Budując dom dla dwojga seniorów, patrzyliśmy na elementy wykończeniowe pod kątem praktyczności i łatwej obsługi. Unikaliśmy przyklejanych elementów, ponieważ w poprzednim domu nie sprawdziły się - mówią Danuta i Janusz, Czytelnicy Budujemy Dom
Parametry domu: wymiary 23 x 9 m; ściany dwuwarstwowe, nośna - z pustaków ceramicznych, termoizolacja - styropian o grubości 15 cm.
Parametry elewacji: tynk akrylowy; oblicówka z klinkieru i z drewna mahoniowego; cokół od strony frontu wymurowany z cegły klinkierowej, reszta wykończona tynkiem mozaikowym; podbitka z sidingu.
Decyzja: część elewacji wykończyliśmy oblicówką z klinkieru, mały fragmencik oblicówką z drewna, a największą część tynkiem. Chodziło nam o ładne, trwałe i urozmaicone elewacje. Budując dom dla dwojga seniorów, patrzyliśmy na elementy wykończeniowe pod kątem praktyczności i łatwej obsługi. Unikaliśmy przyklejanych elementów, ponieważ w poprzednim domu nie sprawdziły się. Już po kilku latach zaczęły odpadać, dlatego zastosowaliśmy nie płytki, a pełną cegłę klinkierową. To był świetny krok! Na stare lata, kiedy zabraknie nam sił i pieniędzy, nie trzeba będzie naprawiać elewacji.
Do cegły klinkierowej pasuje tynk akrylowy w kolorze ecru; Cokół i wykusz wymurowano z cegły klinkierowej. Między oknami ułożono oblicówkę z drewna mahoniowego
Elewacja tylna i boczne nie mają elementów z klinkieru. Cokół wykończony tynkiem mozaikowym, ściany akrylowym
Elewacja z klinkieru - porady i przestrogi:
Z cegły klinkierowej wymurowaliśmy cokół wzdłuż całej frontowej elewacji, dekoracyjny wykusz przy jadalni, kolumny na ganku i tarasie oraz kominy i elementy ogrodzenia. W pierwotnym projekcie proponowano ścianę z klinkieru przy wejściu do budynku i przy tarasie, ale uznaliśmy, że dom nabierze zbyt ciężkiego wyglądu. Oblicówka klinkierowa na pewno jest trwała i łatwa do umycia, ale mieszkamy tylko we dwoje i bez małych dzieci, dlatego zdecydowaliśmy się w tych newralgicznych miejscach na akrylowy tynk. Jesteśmy bardzo zadowoleni z proporcji klinkieru do tynków. Również ze względów finansowych! Elewacje klinkierowe nie są tanie.
Elementy klinkierowe zastosowaliśmy tylko od frontu. Resztę ścian wykończyliśmy tynkiem akrylowym, a cokoły tynkiem mozaikowym. Wybraliśmy jasny i uniwersalny kolor ecru, by nie konkurował ze zdecydowanym czerwonym kolorem klinkieru. Tak jak w poprzednim domu, zastosowaliśmy gotowy barwiony tynk akrylowy, ponieważ łatwo się go układa i jest dostatecznie wytrzymały. Dom stoi w słońcu, a okolica jest czysta, więc nie było sensu inwestować w droższe tynki.
Przez cztery lata od przeprowadzki, elewacje nie wymagały naszej interwencji. Mimo że są "miękkie", z grubym ociepleniem styropianowym, nigdzie się nie uszkodziły po uderzeniu. Kinkiety zamontowaliśmy, używając długich kotew. Zabrudzenia po owadach usuwamy miękką szczotką. Tynkowanie przeprowadziliśmy wiosną, zgodnie z zaleceniami technologicznymi.
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.