Fundamenty przy dobudowie bliźniaczej do starego budynku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Fundamenty przy dobudowie bliźniaczej do starego budynku

Zamierzamy dobudować się bliźniaczo do budynku, który ma kilkadziesiąt lat. W dodatku dom, do którego się dokleimy, ma w suterenie mieszkanie, a my nie chcemy piwnicy. Jak w takiej sytuacji planować fundamenty naszej połówki bliźniaka?

Fundament jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcji budynku. Ma przenieść obciążenia z domu na grunt, gwarantując jego bezpieczne, równomierne osiadanie.

O sposobie posadowienia budynku, czyli o tym, jakie będzie miał fundamenty, decyduje projektant odpowiadający za część konstrukcyjną. Bierze on pod uwagę wielkość budynku, liczbę kondygnacji, technologię budowy i co bardzo ważne - warunki gruntowe na działce. Czyli rodzaj gruntu, jego nośność, poziom wód.

Kilkudziesięcioletni budynek, do którego zostanie doklejony bliźniaczo nowy dom. W dole na granicy działek widać pozostałości fundamentu budynku, który kiedyś stał na tej posesji.
Kilkudziesięcioletni budynek, do którego zostanie doklejony bliźniaczo nowy dom. W dole na granicy działek widać pozostałości fundamentu budynku, który kiedyś stał na tej posesji.
Częściowo odkopane fundamenty sąsiada - docelowo wykop będzie pogłębiany odcinkami o długości 1-1,5 m.
Częściowo odkopane fundamenty sąsiada - docelowo wykop będzie pogłębiany odcinkami o długości 1-1,5 m.

Przy zabudowie bliźniaczej (szczególnie wtedy, gdy obie połówki bliźniaka nie są projektowane i budowane równocześnie) sprawa komplikuje się o tyle, że fundament przenosi obciążenia nie tylko na grunt, ale w przypadku jego niewłaściwego posadowienia również na budynek sąsiada. Zwykle fundamenty dodawanej części posadawia się równolegle do istniejących i na takiej samej głębokości.

Jeżeli fundament sąsiada został zagłębiony 2 m poniżej poziomu gruntu, z nowym trzeba zejść na tę samą głębokość. Posadowienie go wyżej prowadziłoby do przenoszenia obciążeń z nowej części bliźniaka na ścianę piwnicy sąsiada i mogło skutkować jej zawaleniem. Ławę fundamentową opiera się na betonie podkładowym układanym odcinkowo. Ławy poprzeczne, prostopadłe do granicy działki, wykonuje się jako schodkowe, o malejącej głębokości posadowienia.

Beton podkładowy pod nową ławę fundamentową zalewany odcinkowo.
Beton podkładowy pod nową ławę fundamentową zalewany odcinkowo.
Beton podkładowy gotowy, na ścianie sąsiada dylatacja ze styroduru.
Beton podkładowy gotowy, na ścianie sąsiada dylatacja ze styroduru.

Trzeba pamiętać, że wykonywanie robót ziemnych przy fundamentach istniejącego budynku stwarza zagrożenie katastrofą budowlaną. Ich odkopanie na całej długości mogłoby spowodować osunięcie się ściany w wyniku wyparcia gruntu spod niej do wykopanego dołu. Dlatego roboty te należy prowadzić odcinkami i/lub przy zastosowaniu odpowiednich wzmocnień. O sposobie prowadzenia prac także decyduje konstruktor. W zależności od tego, jak mocne są istniejące ściany fundamentowe, odkopuje się je odcinkami o długości 1-1,5 m. Jednocześnie można odkryć co czwarty odcinek, przy czym odległość między nimi nie może być mniejsza niż 1,5-krotność wysokości ściany piwnicy. Absolutnie nie należy dopuścić do rozluźnienia gruntu pod istniejącymi fundamentami czy jego obsunięcia.

Zbrojenie ławy fundamentowej zalewane betonem. Widoczne startery pod ławy poprzeczne, prostopadłe do granicy działek.
Zbrojenie ławy fundamentowej zalewane betonem. Widoczne startery pod ławy poprzeczne, prostopadłe do granicy działek.
Reper, czyli znak geodezyjny. Jego obserwacja umożliwia dostrzeżenie najmniejszego ruchu budynku sąsiada.
Reper, czyli znak geodezyjny. Jego obserwacja umożliwia dostrzeżenie najmniejszego ruchu budynku sąsiada.

Przed rozpoczęciem budowy zleca się badanie geotechniczne i ekspertyzę konstrukcji starego domu. Projektant może zdecydować o umieszczeniu na jego ścianie (na czas robót) reperów, czyli trwale stabilizowanych znaków geodezyjnych. To najczęściej metalowe bolce, kotwione kilkadziesiąt centymetrów nad podłożem. Pomiar ich położenia geodeta przeprowadza w zalecanych odstępach czasu, np. co 5 dni. Dzięki temu ruch budynku sąsiedniego choćby o milimetr da się zauważyć wystarczająco wcześnie.

Prace fundamentowe przy istniejącym obiekcie są trudniejsze, dużo bardziej ryzykowne i droższe od fundamentowania budynków wolnostojących.

Fundamentowanie przy dobudowie bliźniaczej do istniejącego budynku - schemat
Fundamentowanie przy dobudowie bliźniaczej do istniejącego budynku - jedna połówka bez podpiwniczenia, druga z mieszkaniem w suterenie.

Tekst i zdjęcia: Janusz Werner

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość arch

22 Mar 2021, 16:08

Uwaga do mhtyl - warto przeczytać Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Rozdział V) zanim się zacznie wypowiadać na forum i wprowadzać czytelników w błąd.

time image

17 Wrz 2019, 10:35

2 godziny temu, demo napisał: Strach było patrzeć, ale jakoś się udało Firmie kumpla której byłem podwykonawcą nie udało się.Ściana przewróciła się na 2 pracowników.Jeden zmarł,drugi długo procesował się.To było ze 25 lat temu.

time image

Gość mhtyl

17 Wrz 2019, 09:59

1 godzinę temu, uroboros napisał:     Cytował mnie i mi odpisywał, po drugie nie jest on nowym użytkownikiem tylko ma staż większy niż ja na tym forum bo jest od 2005 roku więc zasady nie powinny być mu obce. Wyobraź sobie jak temat ma kilkadziesiąt ...

time image

Gość

17 Wrz 2019, 08:25

1 godzinę temu, mhtyl napisał: O czym ty piszesz?????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!   Dnia 15.07.2019 o 10:20, Budujemy Dom - działka i dom napisał: Murowana ściana sąsiada jest posadowiona na warstwie ubitego, ceglanego gruzu - budynek jest z lat 30-tych ...

time image

17 Wrz 2019, 08:21

Artykuł ładnie opisuje warunki bezpieczeństwa jakie powinny być zachowane przy wykonywaniu takich prac i mam nadzieję że tak się robi. Bo sam byłem świadkiem kiedy dostawiano do istniejącego starego budynku nowy i wykopano obok ściany fundament pod nowy głębszy niż miał stary ...

time image

Gość mhtyl

17 Wrz 2019, 06:57

5 godzin temu, Slawku napisał: badania geotechniczne to warto zrobić dla swojego bezpieczeństwa (jeżeli nie będą zrobione projektant założy słaby grunt i fundamenty wyjdą "duże") Jak duży dom to i fundamenty wyjdą duże. 5 godzin temu, Slawku napisał: A ...

time image

17 Wrz 2019, 01:51

Dnia 15.07.2019 o 21:34, mhtyl napisał: Zgodnie z jakim prawem? Nie ma takiego prawnego obowiązku. Piszesz tak aby sobie kieszeń kasą wypchać od naiwnych inwestorów? badania geotechniczne to warto zrobić dla swojego bezpieczeństwa (jeżeli nie będą zrobione ...

time image

Gość mhtyl

15 Lip 2019, 19:34

31 minut temu, Gość konstruktor napisał: "Przed rozpoczęciem budowy zleca się badanie geotechniczne i ekspertyzę konstrukcji starego domu." - zgodnie z prawem należy wykonać. Zgodnie z jakim prawem? Nie ma takiego prawnego obowiązku. Piszesz tak aby sobie ...

time image

Gość konstruktor

15 Lip 2019, 19:01

"Przed rozpoczęciem budowy zleca się badanie geotechniczne i ekspertyzę konstrukcji starego domu." - zgodnie z prawem należy wykonać.

time image

15 Lip 2019, 08:20

3 godziny temu, Gość PH napisał: Brak konsekwencji. W opisie info ze posadowienie nowego budynku ma byc na takiej samej rzednej co starego, a rysunek pokazuje wylewanie na wysokosci sciany murowanej. Czyzby redaktor zakladal ze istniejaca sciana zostala wymurowana bezposrednio ...

time image

Gość PH

15 Lip 2019, 05:16

Brak konsekwencji. W opisie info ze posadowienie nowego budynku ma byc na takiej samej rzednej co starego, a rysunek pokazuje wylewanie na wysokosci sciany murowanej. Czyzby redaktor zakladal ze istniejaca sciana zostala wymurowana bezposrednio na gruncie ?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA