Gdzie stosować płyty do suchej zabudowy?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Gdzie stosować płyty do suchej zabudowy?

Budownictwo drewniane to prężnie rozwijająca się gałąź sektora jedno- i wielorodzinnego. Jego największą zaletą są naturalne, ekologiczne i trwałe materiały. Wśród nich czołową rolę odgrywają systemy suchej zabudowy fermacell.

aktualizacja: 2019-07-19 10:45:05
Fermacell Systemy suchej zabudowy Płyty gipsowo-włóknowe, cementowe

Wybierając płyty do suchej zabudowy budynku drewnianego warto szukać produktów uniwersalnych, które zagwarantują odpowiednią ognioochronność i odporność na wilgoć. Wymagania te podyktowane są specyficznymi warunkami panującymi w domach drewnianych. W tej roli znakomicie sprawdzą się płyty gipsowo-włóknowe oraz cementowe fermacell, które dzięki swoim naturalnym właściwościom zapewniają trwałość przez lata.

Wnętrze domu wykonane przy użyciu płyt do suchej zabudowy

Liczne zalety

Płyty gipsowo-włóknowe należą do lekkich materiałów budowlanych. Wykonuje się z nich głównie ściany i sufity oraz zabudowę poddaszy. Ich największymi zaletami są uniwersalne możliwości ochronne i konstrukcyjne, niewielki ciężar oraz niskie koszty - w porównaniu do innych rozwiązań budowlanych, a co najważniejsze, wysoka trwałość i ogromny potencjał aranżacyjny. Konstrukcje wykonane z płyt fermacell to optymalne rozwiązanie, pozwalające praktycznie w dowolny sposób kształtować wnętrza.

Płyty fermacell cenione są także przez wykonawców. Właściwości, które szczególnie doceniają fachowcy, to szeroki zakres zastosowań oraz kompletne i szybkie rozwiązania systemowe. W przypadku tradycyjnych płyt g-k, aby osiągnąć wysoką wytrzymałość, bardzo często należy zastosować przynajmniej dwie warstwy płyt. Natomiast systemy suchej zabudowy fermacell umożliwiają zazwyczaj w tym samym miejscu wykonanie jednej warstwy zamiast dwóch. Oznacza to ograniczenie kosztów oraz znaczne skrócenie czasu robót.

 

Produkcja płyt do suchej zabudowy

Wiele rozwiązań

Produkty fermacell świetnie sprawdzą się zarówno w przypadku ścian działowych, jak i konstrukcyjnych. Można je z powodzeniem stosować w przypadku adaptacji poddaszy oraz jako poszycie kanałów instalacyjnych. Bardzo dobrze sprawdzają się również w tzw. trudnych miejscach, czyli wszędzie tam, gdzie występuje duże zawilgocenie i wysokie temperatury.

Kolejnym miejscem zastosowania płyt fermacell są podłogi, gdzie zastępują tradycyjne wylewki. Technologia ta gwarantuje znakomitą ochronę przed przenikaniem wilgoci na elementy konstrukcyjne budynku. Dodatkowo płyty dobrze izolują akustycznie, zapewniają odpowiednią ochronę przeciwpożarową, a ich niewielki ciężar nie obciąża niepotrzebnie stropów. Rozwiązanie to jest aż cztery razy lżejsze od wylewek mokrych.

Systemy suchej zabudowy fermacell mogą być więc wykorzystywane praktycznie w całym procesie budowlanym. Zastosowane podczas produkcji rozwiązania gwarantują wysoką jakość, trwałość oraz brak negatywnych oddziaływań na środowisko.

 

Salon wykonany przy użyciu płyt do suchej zabudowy

Poddasze - przykład zastosowania produktów fermacell

Jak wspomniano, jednym z miejsc, gdzie mają zastosowanie materiały fermacell, jest poddasze. Prace przy jego zabudowie polegają na zamocowaniu do krokwi poziomych łat, pomiędzy którymi układa się dwie warstwy ocieplenia (wełny mineralnej). Następnie na całej powierzchni mocuje się paroizolację, pamiętając o odpowiednich zakładach. Kolejnym krokiem jest montaż łat pionowych, do których będzie mocowane poszycie z płyt. Świetnie nadają się do tego uniwersalne płyty gipsowo-włóknowe fermacell o grubości 10 mm.

W pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgoci należy natomiast zastosować płyty cementowo-włóknowe Powerpanel H2O. Mają one warstwową strukturę - pod warstwami zewnętrznymi obustronnie znajduje się siatka wzmacniająca płytę z odpornej alkalicznie tkaniny szklanej (5 mm x 5 mm).

Poszycie mocuje się na dwa sposoby - wkrętami do stelaża metalowego lub klamrami do konstrukcji drewnianej. Spoina pomiędzy płytami powinna mieć 5-7 mm (ew. połowę grubości płyty). Na połączenia nanosi się specjalny klej.

Warto jeszcze wspomnieć o obróbce płyt. Jest ona bardzo prosta - element wystarczy naciąć specjalnym nożem i przełamać. Do cięcia można też wykorzystać piłę elektryczną. Po docięciu krawędzie płyty trzeba jeszcze oheblować.

Logo fermacell

www.fermacell.pl

 

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje