Wymiana okien - wskazówki montażowe

Wymiana okien - wskazówki montażowe

Kiedy należy przystąpić do wymiany okien? Jak po kolei przeprowadzić prace? Na co zwracać uwagę przy wymianie okien?

Kiedy należy przystąpić do wymiany okien?

Stare okna usuwa się dopiero wtedy, gdy mamy nowe. Wymiana jednego w dobrze obmierzonym otworze zajmuje fachowcom godzinę lub dwie.

Jak po kolei przeprowadzić wymianę okien?

Kiedyś ościeżnice mocowano na gwoździe lub wkręty, wbijane w drewniane kołki, wcześniej osadzone w murze. Jeśli wnętrze otworu jest otynkowane, ramę usuwa się w kawałkach.

Najpierw trzeba zdjąć skrzydła, oderwać zewnętrzny parapet (jeśli jest przybity do ramy) i zdjąć listwy maskujące. W ścianach ocieplonych metodą lekką mokrą nożem nacina się styk okna z termoizolacją. Ramę przecina się w dwóch miejscach, najlepiej na dole. Wycięty fragment wyrywa łapką ciesielską, potem podobnie postępuje z resztą ościeżnicy.

Po jej usunięciu boki ościeża trzeba wyczyścić z pozostałości elementów mocujących oraz luźnych kawałków tynku i cegły. W razie potrzeby wyrównać, np. zaprawą szybkowiążącą. Dolna płaszczyzna otworu musi gwarantować stabilne podparcie okna. Jeśli będzie ono mocowane za pomocą kotew, należy odkuć tynk w miejscach, w których zostaną przykręcone. Gdy ościeże jest ocieplone, a zamierzamy przesunąć okno ku zewnętrznemu licu ściany, styropian z warstwą tynku można odciąć szlifierką kątową.

Między ramą i murem, z każdej strony powinno być 1,5-2 cm luzu. Okno ma być 3-4 cm węższe i 6 cm niższe od otworu, w którym zostanie osadzone.

Wymiana okien - wskazówki montażowe

Przygotowanie otworu okiennego do montażu okna
Otwór przygotowany do montażu okien powinien mieć równą i spoistą powierzchnię ościeży, aby zapewnić ścisłe przyleganie materiałów termoizolacyjnych i uszczelniających. Należy więc usunąć luźne fragmenty tynku, starej pianki i zanieczyszczenia, a ubytki w murze uzupełnić np. klejem do styropianu. Dobrze się trzyma, a po wyschnięciu tworzy równą powierzchnię, do której dobrze wiąże piana montażowa, kleje oraz taśmy paroizolacyjne. Końcowym etapem powinno być zagruntowanie powierzchni ościeża. (fot. Krispol)
Nowe, plastikowe okno w remontowanym domu
Nowe, plastikowe okno w remontowanym domu (fot. J. Werner)
Nowe okna osadza się na tzw. ciepłym parapecie z twardego polistyrenu ekstrudowanego XPS (styroduru) lub ze styropianu technicznego EPS, przyklejnionym do oczyszczonego ościeża
Nowe okna osadza się na tzw. ciepłym parapecie z twardego polistyrenu ekstrudowanego XPS (styroduru) lub ze styropianu technicznego EPS, przyklejnionym do oczyszczonego ościeża. (fot. Vetrex)
Przy prawidłowym osadzeniu okna niezbędne jest przyklejenie paroszczelnej taśmy do wewnętrznej strony muru i paroprzepuszczalnej na zewnątrz. Pierwsza - chroni pianę montażową od wewnątrz, uniemożliwiając przenikanie do niej pary wodnej i wilgoci z domu. Druga - zabezpiecza (miejsca styku okna z murem od zewnątrz) przed wnikaniem wilgoci do wewnątrz, przy jednoczesnym wyprowadzaniu jej ze środka budynku na zewnątrz. (fot. Vetrex)

Joanna Dąbrowska

Joanna Dąbrowska
Joanna Dąbrowska

W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.

Komentarze

ynos89
14-09-2017 13:30
Z tego co ja wiem, to montaż okien najlepiej prowadzić na takim etapie budowy domu, kiedy mury są już wysuszone. Okna najlepiej montować, gdy temperatura jest dodatnia, choć montaż zimą jest możliwy. Pod warunkiem, że pianki montażowe nadają się do pracy w ujemnych temperaturach. ...
Gość Kuba
07-08-2017 11:07
Czy można montować okna przód położeniem dachu.
Gość Radka
31-03-2016 14:34
Romaczku, tylko jak znaleźć ekipę, której można zaufać co do dobrego montażu??? :)
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz