Wymiana okien - wskazówki montażowe

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wymiana okien - wskazówki montażowe

Kiedy należy przystąpić do wymiany okien? Jak po kolei przeprowadzić prace? Na co zwracać uwagę przy wymianie okien?

Kiedy należy przystąpić do wymiany okien?

Stare okna usuwa się dopiero wtedy, gdy mamy nowe. Wymiana jednego w dobrze obmierzonym otworze zajmuje fachowcom godzinę lub dwie.

Jak po kolei przeprowadzić wymianę okien?

Kiedyś ościeżnice mocowano na gwoździe lub wkręty, wbijane w drewniane kołki, wcześniej osadzone w murze. Jeśli wnętrze otworu jest otynkowane, ramę usuwa się w kawałkach.

Najpierw trzeba zdjąć skrzydła, oderwać zewnętrzny parapet (jeśli jest przybity do ramy) i zdjąć listwy maskujące. W ścianach ocieplonych metodą lekką mokrą nożem nacina się styk okna z termoizolacją. Ramę przecina się w dwóch miejscach, najlepiej na dole. Wycięty fragment wyrywa łapką ciesielską, potem podobnie postępuje z resztą ościeżnicy.

Po jej usunięciu boki ościeża trzeba wyczyścić z pozostałości elementów mocujących oraz luźnych kawałków tynku i cegły. W razie potrzeby wyrównać, np. zaprawą szybkowiążącą. Dolna płaszczyzna otworu musi gwarantować stabilne podparcie okna. Jeśli będzie ono mocowane za pomocą kotew, należy odkuć tynk w miejscach, w których zostaną przykręcone. Gdy ościeże jest ocieplone, a zamierzamy przesunąć okno ku zewnętrznemu licu ściany, styropian z warstwą tynku można odciąć szlifierką kątową.

Między ramą i murem, z każdej strony powinno być 1,5-2 cm luzu. Okno ma być 3-4 cm węższe i 6 cm niższe od otworu, w którym zostanie osadzone.

Wymiana okien - wskazówki montażowe

Przygotowanie otworu okiennego do montażu okna
Otwór przygotowany do montażu okien powinien mieć równą i spoistą powierzchnię ościeży, aby zapewnić ścisłe przyleganie materiałów termoizolacyjnych i uszczelniających. Należy więc usunąć luźne fragmenty tynku, starej pianki i zanieczyszczenia, a ubytki w murze uzupełnić np. klejem do styropianu. Dobrze się trzyma, a po wyschnięciu tworzy równą powierzchnię, do której dobrze wiąże piana montażowa, kleje oraz taśmy paroizolacyjne. Końcowym etapem powinno być zagruntowanie powierzchni ościeża. (fot. Krispol)
Nowe, plastikowe okno w remontowanym domu
Nowe, plastikowe okno w remontowanym domu (fot. J. Werner)
Nowe okna osadza się na tzw. ciepłym parapecie z twardego polistyrenu ekstrudowanego XPS (styroduru) lub ze styropianu technicznego EPS, przyklejnionym do oczyszczonego ościeża
Nowe okna osadza się na tzw. ciepłym parapecie z twardego polistyrenu ekstrudowanego XPS (styroduru) lub ze styropianu technicznego EPS, przyklejnionym do oczyszczonego ościeża. (fot. Vetrex)
Przy prawidłowym osadzeniu okna niezbędne jest przyklejenie paroszczelnej taśmy do wewnętrznej strony muru i paroprzepuszczalnej na zewnątrz. Pierwsza - chroni pianę montażową od wewnątrz, uniemożliwiając przenikanie do niej pary wodnej i wilgoci z domu. Druga - zabezpiecza (miejsca styku okna z murem od zewnątrz) przed wnikaniem wilgoci do wewnątrz, przy jednoczesnym wyprowadzaniu jej ze środka budynku na zewnątrz. (fot. Vetrex)

Joanna Dąbrowska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

14 Wrz 2017, 11:30

Z tego co ja wiem, to montaż okien najlepiej prowadzić na takim etapie budowy domu, kiedy mury są już wysuszone. Okna najlepiej montować, gdy temperatura jest dodatnia, choć montaż zimą jest możliwy. Pod warunkiem, że pianki montażowe nadają się do pracy w ujemnych temperaturach. ...

time image

Gość Kuba

07 Sie 2017, 09:07

Czy można montować okna przód położeniem dachu.

time image

Gość Radka

31 Mar 2016, 12:34

Romaczku, tylko jak znaleźć ekipę, której można zaufać co do dobrego montażu??? :)

time image

Gość Romek

29 Mar 2016, 19:17

dobry, ciepły montaż powinien być wykonany po ustaniu robót mokrych. Warto też zadbać o odpowiednią ekipę, która go wykona.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA