Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Papy izolacyjne

Jak naprawić papę asfaltową na dachu płaskim?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Papy asfaltowe (bitumiczne) to popularne, dosyć tanie i trwałe pokrycie stropodachów budynków jedno- i wielorodzinnych. Po dłuższym czasie papy te ulegają jednak procesom starzenia, zużycia i uszkodzeniom mechanicznym. Czasami w pomieszczeniach na ostatnim piętrze po większej ulewie widoczne są nawet przecieki. Jest to sygnał, że przyszła pora na konserwację papy i przywrócenie szczelności pokrycia na kolejne kilka lat.

Konserwacja papy dachowej za pomocą DYSPERBITU bez pomocy tzw. fachowca

Konserwacja papy asfaltowej na dachu płaskim jest czynnością tak prostą, że może ją wykonać każdy, komu wolno jest wejść na dach. Dlatego narzędzia i materiały do tego celu są dostępne nie tylko w specjalistycznych hurtowniach, ale w każdym większym markecie z działem budowlanym i w sklepie internetowym https://sklep.izolacja-jarocin.pl/.

Podstawowym materiałem do konserwacji pap bitumicznych jest specjalistyczna masa asfaltowo-kauczukowa o nazwie DYSPERBIT. Jest to produkt, którego skład i nazwa są chronione prawem autorskim. Z tego względu tylko produkt o nazwie DYSPERBIT zapewnia jakość na najwyższym poziomie.

Więcej informacji na temat ekologicznych mas dyspersyjnych

DYSPERBIT jarociński wyróżnia się wśród podobnych produktów stałym składem chemicznym. Dlatego klienci mogą liczyć na powtarzalną jakość i wysokie parametry techniczne masy. Oryginalny DYSPERBIT z Jarocina bardzo dobrze wiąże się z powierzchnią każdej papy asfaltowej szybko nadając jej odnowiony wygląd i zapewniając większą wodoszczelność. Po wyschnięciu powłoka z DYSPERBITU odznacza się wysoką odpornością na zmienne warunki atmosferyczne i elastycznością w szerokim zakresie temperatur od -30°C do +100°C.

Jarociński DYSPERBIT to gęstopłynna masa ekologiczna, w czasie układania rozcieńczalna i zmywalna wodą, nietoksyczna, do stosowania na zimno bez podgrzewania, idealna do tego, aby przeprowadzić odświeżenie pokrycia dachowego i przedłużyć żywotność papy. Może być stosowana na powierzchniach, które mają styczność ze styropianem nie powodując jego destrukcji, dobrze przylega do betonu, cegły i innych części konstrukcji dachowej.

Masa dostępna jest w plastikowych wiaderkach o pojemności 10 L i 20 L, w stanie gotowym do użycia niezwłocznie po otwarciu opakowania i wymieszaniu. W stanie mokrym jest koloru brunatnego, a po wyschnięciu przybiera kolor czarny.

DYSPERBIT z oferty Izolacja - Jarocin
Dyspersyjna masa asfaltowo-kauczukowa DYSPERBIT

Wykonanie konserwacji pokrycia dachowego z papy za pomocą dyspersyjnej masy asfaltowo-kauczukowej DYSPERBIT

Warunki wykonywania konserwacji pokrycia dachowego z papy

Prace konserwacyjne należy przeprowadzać przy bezdeszczowej pogodzie w temperaturach powyżej + 10°C (jest to produkt wodorozcieńczalny, więc opady deszczu przed wytworzeniem się zewnętrznej powłoki izolacyjnej mogą spowodować zmycie świeżo ułożonej warstwy DYSPERBITU). Pamiętamy o zachowaniu zasad BHP podczas wykonywania prac na dachu - odpowiednim zabezpieczeniu, właściwym ubraniu roboczym, antypoślizgowych butach oraz narzędziach do układania DYSPERBITU takich jak szczotka dekarska, pędzel, wałek malarski lub paca.

Przygotowanie papy przed konserwacją

Najpierw należy odpowiednio przygotować podłoże. Całą konserwowaną powierzchnię trzeba pozamiatać, wyrównać , usunąć wszystkie luźne cząstki zanieczyszczeń, naprawić ewentualne uszkodzenia.

Gruntowanie papy

Na tak przygotowanym podłożu wykonujemy warstwę gruntującą, która odpowietrza powierzchnię i zwiększa przyczepność do podłoża. W tym celu rozcieńczamy gotowy DYSPERBIT z wodą w stosunku 1:1. Roztwór nanosimy szczotką dekarską, wałkiem malarskim lub pędzlem i rozsmarowujemy stopniowo, najlepiej  pasami o szerokości 1-2 m.

Gruntowanie to proces dosyć pracochłonny i  żmudny, bo wymaga, aby na całej powierzchni powstała jednolita zaciemniona warstwa pokryta roztworem gruntującym i była całkowicie odpowietrzona (czyli pozbawiona pęcherzyków wypełnionych powietrzem). Ale jest to prosta czynność – smarujemy, powoli rozcieramy, aż do uzyskania zadowalającego efektu.

Grunt pozostawiamy do wyschnięcia, co rozpoznajemy przez zmianę barwy masy z ciemnobrunatnej na czarną oraz przez sprawdzenie czy masa nie brudzi, gdy dotykamy jej powierzchnię palcami. Najlepiej przyjąć, że jeżeli prace wykonujemy od rana w okresie letnim, gdy jest ciepło i sucho, to następną warstwę będziemy mogli nakładać na drugi dzień.

Nakładanie DYSPERBITU w dwóch lub nawet trzech warstwach

Po wyschnięciu warstwy gruntującej przystępujemy do nakładania właściwej warstwy konserwacyjnej. Wykonujemy ją stosując gotowy DYSPERBIT z opakowania, bez żadnego podgrzewania, na zimno. Wystarczy  dobrze wymieszać gotową masę we wiaderku i już można smarować. Zalecana ilość DYSPERBITU w jednej warstwie to około 1 kg na m2, a więc mając wiaderko 20 kg należy tak używać masy, aby wystarczyło jej na 20 m2.

Każdorazowo po wykonaniu czynności smarowania czyścimy narzędzia i usuwamy zabrudzenia. Świeży DYSPERBIT łatwo zmywa się wodą, a po wyschnięciu - rozpuszczalnikami organicznymi (benzyna, nafta, rozpuszczalnik ftalowy lub olejny).

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Zagruntowanie i położenie jednej warstwy konserwacyjnej jest jeszcze niewystarczające, dlatego po całkowitym wyschnięciu pierwszej warstwy konserwacyjnej DYSPERBITU nakładamy co najmniej jeszcze jedną. Oceniamy, czy druga warstwa pokryła szczelnie całą powierzchnię i w razie konieczności nakładamy trzecią.

Posypka papowa dla ochrony pokrycia przed słońcem i UV

Ostatnią warstwę, bezpośrednio po jej nałożeniu, posypujemy posypką papową i rozprowadzamy ją równomiernie po powierzchni, aby się dobrze przykleiła. Posypka odbija i zatrzymuje promieniowanie słoneczne i nie dopuszcza, by promienie UV docierały do warstwy hydroizolacyjnej wykonanej z DYSPERBITU. Przez to posypka znacznie przedłuża trwałość nowej warstwy konserwacyjnej.

Po wyschnięciu wszystkich warstw, nadmiar posypki zamiatamy i zbieramy.

Prawidłowo wykonana izolacja utrzyma pokrycie dachowe w znakomitym stanie przez kolejne 3 do 5 lat w zależności od tego, w jakiej strefie klimatycznej położony jest budynek, czy w górach, czy w strefie rolniczej, czy w wielkim przemysłowym mieście.

Dodatkowe informacje na temat dyspersyjnej masy asfaltowo-kauczukowej DYSPERBIT

Na opakowaniu DYSPERBITU zamieszczona jest podstawowa instrukcja dotycząca jego zastosowania, z którą należy się zapoznać. Można jeszcze skorzystać z dodatkowych instrukcji udzielanych przez producenta na stronach www.izolacja-jarocin.pl

DYSPERBIT jest masą ekologiczną na bazie wody, dlatego należy go chronić przed zamarznięciem.

źródło i zdjęcia: Izolacja - Jarocin

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum