Wiosenny przegląd dachu płaskiego - co sprawdzić, czym naprawić?

Znowu wiosna! Pora obejrzeć dach. Zima była wprawdzie łagodna, ale trochę wiało, więc mogło się zdarzyć jakieś naderwanie papy lub uszkodzenie spadającą gałęzią. Nie ma co czekać, aż pojawią się pierwsze przecieki, szczególnie, że na płaskim dachu krytym papą asfaltową wykonanie podstawowego przeglądu jest wyjątkowo łatwe.

Wiosenny przegląd dachu płaskiego - co sprawdzić, czym naprawić?
Izolacja - Jarocin Papy asfaltowe
Dane kontaktowe:
62 747 04 00
Poznańska 24 63-200 Jarocin

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Co sprawdzamy na dachu krytym papą termozgrzewalną?

Po pierwsze dokonujemy ogólnego oglądu i usuwamy z dachu wszelkie przedmioty, które mogłyby go uszkadzać, np. nawiane gałęzie, kawałki gruzu i tynku, naderwane druty antenowe i inne śmieci. Sprawdzamy stan papy - czy nie ma spękań i pęcherzy.

Sprawdzamy też, czy posypka się nie odspoiła, bo wtedy znajdująca się pod nią warstwa asfaltu będzie wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. To będzie powodowało szybsze starzenie się papy, a w efekcie jej spękanie.

Trzeba też uważnie przyjrzeć się miejscom styku papy z opierzeniem z blachy, z attyką lub ścianą, z kominem. Tam mogą powstawać odspojenia, rozdarcia lub inne uszkodzenia pokrycia dachowego.

Osobnym problemem może być potrzeba doszczelnia elementów wystających z dachu np. rur do mocowania anten. Wszystkie te uszkodzenia łatwo naprawić we własnym zakresie bez niepotrzebnego wzywania ekipy dekarskiej i bez niepotrzebnych kosztów.

Czym naprawiać uszkodzenia dachu krytego papą asfaltową?

Prostymi narzędziami i materiałami, takimi jak szczotka dekarska, szpachelka, nóż techniczny, kawałki elastycznej papy termozgrzewalnej, a w szczególności odpowiednio dobranymi specjalistycznymi masami bitumicznymi. Można je łatwo zakupić internetowo np. na https://sklep.izolacja-jarocin.pl/

Trzeba jednak wiedzieć, co do czego służy, czyli jakiej masy bitumicznej użyć do konkretnej naprawy, aby efekt był najlepszy z możliwych:

- miejsca, gdzie niewielkie elementy dachu pracują, ulegają drganiom i odkształceniom wskutek zmian temperatury powietrza, a szczególnie nieszczelności przy rurach i przepustach możemy doszczelnić kitem asfaltowo-kauczukowym LATERBIT Bp. Jest to trwale plastyczna masa, która nie traci przyczepności do uszczelnianych elementów nawet w niskich temperaturach, nie kruszy się i nie pęka, co w efekcie daje wiele lat zabezpieczenia przed przeciekaniem w tych najbardziej newralgicznych punktach dachu.

Trwale plastyczny kit dekarski LATERBIT Bp. fot. Izolacja-Jarocin
Trwale plastyczny kit dekarski LATERBIT Bp. fot. Izolacja-Jarocin

- w naprawie pęcherzy w papie (tzw. „purchli”) pomoże nam DEKABIT - specjalistyczna szpachla dekarska. Sprawdzi się też przy innych prostych naprawach jak doklejenie odspojonego kawałka papy, uszczelnienie miejsc styku papy i blachy, czy wykonanie łaty z papy.

- całościową konserwację powierzchni spękanej papy wraz z uzupełnieniem posypki papowej na jej powierzchni wykonamy za pomocą masy asfaltowo-kauczukowej o nazwie DYSPERBIT.

Wykonanie corocznego wiosennego przeglądu dachu oraz podstawowych napraw i konserwacji przywraca nam bezpieczeństwo, jakie daje szczelna hydroizolacja budynku i przedłuża żywotność pokrycia dachowego o dziesiątki lat. Dlatego warto robić przeglądy dachu.

źródło i zdjęcia: Izolacja – Jarocin S.A., na zdjęciu głównym: stara papa z widocznymi deformacjami i utratą posypki.