Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Dach z papy przecieka? Nie panikuj! Sprawdź te proste sposoby na naprawę!

Papa to popularny materiał na pokrycia dachowe ze względu na niską cenę i dostępność. Z czasem może jednak ulec uszkodzeniu, co prowadzi do przecieków i innych problemów. Jak naprawić dach z papy i przedłużyć jego żywotność?

Dach z papy przecieka? Nie panikuj! Sprawdź te proste sposoby na naprawę!
Ultrament Systemy uszczelniania i renowacji budynku
ultrament.pl
Ultrament Systemy uszczelniania i renowacji budynku
Dane kontaktowe:
61 286 45 00
Prądzyńskiego 20, 63-000 Środa Wielkopolska

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Co zrobić z uszkodzonym dachem z papy?
  • Wymiana dachu z papy - konieczność czy strata czasu?
  • Jak naprawić dach z papy?
  • Dlaczego dach z papy przecieka?
  • Jakie kroki podjąć, aby zlokalizować źródło przecieku?

Co zrobić z uszkodzonym dachem z papy?

Nieszczelny dach z papy to poważny problem, którego nie można lekceważyć. Może on prowadzić do zawilgoceń konstrukcji budynku, rozwoju pleśni i grzybów, a nawet do jego zawalenia. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej naprawić uszkodzenia.

- "Materiał ma sporo zalet, z których największą jest zapewne niska cena" – tłumaczy Maciej Szymański, ekspert z firmy Ultrament.

– "Nie jest jednak wolny od wad. Oprócz tego, że pokrycie wykonane z papy jest mało estetyczne, to jego właściwości ochronne maleją pod wpływem działania czynników atmosferycznych, deszczu, zmian temperatury czy promieni UV" – dodaje ekspert.

Wymiana dachu z papy - konieczność czy strata czasu?

Wbrew pozorom, zerwanie i wymiana całego pokrycia z papy nie zawsze jest konieczna. W wielu przypadkach wystarczy naprawa miejscowych usterek. Jest to szybsza, tańsza i mniej uciążliwa metoda, którą można wykonać nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Jak naprawić dach z papy?

  • Naprawa wybrzuszeń i spękań: Do naprawy drobnych uszkodzeń, takich jak wybrzuszenia czy spękania, stosuje się elastyczny kit dekarski. Tworzy on plastyczną powłokę, która zastępuje papę i zapewnia wodoszczelność. W niskich temperaturach, podczas deszczu lub na mokrym podłożu, zamiast kitu dekarskiego, używa się szybkowiążącej masy bitumicznej.
  • Naprawa odparzonej i odklejonej papy: Do naprawy odparzeń i podklejania papy stosuje się uszczelniacze do dachów i lepiki na zimno. Lepiki są dostępne w wersji jedno- lub dwukomponentowej i dobiera się je w zależności od nachylenia dachu.
  • Zabezpieczenie papy przed uszkodzeniem: Aby przedłużyć żywotność dachu z papy, warto go zabezpieczyć renowatorem. Tworzy on cienką powłokę bitumiczną, która chroni przed czynnikami atmosferycznymi, wypełnia mikropęknięcia i nadaje dachowi pierwotny, ciemny kolor.
Naprawa i renowacja papy na dachu

Dlaczego dach z papy przecieka?

Do najczęstszych przyczyn przecieków i uszkodzeń dachu z papy należą:

  • Uszkodzenia mechaniczne: Powstają najczęściej przy kominach, świetlikach, krawędziach dachu, okapach i w miejscach styku dachu ze ścianą.
  • Błędy wykonawcze: Niewłaściwy montaż papy, nieodpowiednie uszczelnienie okien i wyłazów dachowych lub źle wykonane obróbki blacharskie.

Jakie kroki podjąć, aby zlokalizować źródło przecieku?

Pamiętaj, że im szybciej zareagujesz na przeciek lub inne uszkodzenie dachu z papy, tym łatwiej i taniej będzie je naprawić. Nie czekaj, aż problem się pogorszy i doprowadzi do poważnych szkód. Regularnie kontroluj stan dachu i w razie potrzeby wykonaj odpowiednią naprawę.

- "Remont dachu może być sporym wydatkiem, na szczęście to ostateczność. Usterki można bowiem naprawić nawet samodzielnie, korzystając z odpowiednich środków naprawczych" – podsumowuje Maciej Szymański z Ultrament.

Dzięki temu Twój dach z papy będzie szczelny i posłuży Ci przez wiele lat.

źródło i zdjęcia: Ultrament

Autor
Natalia Karaskiewicz
Natalia Karaskiewicz

Młoda mama, która nie boi się wyzwań i z zaangażowaniem zgłębia tajniki budownictwa. Pracę w redakcji traktuje jako nieustanną formę rozwoju i samorealizacji. Obecnie buduje wymarzony dom, co daje jej cenne doświadczenie i pozwala jeszcze lepiej rozumieć potrzeby czytelników. Od 10 lat związana z Grupą AVT, gdzie redaguje artykuły i porady dotyczące budownictwa, remontów i aranżacji wnętrz. Z pasją dzieli się wiedzą z czytelnikami, tłumacząc skomplikowane zagadnienia w przystępny sposób. Poza pracą najchętniej spędza czas z rodziną podczas weekendowych wycieczek.