Praktycznie w łazience – funkcjonalne pomysły na strefę kąpielową

Projektowanie strefy kąpielowej to wyzwanie. Jak połączyć estetykę z komfortem i trwałością w łazience o wysokiej wilgotności? Odkryj, jak płyta budowlana Ultrament staje się kluczem do funkcjonalnych i pięknych rozwiązań.

Praktycznie w łazience – funkcjonalne pomysły na strefę kąpielową
Ultrament Systemy uszczelniania i renowacji budynku
Dane kontaktowe:
61 286 45 00
Prądzyńskiego 20 63-000 Środa Wielkopolska

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Projektując strefę kąpielową w łazience konieczne jest uwzględnienie szeregu czynników.

- W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na specyficzne wymagania samego pomieszczenia. Najbardziej problematyczne jest bowiem to, że łazienka należy do tych miejsc w domu, w których występuje najwyższy poziom wilgotności. Dlatego niezależnie od tego, czy robimy remont starej łazienki, czy budujemy nową, musimy wybierać najbardziej trwałe i dobre jakościowo materiały – radzi Maciej Szymański, ekspert z Ultrament.

Praktycznym rozwiązaniem, po które warto sięgnąć przy wykańczaniu strefy kąpielowej, jest płyta budowlana. To wytrzymały produkt, który zapewnia izolację termiczną oraz 100-procentową odporność na wilgoć, wodę, pleśnie i grzyby.

Płyta budowlana zawdzięcza swoje właściwości wykonaniu z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) oraz powłoki mineralnej z wtopioną siatką z włókna szklanego.

Zaletą płyty budowlanej jest także to, że pozwala zabudować nową łazienkę lub wyremontować stare pomieszczenie bez konieczności czasochłonnej obróbki, uporczywego wiercenia czy stosowania drogich stelaży, jak to zwykle bywa w przypadku płyty karton-gips– dodaje Maciej Szymański.

5 powodów, dla których płyta budowlana jest dobrą alternatywą dla płyty g-k:

  1. Nie wymaga gruntowania
  2. Stanowi gotowe podłoże dla okładziny
  3. Zapewnia 100% odporność na działanie wilgoci
  4. Gwarantuje izolację termiczną
  5. Jest lekka i łatwa w obróbce
Obróbka płyty budowlanej przed zabudową. Fot. Ultrament
Obróbka płyty budowlanej przed zabudową. Fot. Ultrament

Na co zwrócić uwagę projektując strefę kąpielową?

Jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych w obrębie strefy kąpielowej, należy wykonać analizę metrażu pomieszczenia. Dokonując pomiarów ścian i powierzchni użytkowej, pod uwagę trzeba wziąć zarówno układ łazienki, jak i rozmieszczenie okien, drzwi i przyłączy wodno-kanalizacyjnych.

Drugim krokiem jest zaplanowanie prac aranżacyjnych. Oczywiście, strefa kąpielowa powinna pasować do całego pomieszczenia, ale oprócz designu, warto postawić na rozwiązania, które zwiększą komfort użytkowania i pomogą zachować czystość.

Wybierając wannę czy prysznic konieczne jest także dokładne sprecyzowanie potrzeb domowników.

Praktycznie w strefie prysznicowej – sucha zabudowa z płyty budowlanej

Zastosowanie płyty budowlanej w obrębie prysznica jest dość szerokie. Materiał z powodzeniem można wykorzystać na przykład do zakrycia elementów instalacji prysznicowej.

W tym celu płytę budowlaną montuje się do ściany wykorzystując metodę mechaniczną (przy użyciu kołków montażowych).

Płyty układa się naprzemiennie, a poziome i pionowe połączenia uszczelnia się przy użyciu kleju i uszczelniacza oraz taśmy zbrojącej w zaprawie klejowej.

Przy okazji wykorzystania płyty budowlanej do wyrównania ścian czy zakrycia elementów instalacji wodnej, można wykonać praktyczną wnękę, która pomieści wszystkie kosmetyki i akcesoria używane pod prysznicem. Aby stworzyć stabilną konstrukcję, w pierwszej kolejności trzeba zbudować ściankę nośną z profili metalowych.

Następnie na konstrukcję wsporcząmocuje się płytę budowlaną, wykorzystując w tym celu talerze montażowe i wkręty. Aby uzyskać szczelną konstrukcję, na rdzeniach pomiędzy płytami nakłada się klej i uszczelniacz.

Wnęka z płyty budowlanej. Fot. Ultrament
Wnęka z płyty budowlanej. Fot. Ultrament

 

Korzystając z prysznica można postawić na dodatkowy komfort użytkowania. To zapewni praktyczne siedzisko z wygodnym oparciem. Dla uzyskania stabilnej konstrukcji wsporczej i wierzchniej, należy sięgnąć po płyty budowlane o grubości 50 mm.

- Opcjonalnie na konstrukcję wsporczą można użyć płyt budowlanych o grubości 30 mm, jednak wtedy należy zachować rozstaw co 30 cm – dodaje Maciej Szymański.

Siedzisko z płyty budowlanej. Fot. Ultrament
Siedzisko z płyty budowlanej. Fot. Ultrament

Praktycznie o wannie – sucha zabudowa z płyty budowlanej

Klasycznym materiałem wykorzystywanym do obudowania wanny są bloczki z betonu komórkowego. Niestety to rozwiązanie ma sporo minusów, w tym przede wszystkim długi czas obróbki i montażu.

Bloczki są ciężkie i wymagają wykonania dodatkowych prac, takich jak kształtowanie w przypadku wanien półokrągłych, gruntowanie i tynkowanie.

Aby zaoszczędzić czas i ułatwić sobie prace, warto więc sięgnąć po płytę budowlaną - w zależności od kształtu wanny: standardową z regulacją wysokości lub/i do zaokrągleń.

W przypadku wanny prostokątnej płyty budowlane Ultrament przykłada się w pionie pod krawędzie, pozostawiając około 1,5 cm na klej i płytkę.

Konstrukcję mocuje się do wanny i posadzki przy pomocy Klejopiany Ultrament (piany poliuretanowej). Przy tego typu zabudowie można wykonać tzw. wcięcie – czyli podejście pod stopy, które wyposażone w oświetlenie ledmoże dodatkowo pełnić funkcję dekoracyjną.

Obudowa wanny z płyty budowlanej. Fot. Ultrament
Obudowa wanny z płyty budowlanej. Fot. Ultrament

Z kolei gdy wanna jest półokrągła, należy wybrać płytę budowlaną do zaokrągleń, która posiada specjalne nacięcia ułatwiające zagięcie i dopasowanie materiału do kształtu wanny. Podczas montażu, w celu lepszej stabilizacji, można użyć dodatkowych łączników do płyt. Z kolei miejsce załamań należy wypełnić pianą montażową lub używając kleju i uszczelniacza.

Wysoka wilgotność w łazience nie sprzyja trwałości standardowych płyt karton-gips. Dlatego do tzw. pomieszczeń mokrych, gdzie sucha zabudowa jest narażona na kontakt z wilgocią, należy wybrać odpowiednie materiały.

Choć płyta budowlana nie wymaga stosowania podkładów i gruntowania, wykazuje natychmiastową odporność na działanie wody i wilgoci. Zabezpiecza przed powstawaniem pleśni i grzybów, a w przypadku awarii instalacji – pozwala na szybkie dotarcie do źródła usterki i naprawę – podsumowuje Maciej Szymański.

 

Źródło i zdjęcia: Ultrament

Opracowanie: Aleksander Rembisz