Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Kolektory słoneczne płaskie czy próżniowo-rurowe?
Każdego dnia dociera do nas ogromna ilość energii słonecznej. Z powodzeniem można wykorzystać ją do ogrzania domu lub uzyskania ciepłej wody użytkowej. W tym celu warto pomyśleć o kolektorach słonecznych. Czym należy się sugerować przy wyborze kolektora płaskiego lub próżniowo-rurowego?

Izolacja dachu skośnego - zrób to dobrze, a zaoszczędzisz
Ocieplenie domu jest inwestycją na lata. 70% energii wykorzystywanej przez budynki, to właśnie energia zużyta na ogrzewanie. Nieodpowiednio zaprojektowane i wykonane zwiększa koszty eksploatacji nawet o 3000 zł rocznie. Ogromne znaczenie ma zwłaszcza izolacja dachu, przez który może uciec aż 30% energii przeznaczonej na ogrzewanie. Jakie błędy popełniamy najczęściej?

Czy warto montować bidet w łazience?
Zwolennicy i przeciwnicy bidetów tak zaciekle bronią swoich racji, że można by uznać, iż znaleźli się po dwóch stronach barykady. Jedni uważają go za zbytek zajmujący miejsce. Drudzy przekonują, że to najwygodniejsza forma szybkiego odświeżenia i codziennego dbania o higienę. Czy da się pogodzić te argumenty? To możliwe. W małych łazienkach, gdzie nie ma miejsca na klasyczny bidet można zamontować specjalną armaturę z rączką Bidetta.

Bezpieczne okno w pokoju dziecięcym
Pokój dziecięcy to szczególne miejsce w domu, które zasługuje na wyjątkową uwagę w zakresie bezpieczeństwa. Często wiszące sznurki np. od żaluzji czy roletek materiałowych stanowią zagrożenie dla dziecka, które może się w nie zaplątać czy owinąć. Warto rozważyć zautomatyzowanie osłon, które zapewni maksymalne bezpieczeństwo, a cicha i płynna regulacja napędów podniesie komfort ich użytkowania.

Ściana z betonu komórkowego w budownictwie energooszczędnym
Już na etapie wyboru projektu inwestor staje przed dylematem dotyczącym doboru materiałów budowlanych i technologii. Szukając optymalnego rozwiązania warto wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników oraz wypracować wyważony kompromis między ceną a jakością. Architektka Małgorzata Simla z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz ekspert Robert Janiak z firmy H+H doradzają z jakiego materiału wykonać ściany, aby dom był energooszczędny, trwały, cichy i bezpieczny.

Grzejniki oddające ciepło przez konwekcję czy przez promieniowanie, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne?
Konwekcja i radiacja to pojęcia, które mogą być nieprzyjemnym wspomnieniem szkolnych lekcji fizyki. Rozważając dobór odpowiedniego do naszych potrzeb grzejnika, warto je sobie jednak odświeżyć. Konsekwencją braku wiedzy w tej sytuacji może być już nie słaba ocena ze sprawdzianu, ale na przykład wyższy rachunek za ogrzewanie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze najbardziej opłacalnego rozwiązania? Podpowiada Michał Gołaś, ekspert firmy Stelrad, jednego z największych producentów grzejników w Europie.

Bloczki ISOMUR® Plus - sposób na eleminację mostków cieplnych
Bloczki ISOMUR® Plus zamykają przerwę w poziomej izolacji podłogi na gruncie, powstającą w miejscu posadowienia ściany konstrukcyjnej na ścianie fundamentowej, jak również ściany działowej na płycie przyziemia lub stropie nad nieogrzewaną piwnicą lub garażem.

Płyty wielkoformatowe: jak dobrać zaprawę klejową?
Świat płytek ceramicznych od kilku lat przeżywa prawdziwą rewolucję. Nowoczesne technologie umożliwiły produkcję coraz większych i coraz cieńszych płytek, które bardzo szybko stały się absolutnym hitem aranżacyjnym. Płytki wielkoformatowe znakomicie sprawdzają się zarówno w dużych, jak i mniejszych wnętrzach. Stanowią świetne tło dla nowoczesnych mebli i modną ozdobę każdej eleganckiej łazienki. Coraz częściej stosuje się je również w obiektach użyteczności publicznej, takich jak salony samochodowe, dworce czy galerie handlowe. Płytki w dużych formatach stawiają jednak przed wykonawcami równie duże wymagania.

Jak uzyskać idealny połysk szkła w bardzo szybkim czasie?
Mycie okien i wszelkich powierzchni szklanych, dla wielu z nas, to nie tylko wyczerpująca i czasochłonna, ale także trudna praca. Osiągnięcie idealnego efektu - szyb czy innych szklanych powierzchni bez żadnych smug - jest zazwyczaj opłacone naprawdę dużym wysiłkiem.

Dlaczego na poddaszu w lecie występuje wrażenie duszności?
Istnieje kilka przyczyn takiego stanu. Chcąc poprawić klimat poddaszy w lecie należy dążyć do wykorzystania istniejących rezerwuarów "zimna". W dzień (wzorem krajów o klimatach gorących) należy ograniczyć nagrzanie pomieszczeń przez promienie słoneczne używając najlepiej rolety będące po zewnętrznej stronie szyby. W nocy natomiast powinniśmy schłodzić pomieszczenie zatem okno odsłonić aby pomieszczenie "widziało" zimne nocne niebo, wzmóc wentylację aby schłodzić rezerwuary "zimna", które będziemy potrzebować w upalny dzień.

Skóra potrzebuje wody. Poradnik UST-M
Dobrane do rodzaju cery kosmetyki, zbilansowana dieta, odpowiednia ilość snu - większość zna podstawowe zasady dbania o zdrowie i wygląd naszej skóry. Bardzo ważna jest także woda, której używamy na co dzień. Zarówno ta, którą pijemy, jak i ta, w której się kąpiemy.Podstawowy błąd, jaki popełniamy w tej materii, to picie zbyt małej ilości wody. Naszej skórze, a także włosom, szkodzą również nadmierna twardość, zbyt duża zawartość chloru i zanieczyszczenia zawarte w wodzie używanej do mycia.

Modernizacja instalacji grzewczej - kiedy i dlaczego warto ją przeprowadzić?
Wiosenno-letnia aura sprzyja myśleniu o wakacyjnych podróżach i wypoczynku na świeżym powietrzu. Nasze myśli biegną wtedy najczęściej do ciepłych, słonecznych miejsc, z których trudno dostrzec kolejną zimę. Ta jednak prędzej czy później przyjdzie, a wtedy ciepłym miejscem, o którym będziemy myśleć będzie nasz dom. Dlaczego to właśnie wiosną i latem warto pomyśleć o instalacji grzewczej i jej ewentualnej modernizacji? Radzi Michał Gołaś, ekspert firmy Stelrad, jednego z największych w Europie producentów grzejników.

Nowa podłoga na starej podłodze z desek
Położenie nowej podłogi w nowym budynku nie jest w zasadzie większym wyzwaniem ani praktycznym, ani tym bardziej teoretycznym. Nieco inaczej sprawa się ma, jeśli zajmujemy się adaptacją lub remontem starego obiektu z podłogami z desek na drewnianych stropach.

Jak czyścić i ochronić powierzchnę spoin?
Fugi często są najbardziej newralgicznym elementem w wyglądzie naszych podłóg i ścian. Są one bardzo podatne na wszelkiego rodzaju zabrudzenia i zaplamienia. Cokolwiek, co zostanie rozlane na podłodze lub wniesione na nią na naszych butach, może je na trwałe przebarwić i zepsuć efekt wizualny. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest głębokie wnikanie brudu i płynów w powierzchnię spoiny.

ABC właściwości posadzek żywicznych - dlaczego warto je wybrać?
Posadzki żywiczne - od lat święcące triumfy w przestrzeniach magazynowych czy miejscach użyteczności publicznej - teraz coraz chętniej przyjmowane są także we wnętrzach mieszkalnych. Ogromne możliwości kreacji, wysoka odporność i łatwość w utrzymaniu - to tylko część ich zalet. Zainteresowanym tym rodzajem posadzek, przedstawiamy dziś kilka faktów na temat żywic.