Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy uszczelniania budynku

Skuteczna izolacja fundamentów za pomocą masy bitumicznej FUNDABIT

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

FUNDABIT to specjalistyczna masa bitumiczna o konsystencji pasty, którą można nakładać w postaci grubej warstwy (nawet do 6 mm) na elementy pionowe, bez obawy o spływanie. Po odparowaniu rozpuszczalnika powstaje trwała i elastyczna powłoka hydroizolacyjna, która skutecznie chroni fundament i ściany piwnic przed wodą gruntową i opadową.

 Zastosowanie masy FUNDABIT

 • wykonywanie zewnętrznych izolacji pionowych ścian piwnic,
 • wykonywanie bezspoinowych średnio i grubowarstwowych izolacji przeciwwilgociowych fundamentów i ław fundamentowych,
 • wykonywanie wzmacnianych izolacji zewnętrznych fundamentów i ścian piwnic z wykorzystaniem wkładki wzmacniającej z tkaniny szklanej, włókniny lub siatki poliestrowej zatopionej w masie FUNDABIT,
 • wypełnianie szczelin, pęknięć, dylatacji i przejść rurowych w podziemnej i nadziemnej części budynków i budowli,
 • antykorozyjne zabezpieczenie podziemnych konstrukcji stalowych, w tym również ocynkowanych,
 • wykonywanie grubowarstwowej izolacji płyt obornikowych, kręgów betonowych, zbiorników na wodę technologiczną, zbiorników na gnojowicę, szamb.

Izolacja przeciwwilgociowa podziemnej części budynku wykonana masą FUNDABIT. Fot. IZOLACJA – JAROCIN S.A.


Izolacja przeciwwilgociowa podziemnej części budynku wykonana masą FUNDABIT. Fot. IZOLACJA – JAROCIN S.A.

Masę FUNDABIT można również stosować do:

 • wykonywania grubowarstwowych bezspoinowych izolacji poziomych na balkonach i tarasach,
 • reperacji pęknięć, załamań, pęcherzy, dziur oraz wgnieceń na pokryciach dachowych wykonanych z pap i innych materiałów,
 • przyklejania i uszczelniania opierzeń z metalu na dachach, przy kominach, attykach, ogniomurach, świetlikach dachowych oraz wszelkich otworach i przejściach na dachu,
 • sklejania i uszczelniania pap, gontów papowych, dachówek, płyt bitumicznych, eternitowych itp.
 • nie wolno stosować masy FUNDABIT do pap smołowych oraz na pokryciach i izolacjach konserwowanych za pomocą smoły.

FUNDABIT do stosowania tylko na zewnątrz

Nie wolno jej stosować wewnątrz pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi. Przed zastosowaniem produktów FUNDABIT, JARLEP G, JARLEP GM lub DYSPERBIT należy zapoznać się ze wskazówkami producenta oraz dokumentacją techniczną, która jest dostępna na stronie producenta.

Optymalna temperatura nanoszenia masy FUNDABIT wynosi powyżej +5 stopni Celsjusza. W chłodniejsze dni, dla ułatwienia rozprowadzania masy po podłożu i zmniejszenia jednostkowego zużycia, przed użyciem opakowanie z masą izolacyjną FUNDABIT należy przechowywać przez 24 godziny w ogrzewanym pomieszczeniu.

Przygotowanie podłoża przed aplikacją masy FUNDABIT

Podłoże, na którym ma być układana warstwa izolacyjna z FUNDABITU winno być odpowiednio przygotowane, tzn. suche (dopuszczalne jest lekko wilgotne, ale bez zastoin wody), oczyszczone z luźnych zanieczyszczeń (odprysków, rdzy itp.), mocne, równe.

Podłoża chłonne lub o obniżonej przyczepności należy wcześniej zagruntować roztworem asfaltowym JARLEP G lub JARLEP GM. 

Zawartość rozpuszczalnika wyklucza stosowanie masy FUNDABIT na pokryciach i izolacjach, które mają w składzie smołę lub były konserwowane za pomocą smoły. Trzeba też zachować ostrożność w kontakcie FUNDABITU ze styropianem.

Jakie są zasady aplikacji masy FUNDABIT?

Masę izolacyjną FUNDABIT nanosi się na podłoże ręcznie najlepiej za pomocą szpachli gładkiej lub ząbkowanej (takiej jak do kleju do glazury o zębach maks. 6 mm). Można także nanosić za pomocą kielni, szpachelki lub pędzla o sztywnym włosiu.

Nakładanie masy szpachlowej FUNDABIT na dużą powierzchnię pionową za pomocą szpachli ząbkowanej. Fot. IZOLACJA – JAROCIN S.A.


Nakładanie masy szpachlowej FUNDABIT na dużą powierzchnię pionową za pomocą szpachli ząbkowanej. Fot. IZOLACJA – JAROCIN S.A. 

Przy wykonywaniu izolacji dużych powierzchni wskazane jest zastosowanie szpachli ząbkowanej. Pozwala to nanieść taką samą ilość masy izolacyjnej w każdym miejscu. Następnie gładką stroną szpachli, wyrównujemy całą powierzchnię masy, w ten sposób uzyskujemy gładką, równą warstwę izolacyjną o jednakowej grubości na całej powierzchni.

Wykonywanie izolacji wzmacnianych i laminatów masą FUNDABIT

Jeżeli konieczne jest wykonanie izolacji bardziej odpornej na działanie wody lub wilgoci, to za pomocą masy izolacyjnej FUNDABIT można wykonać izolację fundamentów w formie wielowarstwowych, bezszwowych laminatów z wykorzystaniem wkładki wzmacniającej z tkaniny szklanej, włókniny lub siatki poliestrowej.

W tym celu, po naniesieniu pierwszej warstwy masy FUNDABIT, „na świeżo” wciskamy wkładkę wzmacniającą aż do jej pełnego przesiąknięcia.

Następnie nanosimy kolejną warstwę masy FUNDABIT, zwracając wagę, by izolacja miała jednakową grubość w każdym miejscu. Tak wykonane powłoki izolacyjne z masy FUNDABIT zostawiamy, aż do całkowitego odparowania rozpuszczalnika. Prace zasypowe należy prowadzić zgodnie za sztuką budowlaną uważając, aby wykonana powłoka izolacyjna nie została uszkodzona.

Wypełnianie szczelin, pęknięć, dylatacji masą FUNDABIT

W przypadku wypełniania szczelin, masę FUNDABIT należy wcisnąć w szczelinę za pomocą kielni lub szpachelki, a następnie rozsmarować cienką warstwą o szerokości 5-10 cm poza reperowaną szczelinę.

Nakładanie masy szpachlowej FUNDABIT na pionową powierzchnię fundamentu zagruntowaną roztworem asfaltowym JARLEP G. Fot. IZOLACJA – JAROCIN S.A.


Nakładanie masy szpachlowej FUNDABIT na pionową powierzchnię fundamentu zagruntowaną roztworem asfaltowym JARLEP G. Fot. IZOLACJA – JAROCIN S.A. 

W przypadku szczelin szerszych niż 5 mm zaleca się zastosowanie dodatkowego wzmocnienia z tkaniny szklanej lub siatki budowlanej. Łatkę wzmacniającą wciskamy w rozsmarowaną masę, aż do przesiąknięcia, a następnie pokrywamy kolejną, wierzchnią warstwą masy.

Płyty styropianowe można przyklejać do warstwy izolacyjnej wykonanej z masy FUNDABIT po całkowitym wyparowaniu rozpuszczalnika.

Do przyklejania płyt styropianowych do warstwy izolacji wykonanej z masy FUNDABIT należy stosować odpowiednie kleje nie powodujące niszczenia styropianu, np. TERMOLEP.

W celu wykonania izolacji przeciwwodnej lub przeciwwilgociowej na warstwie ocieplenia ze styropianu należy najpierw na warstwie styropianu wykonać warstwę ochronną np. z DYSPERBITU i dopiero na tej warstwie ochronnej można wykonać izolacje właściwą z FUNDABITU.

Informacje techniczne na temat bitumicznej masy szpachlowej FUNDABIT

Masa FUNDABIT produkowana jest na bazie wysokiej jakości asfaltów przemysłowych, modyfikowanych kauczukiem syntetycznym, upłynnionych w rozpuszczalnikach organicznych z dodatkiem specjalnych włókien wzmacniających, które zwiększają wytrzymałość i elastyczność wytworzonej powłoki izolacyjnej.

Produkt jest gotowy do użycia, ale w przypadku dłuższego magazynowania możliwe jest wytrącenie lżejszych cząstek substancji na powierzchnię. Wtedy, przed użyciem, masę należy wymieszać.

 • Zużycie masy FUNDABIT: ok. 1,2 kg/m2 przy warstwie grubości 1 mm - w zależności od rodzaju i stanu izolowanego podłoża.
 • Czyszczenie: narzędzia i wszelkie zabrudzenia należy czyścić rozpuszczalnikiem naftowym lub benzyną ekstrakcyjną.
 • Kolor masy i wytworzonej powłoki izolacyjnej: czarny
 • Opakowania: wiaderka 5 kg, 20 kg lub inne

 

źródło i zdjęcia: IZOLACJA – JAROCIN S.A.

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum