Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Energooszczędne rozwiązania - domy pasywne w pigułce

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Energooszczędne rozwiązania - domy pasywne w pigułce

Realia współczesnego świata wymagają, by oszczędzanie energii, podobnie jak oszczędzanie wody, stało się przedmiotem codziennej uwagi. Z jednej strony chodzi o ograniczenie kosztów życia, a z drugiej - o dbałość o środowisko. Nic więc dziwnego, że już niedługo wszystkie nowo budowane domy będą musiały spełniać kryteria niemal zerowego zapotrzebowania na energię - to cel postawiony przez Unię Europejską. Tym samym domy pasywne, których nadal w Polsce nie powstaje wiele, przestaną być fanaberią, a staną się koniecznością.

aktualizacja: 2020-08-20 11:15:35

- Jednym z kluczowych elementów świadomego podejścia do wykorzystania zasobów w każdym domu jest dbałość o jak najmniejsze zużycie ciepła. Ma ono bezpośrednie przełożenie na zużycie energii, niezależnie od tego, z jakich źródeł ją pozyskujemy - mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Gdy zaczęły powstawać domy pasywne i energooszczędne, rosło także zapotrzebowanie na pasywne technologie budowlane oraz materiały. Jakość produktów budowlanych jest szczególnie ważna w przypadku materiałów ociepleniowych, takich jak styropian, bo z samej definicji są to produkty służące zatrzymaniu ciepła w domu, a tym samym zmniejszeniu zużycia energii.

Domy energooszczędne wykorzystują do ogrzewania nie więcej niż 40 kWh/m²/rok. Z kolei w przypadku domów pasywnych nie może to być więcej niż 15 kWh/m2. Jest to zatem mniej niż 1,5 litra oleju opałowego lub 1,5 m³ gazu ziemnego na m²/rok albo 5 kWh prądu z pompą ciepła. Roczny koszt ogrzewania domu pasywnego o powierzchni mieszkalnej 150 m² wynosi mniej niż 400 zł - szacuje Polski Instytut Budownictwa Pasywnego.

Można to zobrazować jeszcze inaczej: dom energooszczędny zużywa ok. 70% energii potrzebnej zwykłemu domowi, dom pasywny - ok. 30%. Są dwie drogi, by takie cele osiągnąć: po pierwsze - wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, a po drugie - technologia budowy, w której kluczową rolę odgrywa termoizolacja, zapewniająca jak najlepsze zużycie ciepła.

- W przypadku izolacji cieplnej do domów pasywnych i energooszczędnych dedykowany jest pasywny styropian, taki jak Passive Pro. To materiał o najwyższych parametrach termoizolacyjnych. Łatwo go też odróżnić od standardowego styropianu po kolorze. Jest szary z powodu dodatku grafitu - wskazuje Dariusz Pruszkowski.

W tej chwili na rynku dostępne są zarówno styropiany uniwersalne, jak i pasywne. Podstawowa różnica dotyczy ich parametrów, a konkretnie współczynnika przewodzenia ciepła, zwanego inaczej lambdą. Im jest niższy, tym lepsze są właściwości izolacyjne styropianu, a tym samym więcej ciepła zostaje w domu. Podwyższenie izolacyjności styropianu pasywnego jest związane z użyciem w tym materiale dodatku grafitu.

Styropiany pasywne z serii Passive Pro, produkowane przez Styropmin, wyróżnia współczynnik przewodzenia ciepła o wartościach między λ ≤ 0,033 a λ ≤ 0,030. Są to wyjątkowo dobre parametry. Pozwalają na uzyskanie energooszczędnego domu bez konieczności zużywania dużej ilości styropianu - mówi Dariusz Pruszkowski.

Z drugiej strony, styropiany uniwersalne również mają coraz lepsze parametry. Przykładowo styropian Fasada λ Pro 70 ma współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie λ ≤ 0,038, podczas gdy najczęściej w przypadku styropianów tradycyjnych wynosi on ok. λ ≤ 0,040.

Styropian Fasada λ Pro 70
Styropian Fasada λ Pro 70


www.styropmin.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zalety wełny mineralnej
Zalety wełny mineralnej
9 mocnych stron LAMBDA MEGA WHITE
9 mocnych stron LAMBDA MEGA WHITE
Dlaczego szary styropian czasami odpada od fasady?
Dlaczego szary styropian czasami odpada od fasady?
Dlaczego słońce wypala dziury w szarym styropianie?
Dlaczego słońce wypala dziury w szarym styropianie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2020 - styczeń 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje