PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Izolacje termiczne i akustyczne

Wybór materiału termoizolacyjnego - postaw na STEICOflex 036

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Jest materiałem do szybkiego samodzielnego montażu, który wystarczy wcisnąć pomiędzy elementy konstrukcyjne docieplanej przegrody, zapobiega stratom ciepła, a latem chroni przed przegrzewaniem pomieszczeń. Jest stabilna, nie odkształca się i reguluje poziom wilgoci - poznaj wszystkie zalety maty z włókien drzewnych STEICOflex 036.

Dodatkowa warstwa termoizolacji pozwoli ograniczyć straty ciepła. Aby jednak prace dociepleniowe przyniosły zmierzony efekt w postaci poprawy komfortu cieplnego i niższych opłat za ogrzewanie, najlepiej zastosować materiał o wysokiej efektywności energetycznej.

Optymalnym rozwiązaniem będą maty z włókien drzewnych STEICOflex 036, które są również łatwe w montażu, regulują zdrowy mikroklimat we wnętrzach i zabezpieczą budynek przed wilgocią. Jakie jeszcze korzyści ma ten naturalny materiał termoizolacyjny?

Termomodernizacja to jedyny sposób, aby w starych, niedogrzanych budynkach podnieść komfort cieplny, dlatego przed nadejściem kolejnej zimy pomyślmy o dociepleniu domu.

Jeżeli elementy narażone na wychłodzenie - ściany, strop czy dach - nie zostały odpowiednio zaizolowane, warto wykonać dodatkową warstwę termoizolacji, co skutecznie zapobiegnie stratom ciepła i pozwoli obniżyć koszty ponoszone na podgrzanie powietrza w okresie grzewczym.

Prace remontowe przyniosą wymierne korzyści, jeżeli dodatkową warstwę ocieplenia wykorzystamy efektywnie. Paradoksalnie - grubsza warstwa termoizolacji nie zawsze lepiej zabezpieczy budynek przed stratami ciepła. Od grubości warstwy izolacji cieplnej ważniejsze są parametry przewodności cieplnej materiału, z jakiego zostanie wykonana. 

Maty z włókien drzewnych STEICOflex 036 mają przewodność cieplną λD=0,036 [W/(m×K)]. To najniższy współczynnik przewodzenia ciepła pośród dostępnych naturalnych materiałów termoizolacyjnych. Pozwoli uzyskać wymaganą ochronę cieplną przy niewielkim wzroście grubości przegród.

Mata z włókien drzewnych STEICOflex
Od grubości warstwy izolacji cieplnej ważniejsze są parametry przewodności cieplnej materiału, z jakiego zostanie wykonana

Materiał bez montażu - wystarczy go wcisnąć 

Jednym z powodów, dla których decyzja o dociepleniu budynku jest odkładana, jest uciążliwość prac remontowych. Dzięki matom STEICOflex 036, których nie trzeba montować, można ją zminimalizować, a termomodernizację przeprowadzić bardzo sprawnie.

Wystarczy wcisnąć maty pomiędzy elementy konstrukcyjne docieplanej przegrody. Dzięki porowatej strukturze i sprężystości dopasowują się do sąsiadujących elementów budowlanych, dokładnie i trwale przylegają do izolowanych powierzchni.

Szybko i w prosty sposób można zaizolować puste przestrzenie w konstrukcjach dachu, ścian czy stropu, wykonać termoizolację w ścianach działowych lub w stelażach pod dodatkową warstwę izolacji. Dzięki dużej gęstości maty są stabilne i zachowują pierwotny kształt, a wykonana z nich warstwa termoizolacyjna nie osiada z upływem lat.

Termoizolacja z matami STEICO
Maty STEICOflex przylegają doskonale do izolowanych powierzchni i nie ulegają odkształceniom

To również bardzo wygodny sposób na to, żeby samodzielnie docieplić dach od wewnątrz budynku, gdy pozostaje on zamknięty. Dodatkową warstwę termoizolacji z mat STEICOflex, która zabezpieczy dach przed ucieczką ciepła, umieszcza się między krokwiami. Drugą warstwę daje się w stelażu pod nimi, tak by w pełni izolowała puste przestrzenie.

Ponieważ krokwie w istniejących budynkach mają różną wysokość - im starsze, tym są zazwyczaj niższe - STEICOflex jest dostępny w różnych grubościach - od 40 mm do 240 mm. Dzięki poręcznemu formatowi 1,22 mm x 575 mm można łatwo i wygodnie wypełnić całe przegrody krokwi.

Resztki mat mogą być wykorzystane w innym miejscu, dlatego po montażu mat praktycznie nie ma odpadów. Maty STEICOflex przylegają doskonale do izolowanych powierzchni i nie ulegają odkształceniom.

Ciepły dom bez wilgoci

W starszych budynkach problemem jest nie tylko źle wykonana termoizolacja, ale i wilgoć, która przenika do wnętrza przegród. Przy szczelnych, syntetycznych materiałach izolacyjnych może to doprowadzić do powstania kosztownych szkód budowlanych.

Włókna drzewne, z których wykonane są maty STEICOflex 036, w naturalny sposób regulują wilgotność wewnątrz pomieszczeń. Są materiałem otwartym dyfuzyjnie, który nie zatrzymuje wilgoci, ponieważ jej nadmiar jest odprowadzany na zewnątrz przegród.

Maty STEICOflex 036 nie tracą właściwości izolacyjnych nawet pod wpływem zawilgocenia, dlatego dzięki nim konstrukcja budynku jest chroniona nie tylko przed stratami ciepła, ale też przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wilgoć.

Chłodno latem, ciepło zimą

Walory termoizolacji z włókien drzewnych, która ochroni budynek przed stratami ciepła w zimie, docenimy również latem, kiedy zabezpieczy go przed nadmiernym nagrzewaniem pod wpływem promieni słonecznych.

Maty STEICOflex 036 mają bardzo dużą gęstość, wynoszącą aż 60 kg/m³, i wyjątkowo wysoką zdolność do magazynowania ciepła, dzięki czemu kumulują je znacznie dłużej niż materiały konwencjonalne i ograniczają przenikanie go do pomieszczeń. Zapewnią przyjemną temperaturę nawet w upalne dni lata.

Źródło i zdjęcie: STEICO

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum