Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Jak budować w czasie wysokich cen materiałów budowlanych?
Budowa domu to duży wydatek finansowy. Tymczasem ceny materiałów budowlanych i robocizny w ostatnich miesiącach poszybowały w górę i budowanie jest jeszcze droższe. Przygotowane budżety nie wystarczają na wykonanie wszystkich zaplanowanych robót budowlanych. Jak sobie z tym radzić?

Jakie podkłady polecane są do pokrycia blachą płaską?
Od pewnego czasu zyskują popularność pokrycia z blach płaskich łączonych na dachu za pomocą różnego rodzaju rąbków wykonywanych indywidualnie lub fabrycznie. Szczególnie wzrasta oferta blach powlekanych produkowanych w postaci gotowych profili rąbkowych - czyli z zamkami na krawędziach bocznych. Ich atrakcyjność wynika z dobrej estetyki, funkcjonalności i szybkiego montażu.

Jak układać membrany z rodziny DACHOWA na deskowaniu?
Ostatnio coraz częściej układa się MWK na deskowaniu w sytuacji, gdy na czas przejściowy dach pokryty jest tylko papą (jako pokryciem tymczasowym). W takich przypadkach, przed zamontowaniem zasadniczego pokrycia, papa jest zdejmowana, a na jej miejsce układana jest membrana.

Jak działają wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia?
Wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (MWK) osłaniają termoizolację i konstrukcję dachu od zewnątrz, stanowiąc jednocześnie uszczelnienie pokrycia zasadniczego leżącego na łatach i kontr łatach. Mogą leżeć bezpośrednio na termoizolacji i deskach, ponieważ są tak wyprodukowane, że potrafią wypuścić z termoizolacji duże ilości pary wodnej.

System dachu pokrytego blachami płaskimi na Włochatym Ekranie Dachowym
Włochaty Ekran Dachowy to bardzo mocna membrana wstępnego krycia o wysokiej paroprzepuszczalności. To doskonały podkład pod pokrycia z blach rąbkowych.

Ważne porady dla użytkowników MWK (membran wstępnego krycia) i FWK (folii wstępnego krycia)
Membrany dachowe stosowane są w Polsce dostatecznie długo aby można było określić podstawowe zasady ich układania i użytkowania dostosowane do stosowanych technik budowania oraz klimatu.

Membrana dachowa na ekstremalne warunki pogodowe. Czy klasa W1 to najlepsze poświadczenie wodoszczelności?
Powrót wiosennej pogody wiąże się z ustąpieniem negatywnego oddziaływania mrozu na dach, ale jednocześnie konstrukcja jest częściej narażona na deszcze. Stanowi to zagrożenie dla budynku, zwłaszcza w trakcie jego budowy. W związku z tym warto zabezpieczyć dach używając membran dachowych. Przy wyborze należy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniej jakości i parametrów, aby materiał spełniał swoją funkcję. Produkt powinien przede wszystkim być wysoce wodoodporny. Czy klasa W1 w pełni to zapewnia?

Budowa tarasu z desek - jak nie popełnić błędów wykonawczych?
Zbudowanie prostego tarasu na wylewce czy położenie desek na balkonie nie należą do bardzo trudnych zadań. Wystarczy podstawowa wiedza budowlana, odpowiednie materiały, trochę sprzętu oraz oczywiście chęci i motywacja. Podejmując się tych prac po raz pierwszy, warto tylko sprawdzić listę najczęściej popełnianych błędów wykonawczych. Ich uniknięcie pozwoli cieszyć się samodzielnie zbudowanym, trwałym i pozbawionym mankamentów tarasem czy balkonem przez długie lata.

Naprawa i renowacja dachu z papy
Niezgodności w układaniu papy oraz zaniedbania w odnowieniu istniejącego pokrycia dachowego mogą skutkować wyciekami, co z kolei prowadzi do powstawania wilgoci wewnątrz budynku. Ponadto, dach o takim stanie traci swoje właściwości izolacyjne i niekorzystnie wpływa na stabilność konstrukcyjną. W związku z tym, konieczne jest regularne monitorowanie stanu technicznego pokrycia dachowego i przeprowadzanie prac naprawczych i renowacyjnych, które są dostosowane do typu dachu i rodzaju uszkodzeń.

Jakość membran dla dachów skośnych wg normy EN-13859-01
Europejskie normy techniczne mają na celu potwierdzenie, że dane produkty spełniły konkretne wymagania i osiągnęły pewien poziom jakości, bezpieczeństwa i niezawodności.To właśnie one określają sposoby badań oraz oceny. Jedną z ważniejszych norm w dekarstwie jest EN- 13859-01, która wskazuje na właściwości elastycznych wyrobów stosowanych jako podkłady ułożone pod nieciągłymi pokryciami dachowymi. W jaki sposób ona działa, co potwierdza i czym różni się od certyfikacji ETA?

Hydroizolacja fundamentów. Jak wykonać izolację przeciwwodną i przeciwwilgociową?
Zadaniem hydroizolacji fundamentów jest ochrona ścian przed szkodliwym działaniem wilgoci oraz wód gruntowych i opadowych. To również jeden z najważniejszych etapów prac budowlanych, którego pominięcie lub wykonanie z błędami może negatywnie wpłynąć na konstrukcję budynku oraz doprowadzić do późniejszych, często kosztownych remontów.

Jak wyczyścić i zaimpregnować powierzchnie wokół domu?
Kamień, klinkier, marmur, granit czy beton, z których wykonuje się przydomowe powierzchnie, to materiały wyjątkowo podatne na działanie wilgoci i innych czynników atmosferycznych. Aby zadbać o ich estetyczny wygląd oraz trwałość, warto od razu po zakończeniu sezonu zimowego poddać je gruntownemu czyszczeniu oraz odpowiednio zaimpregnować.

Jak produkty z linii AQUAFIN® sprawdzają się w hydroizolacji budynku?
SCHOMBURG-Polska od zawsze słynie z doskonałych produktów do izolacji przeciwwodnych. Niezbitym dowodem na to są izolacje z rodziny AQUAFIN®, które mogą stanowić samodzielny produkt lub być częścią złożonego systemu izolacji przeciwwodnej budynku.

Dach pełni kluczową rolę w oszczędzaniu energii. Jak odpowiednia konstrukcja zmniejsza rachunki?
Energooszczędność to stały trend w budownictwie, jednak w obliczu rosnących cen za prąd i gaz, kwestia energii staje się jeszcze bardziej istotna. Kluczowym elementem podczas budowy jest dach, bo to właśnie przez nieizolowany lub źle wykonany może uciekać nawet od 20 do 40 procent ciepła. Coraz większą popularnością w tym kontekście cieszą się również zielone dachy. Na co zwrócić uwagę podczas tworzenia energooszczędnej konstrukcji?