Na czym układać pokrycie dachowe: deskowanie czy ołacenie?

Pokrycie dachowe to nie wszystko! Aby dach był solidny i chronił przed wiatrem, deszczem i śniegiem, niezbędny jest odpowiedni podkład. Deskowanie czy ołacenie - co wybrać?

Na czym układać pokrycie dachowe: deskowanie czy ołacenie?
Marma Polskie Folie Membrany dachowe (MWK), folie paroizolacyjne, folie paroprzepuszczalne, taśmy do folii budowlanej
Dane kontaktowe:
663224000
Pod Kasztanami 10 35-030 Rzeszów

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Pokrycia dachowego nie mocuje się bezpośrednio do konstrukcji dachowej, ale do podkładu, które może mieć formę deskowania albo ołacenia.

Deskowanie wykonuje się z desek o szerokości do 15 cm i grubości 2-2,5 cm bądź z płyt drewnopochodnych (OSB, mfp, wiórowe) o podwyższonej odporności na wilgoć. Mocuje się je do krokwi dachowych tak, aby łączenia kolejnych rzędów wypadały na różnych krokwiach. Niezbędnym elementem mocowanym do deskowania jest trwały materiał hydroizolacyjny - papa lub folia dachowa. Deskowanie stanowi typowy podkład pod blachy płaskie, gonty bitumiczne i papę. Jednak można je wykonać także pod inne pokrycia, dzięki czemu zwiększa się sztywność konstrukcji dachu. Ponadto podkład z papy lub folii dachowej na deskowaniu jest bardziej szczelny, co jest wymagane np. przy układaniu pokryć z dachówki na dachach o niewielkim spadku.

Drugi typ podkładu - ołacenie - to ruszt wykonany z drewnianych kontrłat mocowanych równolegle do krokwi, oraz łat, przytwierdzanych prostopadle do nich. Listwy powinny mieć wysokość 25-40 mm i szerokość 38-60 mm i być rozstawione w przedziale 30-40 cm. Parametry te zależą od różnych czynników: rodzaju pokrycia, obciążeń zewnętrznych dachu, kąta jego nachylenia, rozstawu krokwi. W tym wariancie także potrzebna jest folia - najlepiej paroprzepuszczalna membrana, którą układa się na krokwiach przed przybiciem kontrłat. Ołacenie wykonuje się w przypadku krycia dachu dachówkami, blachodachówką, płytami bitumicznymi oraz niektórymi rodzajami blach płaskich na rąbek.