Elewacje klinkierowe nie są tanie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Elewacje klinkierowe nie są tanie

Budując dom dla dwojga seniorów, patrzyliśmy na elementy wykończeniowe pod kątem praktyczności i łatwej obsługi. Unikaliśmy przyklejanych elementów, ponieważ w poprzednim domu nie sprawdziły się - mówią Danuta i Janusz, Czytelnicy Budujemy Dom

Parametry domu: wymiary 23 x 9 m; ściany dwuwarstwowe, nośna - z pustaków ceramicznych, termoizolacja - styropian o grubości 15 cm.

Parametry elewacji: tynk akrylowy; oblicówka z klinkieru i z drewna mahoniowego; cokół od strony frontu wymurowany z cegły klinkierowej, reszta wykończona tynkiem mozaikowym; podbitka z sidingu.

Decyzja: część elewacji wykończyliśmy oblicówką z klinkieru, mały fragmencik oblicówką z drewna, a największą część tynkiem. Chodziło nam o ładne, trwałe i urozmaicone elewacje. Budując dom dla dwojga seniorów, patrzyliśmy na elementy wykończeniowe pod kątem praktyczności i łatwej obsługi. Unikaliśmy przyklejanych elementów, ponieważ w poprzednim domu nie sprawdziły się. Już po kilku latach zaczęły odpadać, dlatego zastosowaliśmy nie płytki, a pełną cegłę klinkierową. To był świetny krok! Na stare lata, kiedy zabraknie nam sił i pieniędzy, nie trzeba będzie naprawiać elewacji.

Do cegły klinkierowej pasuje tynk akrylowy w kolorze ecru
Do cegły klinkierowej pasuje tynk akrylowy w kolorze ecru; Cokół i wykusz wymurowano z cegły klinkierowej. Między oknami ułożono oblicówkę z drewna mahoniowego
Elewacja tylna i boczne nie mają elementów z klinkieru
Elewacja tylna i boczne nie mają elementów z klinkieru. Cokół wykończony tynkiem mozaikowym, ściany akrylowym

Elewacja z klinkieru - porady i przestrogi:

 • Z cegły klinkierowej wymurowaliśmy cokół wzdłuż całej frontowej elewacji, dekoracyjny wykusz przy jadalni, kolumny na ganku i tarasie oraz kominy i elementy ogrodzenia. W pierwotnym projekcie proponowano ścianę z klinkieru przy wejściu do budynku i przy tarasie, ale uznaliśmy, że dom nabierze zbyt ciężkiego wyglądu.

  Oblicówka klinkierowa na pewno jest trwała i łatwa do umycia, ale mieszkamy tylko we dwoje i bez małych dzieci, dlatego zdecydowaliśmy się w tych newralgicznych miejscach na akrylowy tynk. Jesteśmy bardzo zadowoleni z proporcji klinkieru do tynków. Również ze względów finansowych! Elewacje klinkierowe nie są tanie.
   
 • Elementy klinkierowe zastosowaliśmy tylko od frontu. Resztę ścian wykończyliśmy tynkiem akrylowym, a cokoły tynkiem mozaikowym. Wybraliśmy jasny i uniwersalny kolor ecru, by nie konkurował ze zdecydowanym czerwonym kolorem klinkieru.
   
  Tak jak w poprzednim domu, zastosowaliśmy gotowy barwiony tynk akrylowy, ponieważ łatwo się go układa i jest dostatecznie wytrzymały. Dom stoi w słońcu, a okolica jest czysta, więc nie było sensu inwestować w droższe tynki.
   
 • Przez cztery lata od przeprowadzki, elewacje nie wymagały naszej interwencji. Mimo że są "miękkie", z grubym ociepleniem styropianowym, nigdzie się nie uszkodziły po uderzeniu. Kinkiety zamontowaliśmy, używając długich kotew. Zabrudzenia po owadach usuwamy miękką szczotką. Tynkowanie przeprowadziliśmy wiosną, zgodnie z zaleceniami technologicznymi.

Elewacja z klinkieru - koszty:

 • cegła klinkierowa – 5000 zł;
 • listwy mahoniowe 500 zł;
 • tynki, materiały 3200 zł;
 • robocizna 7000 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Tomasz

16 Maj 2019, 13:33

Niestety nie możemy być pewni czy elewacja się nie rozwali po roku ponieważ taki klinkier jak elastolith czy izoflex, które nie są de facto klinkierem tylko jego imitacją są bardzo, bardzo kruche i nie odporne na warunki atmosferyczne.

time image

Gość Jacek

24 Gru 2018, 10:59

Unikajcie, dobrze wam radzę klinkieropodobnych wyrobów elastycznych typu elastolith. Są tańsze ale o wiele mniej odporne niż prawdziwy klinkier.

time image

Gość Demer

15 Mar 2016, 18:31

Ładna elewacja. Sam sie zastanawiam nad takim wykończeniem.Cokół z klinkieru a reszta tynk.Wtedy dom wygląda na lżejszy.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje