Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Jak ocieplić dach płaski z fotowoltaiką?
Zrównoważony rozwój i odnawialne źródła energii to pojęcia, które wymienia się dziś przez wszystkie przypadki. Pamiętajmy jednak, że ich sens nie ogranicza się do wpływu budynków na środowisko - to także bezawaryjność i trwałość na długie lata materiałów i konstrukcji, które je tworzą. W tym kontekście szczególnym wyzwaniem staje się ocieplenie dachów płaskich z fotowoltaiką. O jakich ryzykach należy wiedzieć oraz jak je zminimalizować poprzez dobór odpowiedniego rozwiązania?

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając materiał do izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej?
Dobierając materiał izolacyjny do nowobudowanego czy poddanego renowacji domu, warto zacząć od etykiety. Jest to istotne zarówno w przypadku wełny szklanej czy skalnej, jak i styropianu czy izolacji PIR lub PUR.

Dylatacyjne listwy przyokienne do systemów dociepleń
Firma Bella Plast od ponad 25 lat jest liderem w produkcji listew i profili wykończeniowych do systemów dociepleń. Zastosowanie listew przyokiennych dylatacyjnych Bella Plast skutecznie wzmacnia (zespala) zakończenie tynku przy oknach, przedłużając trwałość elewacji w tym najbardziej narażonym na uszkodzenia mechaniczne i termiczne w obszarze warstwy dociepleniowej.

Jak ograniczyć zużycie energii? Rozwiązaniem jest skuteczna izolacja
Kryzys geopolityczny negatywnie odbija się na portfelach przeciętnego Kowalskiego. Z jednej strony na giełdach utrzymują się wysokie ceny nośników energii, z drugiej - OPEC+ ogranicza wydobycie paliw kopalnych, co skutkuje utrzymaniem takich zakresów cen. Na końcu tej piramidy znajdują się nasze gospodarstwa domowe, bezlitośnie drenowane w efekcie wojny za wschodnią granicą i polityki wszelkich grup interesu.

Ocieplenie fasady wentylowanej szkieletowej - jak uniknąć typowych problemów?
Fasada wentylowana to popularny sposób wykończenia zewnętrznych ścian budynku, znajdujący zastosowanie zarówno w budownictwie komercyjnym, jak i mieszkaniowym. W przypadku konstrukcji drewnianych, które często są wykorzystywane do tego celu, istnieją pewne wyzwania związane z ochroną termiczną i przeciwwilgociową. Jakie wymagania trzeba spełnić oraz jak unikać powszechnych problemów na etapie projektowania i realizacji takiej fasady?

Jak bezpiecznie pracować z wełną mineralną?
Ogólne zasady BHP, których należy przestrzegać podczas prowadzenia prac izolacyjnych z wykorzystaniem wełny mineralnej:

Dostępność kolorów - komputerowy system barwienia Caparol
Propozycja kolorystyczna marki Caparol to tysiące odcieni, oryginalność barw oraz kolor idealnie pasujący do wystroju wnętrza. Dzięki możliwościom komputerowego systemu barwienia ColorExpress, oferujemy ponad 14000 niepowtarzalnych odcieni farb wewnętrznych i elewacyjnych.

Jak odizolować akustycznie mieszkanie w bloku?
Muzyka, tupanie czy głośne rozmowy – odgłosy pochodzące z sąsiednich mieszkań w bloku mogą mocno ograniczać nasz komfort. I chociaż odpowiednia izolacja akustyczna powinna być zapewniona na etapie budowy, to są sposoby, aby poprawić akustykę po zamieszkaniu i zyskać komfortową ciszę.

Boniowanie - co to jest i jak je wykonać?
Boniowanie to termin używany w architekturze i budownictwie, który odnosi się do dekoracyjnej obróbki powierzchni murów lub elewacji. Jest to technika zdobnicza, która polega na wyróżnieniu i wyprofilowaniu poziomych lub pionowych listew lub wypustek na powierzchni muru, tworząc regularny wzór lub efekt.

Ocieplenie dachu i poddasza - jaki wybrać materiał termoizolacyjny?
Ceny energii cieplnej wciąż rosną, dlatego warto szukać takich sposobów, które pozwolą nam na zmniejszenie zapotrzebowania na jej zużycie w naszych domach. Dobrym sposobem jest ocieplenie dachu czy poddasza przy użyciu dobrej jakości materiałów termoizolacyjnych. Podpowiadamy, jaki materiał sprawdzi się przy tym zadaniu najlepiej.

Martwią Cię rosnące ceny opału? Obniż rachunki na lata dzięki skutecznej termoizolacji!
Rosnące ceny gazu, węgla i prądu sprawiają, że zbliżający się sezon grzewczy dla wielu gospodarstw domowych będzie niezwykle trudny i kosztowny. Najlepszym i najbardziej podstawowym sposobem na ograniczenie strat ciepła i obniżenie rachunków za ogrzewanie jest przeprowadzenie termomodernizacji domu oraz przeglądu i naprawy istniejącej izolacji. Warto poszukać newralgicznych miejsc, z których ucieka najwięcej ciepła, nieszczelności oraz ewentualnych uszkodzeń materiału.

Jak stłumić dźwięki uderzeniowe na każdych schodach? System Schöck Tronsole®
W trakcie projektowania i realizacji projektanci i inwestorzy kładą nacisk na zagadnienia związane z termiką projektowanych obiektów budowlanych. Często zlecane jest przeprowadzenie badań termowizyjnych, weryfikujących pod względem termicznym jakość wykonanego budynku.

Styropian spadkowy na dachy płaskie
Bardzo popularne dachy płaskie w rzeczywistości również muszą posiadać niewielki spadek, który pozwoli opadom atmosferycznym na spływanie z połaci dachu. Dobrym sposobem na uzyskanie takiego nachylenia jest zastosowanie do izolacji styropianu spadkowego.

Termomodernizacja dachu skośnego sprężystymi matami z naturalnych włókien drzewnych
Termomodernizacja to jedyny sposób na podniesienie komfortu cieplnego w starych, niedogrzanych budynkach. Jeżeli elementy narażone na wychłodzenie - ściany, strop czy dach - nie zostały odpowiednio zaizolowane, warto wykonać dodatkową warstwę termoizolacji, która zapobiegnie stratom ciepła i obniży koszty podgrzania powietrza w okresie grzewczym.

Jaki styropian pod ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe jest obecnie jednym z najbardziej popularnych sposobów zapewnienia ciepła w pomieszczeniach. Jest cenione m.in. za równomierny rozkład temperatury, brak dodatkowych urządzeń zajmujących miejsce i właściwości sprzyjające zdrowiu. Aby jednak spełniało swoją funkcję, dostarczało ciepło i działało bezproblemowo, ogrzewanie podłogowe musi zostać zamontowane w sposób zgodny ze sztuką budowlaną, a także z wykorzystaniem materiałów najwyższej jakości.