Ocieplenie poddasza użytkowego to jedno z kluczowych działań pozwalających na osiągnięcie optymalnych warunków użytkowania całego budynku. To właśnie poprzez dach dochodzi do najsilniejszego wychładzenia pomieszczeń.
Warunki konieczne do spełnienia przy ocieplaniu poddaszy i dachów są najbardziej restrykcyjne a co za tym idzie grubości izolacji układane w przegrodach poddasza są znacząco wyższe w porównaniu chociażby do ścian. Konieczność układania nierzadko ponad 30 cm materiału wiąże się w przypadku metod klasycznych z szeregiem dodatkowych wyzwań:
- materiał w płytach i/lub rolkach trzeba wnieść na poddasze - przy dużych grubościach znacząco rośnie nakład pracy potrzebny jedynie do przetransportowania materiału na miejsce ułożenia,
- coraz bardziej wyszukane konstrukcje poddaszy w połączeniu ze wzrostem wymaganych grubości to znacząco więcej pracy przy docinaniu i dopasowywaniu - rośnie ryzyko błędu wykonawczego,
- więcej docinania to więcej odpadów generowanych w procesie realizacji ocieplenia,
- ogólny wzrost nakładu pracy wiąże się z koniecznością zwiększenia ekipy wykonawczej i/lub wydłużenia czasu realizacji ocieplenia.
- dla ograniczenia strat na łączeniach oraz w odpowiedzi na współczesne układy konstrukcji konieczne jest najczęściej układania co najmniej dwóch warstw płyt co znacząco wydłuża proces.
Rosnące wymagania stawiane izolacyjności poddaszy to dodatkowe obciążenie dla firm wykonawczych. Wymienione powyżej podstawowe zagadnienia stanowią problem, którego rozwiązaniem są w znaczącej mierze metody maszynowej aplikacji, w tym metoda wdmuchiwania.
Szczególnie w zastosowaniu z materiałami włóknistymi o najwyższych parametrach uzyskujemy znaczące korzyści zarówno w związku z samą realizacją jak i później wieloletnią trwałość izolacji zapewniającą najwyższy komfort użytkowania. Ocieplenie poddasza metodą wdmuchiwania w porównaniu do ocieplenia materiałami w rolkach i płytach to:
- w pełni zautomatyzowane i czyste podawanie materiału z busa ekipy wykonawczej bezpośrednio do ocieplanej przegrody,
- duża dokładność wypełnienia i jednorodność izolacji - pneumatyczne podawanie i zagęszczanie materiału sprawia, że dopasowuje się on do izolowanej przegrody oraz wypełnia ją w formie ubitej w stopniu zapewniającym stałość wymiarową warstwy, eliminując jednocześnie ryzyko osiadania,
- metoda wdmuchiwania opiera się na aplikacji materiału rozdrobnionego, dostarczonego na budowę w workach - materiał wypełnia przegrodę dokładnie w takim stopniu w jakim jest to konieczne a jego nadmiar jest możliwy do wykorzystania w każdej innej realizacji - po aplikacji nie zostają zatem żadne ścinki czy odpady,
- już podstawowe, kompaktowe modele maszyn do wdmuchiwania jak X-Floc Minifant M99 czy Isoblow Smart Plus obsługiwane przez 2 osoby mogą w zależności od rodzaju aplikacji nawet kilkukrotnie przewyższać pod względem wydajności 2 osobową ekipę wykonawczą układającą materiał w płytach/rolkach.
Wraz ze wzrostem prędkości podawania oraz w następnym kroku wraz z oparciem pracy o mocniejsze maszyny różnica w prędkości pracy pogłębia się jeszcze bardziej. Przy tym wciąż maszynę obsługują 2 osoby, osiągając przy tym poziom powtarzalności, dokładności i dopasowania materiału nieosiągalny na drodze obróbki manualnej.
Metoda wdmuchiwania z punktu widzenia wykonawcy to zatem rozwiązanie pozwalające wykonać pracę szybciej, dokładniej, z mniejszym nakładem pracy fizycznej, w sposób eliminujący odpady i dodatkowo często jedynie w oparciu o 2 osoby.
Z punktu widzenia inwestora automatyzacja pracy w metodzie wdmuchiwania to poza znaczącą oszczędnością czasu czy czystszą realizacją przede wszystkim najwyższa jakość finalnej warstwy ocieplenia, która przekłada się na komfort termiczny, bezpieczeństwo konstrukcji i długie lata bezproblemowego użytkowania poddasza. Dodatkowo zastosowanie materiału celulozowego Isocell for you to również:
- 50 lat gwarancji trwałości użytkowej materiału,
- świetne parametry izolacyjne dzięki współczynnikowi przewodzenia ciepła λ = 0,037 W/mK,
- wysoki komfort termiczny poddasza latem dzięki znakomitemu ciepłu właściwemu c = 2,15 kJ/kg,
- poprawa bezpieczeństwa konstrukcji dzięki zdolności do buforowania pary wodnej,
- izolacja poddasza przyjazna środowisku dzięki zastosowaniu materiału z recyclingu, z ujemnym śladem węglowym.
Te jak i inne korzyści płynące z zastosowania celulozy Isocell for you w połączeniu z niezawodnością i wydajnością technologii wdmuchiwania realizowanej przez doświadczonych instalatorów pozwalają osiągnąć najwyższe parametry ocieplanej konstrukcji.
Poddasze ocieplone pneumatycznie z wykorzystaniem celulozy to dla wykonawcy maksymalnie efektywna droga do dostarczenia najwyższej jakości izolacji a dla inwestora komfort i spokój na lata bezpośrednio z niej wynikający.
4U Izolacje wspiera zarówno wykonawców zainteresowanych poszerzeniem swojej oferty o wdmuchiwanie jak i doradza inwestorom odnośnie realizacji ocieplenia, łącząc ich z regionalnymi fachowcami w dziedzinie instalacji materiału metodą pneumatyczną.
Jeśli masz pytania dotyczące metody, myślisz o rozszerzeniu swojej działalności lub też szukasz wykwalifikowanej ekipy wykonawczej skontaktuj się z nami.
źródło i zdjęcia: 4U Izolacje