Wymiana okien i drzwi

Wymiana okien i drzwi
Z wymianą okien i drzwi zewnętrznych lepiej nie czekać do zimy, bo prace montażowe można prowadzić w temperaturze nie niższej niż –10°C. Zatem to ostatnie chwile na wymianę stolarki!

Wymiana okien i drzwi
(fot. Invado)
Jeśli oprócz wstawiania okien oraz drzwi zewnętrznych i wewnętrznych w domu planowane są inne prace remontowe, trzeba je zorganizować tak, by nie spowodowały zawilgocenia nowej stolarki.

Okna

Wymianę okien powinno się skoordynować z innymi pracami remontowymi:
  • drewniane można wstawiać dopiero po zakończeniu wszelkich prac mokrych wewnątrz budynku, takich jak tynkowanie ścian czy betonowanie podłóg. Narażenie stolarki drewnianej na zawilgocenie może spowodować paczenie się drewna. Jedynie glify wykańcza się po osadzeniu okien, ale zawilgocenie spowodowane tynkowaniem tak niewielkich powierzchni nie jest groźne.

     

  • z PVC można montować w dowolnym momencie remontu, gdyż nie są one wrażliwe na podwyższoną wilgotność powietrza.
Może wystarczy naprawa?

 

Jeśli okna niewłaściwie funkcjonują lub nieestetycznie wyglądają, można próbować je naprawić.

 

Skrzydło ciężko się otwiera i zamyka. Jeśli skrzydło ociera się podczas otwierania, można je podnieść przez wyregulowanie zawiasów. Jeśli zawiasy nie są regulowane, można spróbować dokręcić zawias górny lub – w ostateczności – podnieść położenie skrzydła podkładkami. W tym celu trzeba zdjąć skrzydło z zawiasów, a jeśli to się nie udaje – użyć preparatu do smarowania (np. WD-40). Po zdjęciu skrzydła na trzpień zawiasu nałożyć podkładkę i zamocować skrzydło z powrotem.

 

Farba na ramiakach łuszczy się i odpada. Starą farbę trzeba usunąć opalarką lub specjalnymi środkami chemicznymi (np. Scansol), które rozmiękczają stare powłoki i ułatwią przez to ich zeskrobanie. Czasem zabieg trzeba powtórzyć kilkakrotnie. Przed kolejnym zastosowaniem preparatu ramy trzeba przetrzeć papierem ściernym. Gdy drewno jest już czyste, można je zaimpregnować lub/i pomalować farbami akrylowymi: należy to zrobić przynajmniej dwukrotnie. Najwygodniej ramy malować małym wałkiem dopasowanym do szerokości ramy, a jej krawędzie – wąskim pędzelkiem.
Uwaga! Przed czyszczeniem i malowaniem ramiaków szyby i okucia należy zabezpieczyć taśmą.

 

Okna są nieszczelne. Do uszczelnienia można użyć samoprzylepnych uszczelek (trwałość jeden sezon) lub trwalszych od nich uszczelek przylgowych, które umieszcza się w rowku wyciętym w zewnętrznej krawędzi ramiaka okiennego.

 

Nowe okna – nowy podział?

 

Okna zalicza się do podstawowych elementów architektury budynku, dlatego ich kształt i podział są tak ważne. Powierzchnia okna może być podzielona na różną liczbę skrzydeł, a także na mniejsze części – słupkiem (pionowo) i ślemieniem (poziomo), te z kolei na jeszcze mniejsze – szprosami. Im więcej podziałów, tym mniej światła przedostaje się do wewnątrz. Dlatego podział okna na skrzydła i skrzydeł na mniejsze elementy powinien uwzględniać przeznaczenie i układ pomieszczeń.

 

W salonach i gabinetach zapotrzebowanie na światło dzienne jest bardzo duże. Najlepiej zapewnić jego dopływ przez jak najdłuższą część dnia. Pomieszczenia te powinny zatem znajdować się od strony zachodniej i południowej. Aby korzystać w 100% ze światła, które dostępne jest przy takim zorientowaniu na strony świata, należy w tych miejscach montować okna o jak największej powierzchni przeszklenia. Czyli okna bez podziałów – jednoskrzydłowe bez szprosów.

