Czym są elementy małej architektury ogrodowej?

2-3 minuty

Zarówno wybór, jak i rozlokowanie w ogrodzie elementów małej architektury, powinny być dobrze przemyślane. Ważna jest spójność kolorystyczna i architektoniczna z otaczającą zielenią, a także budynkiem mieszkalnym oraz jego najbliższym sąsiedztwem - utwardzonymi ciągami komunikacyjnymi i tarasami. Czym są elementy małej architektury ogrodowej?

Elementy małej architektury ogrodowej to: niskie murki, kolumny, kwietniki, fontanny, donice, meble ogrodowe (ławy oraz stoły), rzeźby i płaskorzeźby. Mogą być wykonane z różnych materiałów: kamienia, betonu, metalu, drewna, czasami (najczęściej na zamówienie) z gipsu. 

Elementy kamienne wykonuje się z granitu, marmuru lub piaskowca. Zalety wyrobów z kamienia to: twardość, niewielka nasiąkliwość, odporność na działanie mrozu, duży wybór wzorów i kolorów, możliwość otrzymania różnych typów faktury (matowa, półmatowa, płomieniowana, antyczna, polerowana). Z kamienia wykonuje się: kolumny, kwietniki, fontanny, rzeźby, donice, meble ogrodowe.
 
Elementy betonowe wykonuje się z betonu barwionego w masie różnokolorowymi pigmentami lub płukanego i piaskowanego otrzymanego na bazie mieszanki kruszyw (żwiru i grysu), dzięki czemu uzyskuje się urozmaiconą strukturę i teksturę, imitujące wyglądem kamienie naturalne (granit, marmur, bazalt). Z betonu wykonuje się: kolumny (pełne lub puste w środku) i obudowy kolumn, kwietniki, fontanny, rzeźby, donice, meble ogrodowe.
 
Elementy drewniane wykonuje się głównie z drewna iglastego (sosna, świerk). Najczęściej drewno stosuje się na: płotki, pergole, altanki, meble ogrodowe, zestawy ogrodowe dla dzieci, mostki, kwietniki, wiatraki.

Elementy metalowe wykonuje się ze stali, żeliwa, brązu, mosiądzu. Są to najczęściej: meble ogrodowe (ozdobne stoły i krzesła), donice, grille.

fot. otwierająca: REHAU

Zobacz inne tematy z Vademecum
Wykańczanie i urządzanie
Maty i płyty termoizolacyjne z polistyrenu ekstrudowanego - zalety stosowania Kranowe rewolucje: Nowoczesne technologie baterii łazienkowych i kuchennych Sekrety urządzania: Znajdź idealne miejsce dla każdego mebla Jak znaleźć idealne szafki i blaty do kuchni? Sprzęt łazienkowy AGD - pralki, suszarki i pralko-suszarki Rodzaje mebli ogrodowych - wiklina, metal, czy tek? Akcesoria do oczek wodnych - filtry, pompy, lampy Meble łazienkowe - z jakiego materiału mogą być zrobione? Sztukaterie gipsowe: nieograniczone możliwości dekoracyjne Hydromasaż w Twojej łazience: wanny relaksacyjne, panele prysznicowe i kabiny masażowo-parowe Zadaszenia perfekcyjne: markizy, pergole i baldachimy Zaprawy murarskie w budownictwie: typy, właściwości i porady Masy i mieszanki tynkarskie - tworzenie trwałych i estetycznych powierzchni Szybkie i lekkie podłogi: zalety wyboru suchego jastrychu Płyty gipsowo-kartonowe: praktyczne porady dla domowych majsterkowiczów Profile i mocowania - przewodnik po profilach do ścian i sufitów Bezpieczne schody: jak wybrać balustradę? Strefa chilloutu: projektowanie funkcjonalnych basenów Listwy i profile wykończeniowe: podkreśl styl swojej podłogi Przewodnik po silikonach - wybór i zastosowanie Kity i masy: sztuka uszczelniania i wypełniania w budownictwie Szpachlówki i gładzie - Twoi sprzymierzeńcy w remoncie Narzędzia malarskie: efektywne metody aplikacji farby Nie tylko cement: Wprowadzenie do elastycznych i specjalistycznych zapraw klejowych Zalety i zastosowania pustaków szklanych we wnętrzach Sztuka malowania: wybór farby idealnej do Twoich potrzeb Solne, olejowe, rozpuszczalnikowe: przewodnik po impregnatach Jaki rodzaj sufitów podwieszanych wybrać? Lakierowanie drewna: od klasycznych olejów po nowoczesne poliuretany Masy samopoziomujące - rodzaje i zastosowanie Wykładziny podłogowe elastyczne i dywanowe - rodzaje Przewodnik po rodzajach okładzin ściennych Sauny domowe: jak wybrać, zbudować i cieszyć się prywatnym SPA