Zarówno wybór, jak i rozlokowanie w ogrodzie elementów małej architektury, powinny być dobrze przemyślane. Ważna jest spójność kolorystyczna i architektoniczna z otaczającą zielenią, a także budynkiem mieszkalnym oraz jego najbliższym sąsiedztwem - utwardzonymi ciągami komunikacyjnymi i tarasami. Czym są elementy małej architektury ogrodowej?
Elementy małej architektury ogrodowej to: niskie murki, kolumny, kwietniki, fontanny, donice, meble ogrodowe (ławy oraz stoły), rzeźby i płaskorzeźby. Mogą być wykonane z różnych materiałów: kamienia, betonu, metalu, drewna, czasami (najczęściej na zamówienie) z gipsu.
Elementy kamienne wykonuje się z granitu, marmuru lub piaskowca. Zalety wyrobów z kamienia to: twardość, niewielka nasiąkliwość, odporność na działanie mrozu, duży wybór wzorów i kolorów, możliwość otrzymania różnych typów faktury (matowa, półmatowa, płomieniowana, antyczna, polerowana). Z kamienia wykonuje się: kolumny, kwietniki, fontanny, rzeźby, donice, meble ogrodowe.
Elementy betonowe wykonuje się z betonu barwionego w masie różnokolorowymi pigmentami lub płukanego i piaskowanego otrzymanego na bazie mieszanki kruszyw (żwiru i grysu), dzięki czemu uzyskuje się urozmaiconą strukturę i teksturę, imitujące wyglądem kamienie naturalne (granit, marmur, bazalt). Z betonu wykonuje się: kolumny (pełne lub puste w środku) i obudowy kolumn, kwietniki, fontanny, rzeźby, donice, meble ogrodowe.
Elementy drewniane wykonuje się głównie z drewna iglastego (sosna, świerk). Najczęściej drewno stosuje się na: płotki, pergole, altanki, meble ogrodowe, zestawy ogrodowe dla dzieci, mostki, kwietniki, wiatraki.
Elementy metalowe wykonuje się ze stali, żeliwa, brązu, mosiądzu. Są to najczęściej: meble ogrodowe (ozdobne stoły i krzesła), donice, grille.
fot. otwierająca: REHAU