 

W sypialniach, kuchniach i holach intensywne świat- ło dzienne nie jest konieczne, dlatego tu można pozwolić sobie na większą swobodę w wyborze okien. Pamiętajmy jednak, że jeśli okna pomieszczeń o różnym zapotrzebowaniu na światło sąsiadują ze sobą, trzeba dopasować je także do siebie nawzajem.

 

 

Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: Wymiana okien i drzwi

Pozostałe artykuły z tego numeru
Kąpiel pod prysznicem
Przez wszystkie media światowe przetoczył się niedawno news o zagrożeniu dla zdrowia kąpiących się pod prysznicem. Przerażające wieści miały swój początek w amerykańskich badaniach nad główkami (słuchawkami) prysznicowymi, w których bytują bakterie wywołujące choroby płuc.
Kąpiel pod prysznicem
Pompa ciepła w miejsce kotła
Modernizacja ogrzewania w domach jednorodzinnych, która polega na zamianie tradycyjnych źródeł na pompę ciepła, nie jest na razie zjawiskiem częstym. Na podobną inwestycję decydują się przeważnie właściciele domów, w których kotły węglowe, gazowe czy olejowe zaczęły odmawiać posłuszeństwa. Zamiast prostej wymiany polegającej na zastąpieniu starego urządzenia podobnym nowym, decydują się na rozwiązanie nowocześniejsze i łatwiejsze w eksploatacji.
Pompa ciepła w miejsce kotła
Wymiana kotła c.o. na pompę ciepła
Termin RETROFIT oznacza ogólnie zastosowanie nowoczesnej technologii w starych systemach, a w naszym przypadku zastosowanie pomp ciepła w starych domach. Wymiana kotła olejowego na pompę ciepła to obecnie najbardziej typowa operacja modernizacyjna w starych domach europejskich. Przodują w tym Szwecja, Szwajcaria, Niemcy i Austria
Wymiana kotła c.o. na pompę ciepła
Dobudowa ogrodu zimowego
Ogród zimowy to nie tylko miejsce do odpoczynku wśród bujnej zieleni nawet podczas chłodów. To także bufor termiczny, który zimą chroni dom przed utratą ciepła, a latem – przed upałami.
Dobudowa ogrodu zimowego
Wymiana bramy garażowej
Dawniej wymiana bramy garażowej, sprowadzała się do demontażu starych skrzydeł i zawieszenia nowych. Dziś mamy większy wybór i większe możliwości, a więc zadanie nie jest już tak proste. Jak spośród bogatej oferty rynkowej wybrać najwygodniejsze rozwiązanie? Oto nasze podpowiedzi.
Wymiana bramy garażowej
Remont ścian wewnętrznych
Jak sprawnie i fachowo wykończyć lub odnowić ściany wewnętrzne? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tym artykule. Wszystko o produktach i czynnościach ułatwiających prace wykończeniowe – tynkowanie, wygładzanie, malowanie, tapetowanie ścian wewnętrznych. Sprawdź najlepsze rozwiązania i najnowsze produkty!
Remont ścian wewnętrznych
Modernizacja instalacji elektrycznej
Na wymianę instalacji elektrycznej najczęściej decydujemy się wtedy, gdy zaczyna brakować gniazd, a przeciążenia utrudniają użytkowanie nowych urządzeń. Przestarzała instalacja jest nie tylko niewygodna, ale też niebezpieczna. Wymiana instalacji elektrycznej to spore przedsięwzięcie, obejmujące cały dom – gniazda i źródła światła są w każdym pomieszczeniu. Zakres prac zależy od tego, na ile stara instalacja odbiega od obecnych standardów.
Modernizacja instalacji elektrycznej
Remont komina
Komin ulega różnorodnym uszkodzeniom, które mogą zakłócić jego pracę, powodować niszczenie okładzin, a także ścian, do których przylega, i w ten sposób zeszpecić budynek. Czasem, zamiast remontować stary komin, lepiej postawić nowy. Albo zmienić kocioł na taki, który może się obejść bez komina.
Remont komina
Modernizacja instalacji c.o.
Sezon zimowy bezlitośnie ujawnia wszelkie niedoskonałości instalacji grzewczej. Warto je przeanalizować, zaplanować ewentualne zmiany i udoskonalenia, by na wiosnę przystąpić do pracy.
Modernizacja instalacji c.o.
Wymiana orynnowania
Korozja, opady śniegu, silne wiatry i uszkodzenia mechaniczne – wszystko to sprawia, że z czasem rynny się zużywają i wymagają napraw lub wymiany.
Wymiana orynnowania
Wymiana pokrycia azbestowego
Szacuje się, że mamy w kraju kilka miliardów metrów kwadratowych pokryć dachowych z płyt cementowo-azbestowych nazywanych eternitem. Materiał ten zawiera 12–15% azbestu – minerału, który okazał się szkodliwy dla zdrowia ludzkiego. Czeka nas więc ogólnokrajowa akcja rozbiórkowa.
Wymiana pokrycia azbestowego
Domofony, systemy alarmowe, instalacje inteligentne
Urządzenia elektroniczne pomagają chronić dom przed włamaniem czy pożarem. Mogą też zapewniać współpracę różnych instalacji domowych. Spośród domowych zabezpieczeń elektronicznych najczęściej stosuje się domofony lub wideo-domofony oraz systemy alarmowe. Natomiast instalacje nazywane inteligentnymi umożliwiają zaawansowane sterowanie praktycznie wszystkimi urządzeniami domowymi i ich wzajemną współpracę.
Domofony, systemy alarmowe, instalacje inteligentne
Adaptacja piwnicy
Pomimo że obecnie unika się budowania podpiwniczonych domów jednorodzinnych, to jednak istnieje jeszcze wiele takich budynków. Nowi właściciele lub dorosłe dzieci inwestorów zwykle chcą je zmodernizować. Nie tylko ocieplić, ale także dostosować pomieszczenia do nowych funkcji. Wtedy okazuje się, że w niewielkich budynkach powierzchnie piwnic warto lepiej wykorzystać. Można np. umieścić w nich domową siłownię, saunę, pokój do pracy, a nawet pokoje mieszkalne.
Adaptacja piwnicy
Adaptacja poddasza
Obecnie w Polsce dostępne są już mieszkania lub domy jednorodzinne. Problemem jest jednak bardzo wysoka cena zmuszająca zwykłych obywateli do zapożyczania się i spłacania kredytów przez kilkanaście lub więcej lat. Znacznie tańszym rozwiązaniem może być adaptacja strychów na cele mieszkaniowe, zarówno tych w domach jednorodzinnych, jaki i w budynkach wielorodzinnych.
Adaptacja poddasza
Termomodernizacja
Z badań opinii publicznej wynika, że przeciętnemu Polakowi termomodernizacja kojarzy się tylko z ociepleniem przegród zewnętrznych: ścian, dachu i podłogi. Tymczasem termomodernizację należy rozumieć w sposób szerszy, kompleksowy.
Termomodernizacja
Dom pełen techniki
– Nasz dom był wielokrotnie prawdziwym poligonem doświadczalnym dla instalatorów – mówi Adam Witkowiak, właściciel firmy Clima Komfort, zajmującej się od 15 lat instalacjami do osuszania powietrza, wentylacyjnymi oraz grzewczymi z pompami ciepła. – Ilekroć wprowadzaliśmy do naszej oferty jakąś nowość, zazwyczaj pierwsze próby były przeprowadzane właśnie tu w Białym Borze. Instalatorzy uczyli się praktycznych niuansów montażu, a ja miałem okazję sprawdzić, czy nasza oferta jest naprawdę dobra.
Dom pełen techniki
Dom pełen techniki
– Nasz dom był wielokrotnie prawdziwym poligonem doświadczalnym dla instalatorów – mówi Adam Witkowiak, właściciel firmy Clima Komfort, zajmującej się od 15 lat instalacjami do osuszania powietrza, wentylacyjnymi oraz grzewczymi z pompami ciepła. – Ilekroć wprowadzaliśmy do naszej oferty jakąś nowość, zazwyczaj pierwsze próby były przeprowadzane właśnie tu w Białym Borze. Instalatorzy uczyli się praktycznych niuansów montażu, a ja miałem okazję sprawdzić, czy nasza oferta jest naprawdę dobra.
Dom pełen techniki
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz