Elewacja z płyt z naturalnego piaskowca - rady i przestrogi

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Elewacja z płyt z naturalnego piaskowca - rady i przestrogi

Kamieniarz i jego pomocnik zawiesili płyty z piaskowca na stalowym ruszcie i specjalnych uchwytach. Doradzili, żebym kupiła dobry impregnat. Mimo, że na niemiecki preparat wydałam jakieś potworne pieniądze, jestem wdzięczna za tę radę. Żadnej pionowej płyty nie trzeba teraz wymieniać. Wymiany wymagają jednak 3 parapety, bo są kompletnie zielone i wyglądają tragicznie - mówi Joanna, Czytelniczka Budujemy Dom, która elewację układała w 2002 r.

Dom: dwukondygnacyjny. Ściany - jednowarstwowe, z pustaków keramzytobetonowych.

Elewacje:

 • Płyty z naturalnego piaskowca, ułożone do 2/3 wysokości parteru i powyżej tynk silikonowo-silikatowy, barwiony w masie na kolor złamanej bieli. 
 • Cokół - wykończony płytami granitu. 
 • Parapety - z granitu i piaskowca. 
 • Oświetlenie - lampy LED.

Decyzja: zawsze podobały mi się elewacje z piaskowca, więc ten kamień koniecznie musiał się pojawić w docelowym domu. Nie chciałam jednak obkładać nim całych ścian, tylko fragmenty, a resztę wykończyć białym tynkiem. O rozmieszczenie kamienia i tynku poprosiłam architektów, którzy projektowali dom dla naszej rodziny. Celem było uzyskanie ciekawych elewacji, na których coś się dzieje.

Kiedy rysunki były już gotowe, odwiedziłam kilka kamieniołomów, bo zależało mi na kamieniu o żywej barwie i z wyrazistym żyłowaniem. Odpowiedni materiał znalazłam w zagłębiu piaskowca pod Kielcami. Tam pocięto go na płyty i dostarczono na budowę. Do zamocowania okładziny wynajęłam poleconego kamieniarza. Pracę wykonał genialnie!

Płyty o żywej barwie i z wyrazistym żyłowaniem zaimpregnowano natryskowo i zawieszono na stalowym ruszcie
Płyty o żywej barwie i z wyrazistym żyłowaniem zaimpregnowano natryskowo i zawieszono na stalowym ruszcie

Elewacja z płyt z naturalnego piaskowca - rady i przestrogi:

 • Architekci celowo zaprojektowali ściany z pustaków keramzytowych, które nie wymagają dodatkowego ocieplenia, bo trudno przecież mocować ciężkie płyty z piaskowca do styropianu, czy wełny mineralnej! Kamieniarz i jego pomocnik zawiesili je na stalowym ruszcie i specjalnych uchwytach. Doradzili, żebym kupiła dobry impregnat. Potem nanosili go na płyty natryskowo. Mimo, że na niemiecki preparat wydałam jakieś potworne pieniądze, jestem wdzięczna za tę radę. Żadnej pionowej płyty nie trzeba teraz wymieniać - nadal są czyste i nie chłoną wilgoci.

  Wymiany wymagają jednak 3 parapety, bo są kompletnie zielone i wyglądają tragicznie. Tylko te 3 parapety fachowcy wycięli z piaskowca, a nie granitu, bo znajdują się wyżej niż reszta. A ten materiał absolutnie nie sprawdza się, jeśli położy się go w poziomie, nawet po impregnacji. Gdy wisi pionowo, jest świetny.
   
  Rady - piaskowiec koniecznie trzeba zaimpregnować i jeszcze warto unikać mycia go myjką ciśnieniową. Mąż myjąc taras, zahaczył o elewację i woda wyżłobiła w kamieniu rowki. Na szczęście są mało widoczne. Prace kamieniarskie trwały miesiąc.
   
 • Ponieważ ruszt i płyty zwiększyły grubość ściany, powyżej też wymagała pogrubienia. Tynkarze umocowali tam warstwę wełny mineralnej o gr. 10 cm i siatkę, a potem otynkowali. Dookoła domu rosną drzewa, dlatego wybrałam tynk silikonowo-silikatowy. Kilka lat później umyłam go miejscowo myjką (ludzie z okolicy palą w piecach czym popadnie). W 2015 r. zleciłam pomalowanie całej północnej ściany farbą fasadową, bo zabrudziła ją dodatkowo zażelaziona woda ze zraszaczy podczas podlewania ogrodu oraz glony.

Koszty elewacji z płyt z naturalnego piaskowca:

 • piaskowiec 240 zł/m2; 
 • remont północnej ściany - 3000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Ewelina

20 Lut 2019, 13:52

ceny PIASKOWCA widzę nic się nie zmieniły od 2002 roku a to już 17 lat. A może miałam szczęście ponieważ trafiłam na PRODUCENTA - TRANS-KAM Wydobycie i Przerób Piaskowca POLECAM

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje