocześniejsze i łatwiejsze w eksploatacji.
Pompa ciepła w miejsce kotła
Wymiana kotła c.o. na pompę ciepła
Termin RETROFIT oznacza ogólnie zastosowanie nowoczesnej technologii w starych systemach, a w naszym przypadku zastosowanie pomp ciepła w starych domach. Wymiana kotła olejowego na pompę ciepła to obecnie najbardziej typowa operacja modernizacyjna w starych domach europejskich. Przodują w tym Szwecja, Szwajcaria, Niemcy i Austria
Wymiana kotła c.o. na pompę ciepła
Dobudowa ogrodu zimowego
Ogród zimowy to nie tylko miejsce do odpoczynku wśród bujnej zieleni nawet podczas chłodów. To także bufor termiczny, który zimą chroni dom przed utratą ciepła, a latem – przed upałami.
Dobudowa ogrodu zimowego
Wymiana bramy garażowej
Dawniej wymiana bramy garażowej, sprowadzała się do demontażu starych skrzydeł i zawieszenia nowych. Dziś mamy większy wybór i większe możliwości, a więc zadanie nie jest już tak proste. Jak spośród bogatej oferty rynkowej wybrać najwygodniejsze rozwiązanie? Oto nasze podpowiedzi.
Wymiana bramy garażowej
Remont ścian wewnętrznych
Jak sprawnie i fachowo wykończyć lub odnowić ściany wewnętrzne? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tym artykule. Wszystko o produktach i czynnościach ułatwiających prace wykończeniowe – tynkowanie, wygładzanie, malowanie, tapetowanie ścian wewnętrznych. Sprawdź najlepsze rozwiązania i najnowsze produkty!
Remont ścian wewnętrznych
Modernizacja instalacji elektrycznej
Na wymianę instalacji elektrycznej najczęściej decydujemy się wtedy, gdy zaczyna brakować gniazd, a przeciążenia utrudniają użytkowanie nowych urządzeń. Przestarzała instalacja jest nie tylko niewygodna, ale też niebezpieczna. Wymiana instalacji elektrycznej to spore przedsięwzięcie, obejmujące cały dom – gniazda i źródła światła są w każdym pomieszczeniu. Zakres prac zależy od tego, na ile stara instalacja odbiega od obecnych standardów.
Modernizacja instalacji elektrycznej
Modernizacja instalacji c.o.
Sezon zimowy bezlitośnie ujawnia wszelkie niedoskonałości instalacji grzewczej. Warto je przeanalizować, zaplanować ewentualne zmiany i udoskonalenia, by na wiosnę przystąpić do pracy.
Modernizacja instalacji c.o.
Wymiana orynnowania
Korozja, opady śniegu, silne wiatry i uszkodzenia mechaniczne – wszystko to sprawia, że z czasem rynny się zużywają i wymagają napraw lub wymiany.
Wymiana orynnowania
Wymiana pokrycia azbestowego
Szacuje się, że mamy w kraju kilka miliardów metrów kwadratowych pokryć dachowych z płyt cementowo-azbestowych nazywanych eternitem. Materiał ten zawiera 12–15% azbestu – minerału, który okazał się szkodliwy dla zdrowia ludzkiego. Czeka nas więc ogólnokrajowa akcja rozbiórkowa.
Wymiana pokrycia azbestowego
Wymiana okien i drzwi
Z wymianą okien i drzwi zewnętrznych lepiej nie czekać do zimy, bo prace montażowe można prowadzić w temperaturze nie niższej niż –10°C. Zatem to ostatnie chwile na wymianę stolarki!
Wymiana okien i drzwi
Adaptacja piwnicy
Pomimo że obecnie unika się budowania podpiwniczonych domów jednorodzinnych, to jednak istnieje jeszcze wiele takich budynków. Nowi właściciele lub dorosłe dzieci inwestorów zwykle chcą je zmodernizować. Nie tylko ocieplić, ale także dostosować pomieszczenia do nowych funkcji. Wtedy okazuje się, że w niewielkich budynkach powierzchnie piwnic warto lepiej wykorzystać. Można np. umieścić w nich domową siłownię, saunę, pokój do pracy, a nawet pokoje mieszkalne.
Adaptacja piwnicy
Adaptacja poddasza
Obecnie w Polsce dostępne są już mieszkania lub domy jednorodzinne. Problemem jest jednak bardzo wysoka cena zmuszająca zwykłych obywateli do zapożyczania się i spłacania kredytów przez kilkanaście lub więcej lat. Znacznie tańszym rozwiązaniem może być adaptacja strychów na cele mieszkaniowe, zarówno tych w domach jednorodzinnych, jaki i w budynkach wielorodzinnych.
Adaptacja poddasza
Termomodernizacja
Z badań opinii publicznej wynika, że przeciętnemu Polakowi termomodernizacja kojarzy się tylko z ociepleniem przegród zewnętrznych: ścian, dachu i podłogi. Tymczasem termomodernizację należy rozumieć w sposób szerszy, kompleksowy.
Termomodernizacja
Dom pełen techniki
– Nasz dom był wielokrotnie prawdziwym poligonem doświadczalnym dla instalatorów – mówi Adam Witkowiak, właściciel firmy Clima Komfort, zajmującej się od 15 lat instalacjami do osuszania powietrza, wentylacyjnymi oraz grzewczymi z pompami ciepła. – Ilekroć wprowadzaliśmy do naszej oferty jakąś nowość, zazwyczaj pierwsze próby były przeprowadzane właśnie tu w Białym Borze. Instalatorzy uczyli się praktycznych niuansów montażu, a ja miałem okazję sprawdzić, czy nasza oferta jest naprawdę dobra.
Dom pełen techniki
Dom pełen techniki
– Nasz dom był wielokrotnie prawdziwym poligonem doświadczalnym dla instalatorów – mówi Adam Witkowiak, właściciel firmy Clima Komfort, zajmującej się od 15 lat instalacjami do osuszania powietrza, wentylacyjnymi oraz grzewczymi z pompami ciepła. – Ilekroć wprowadzaliśmy do naszej oferty jakąś nowość, zazwyczaj pierwsze próby były przeprowadzane właśnie tu w Białym Borze. Instalatorzy uczyli się praktycznych niuansów montażu, a ja miałem okazję sprawdzić, czy nasza oferta jest naprawdę dobra.
Dom pełen techniki
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz