Metoda aplikacji eliminuje tym samym konieczność ręcznego wnoszenia materiałów izolacyjnych do miejsca aplikacji, co zwłaszcza w przypadku budynków wysokich stanowi duży koszt pracowniczy. Automatyzacja pracy z wykorzystaniem metody wdmuchiwania to nie tylko redukcja wymaganej siły roboczej, to także duża oszczędność czasu a nade wszystko dokładność aplikacji nieosiągalna w metodach klasycznych.
Jedna metoda - nieograniczone możliwości materiałowe
W przypadku ociepleń niemal każdej przegrody alternatywnie dla metod klasycznych (układanie wełny w rolkach/płytach, metoda lekka sucha, metoda lekka mokra) z powodzeniem można oprzeć się o metodę aplikacji pneumatycznej znaną powszechnie jako metoda wdmuchiwania. Metoda ta wykorzystuje często rozwiązania zbliżone materiałowo do klasycznych i dobrze znanych - wdmuchiwać możemy np. wełnę mineralną czy styropian granulowany.
Oczywiście nie każdy materiał można stosować w każdym przypadku natomiast należy zauważyć, że dzięki samej zmianie metody aplikacji na metodę wdmuchiwania uzyskujemy znacznie wyższą dokładność przy dużej oszczędności czasu.
Metoda wdmuchiwania pozwala ponadto na wykorzystanie do ociepleń rozwiązań rzadkich lub niespotykanych w formie stałokształtnej, zapewniających przy tym niejednokrotnie znacząco lepsze parametry techniczne.
Przykładem takiego materiału jest naturalna wełna celulozowa Isocell for you łącząca wysoką izolacyjność z szeregiem innych cech trudnych do osiągnięcia dla materiałów syntetycznych lub mineralnych. W metodzie wdmuchiwania spotyka się również rozwiązania niekonwencjonalne jak np. wełna owcza lub trawa morska.
Jest to metoda, która dzięki swojej uniwersalności pozwala na zastosowanie niemal dowolnego w zależności od potrzeb lub preferencji rozwiązania. Warto podkreślić, że materiały przeznaczone do aplikacji metodą wdmuchiwania muszą się legitymować wymaganymi dla wprowadzenia do obrotu dokumentami.
Są to co do zasady materiały dedykowane metodzie wdmuchiwania, przygotowane, produkowane oraz pakowane z myślą o wykorzystaniu przy aplikacji metodą pneumatyczną. Nie ma technicznej możliwości rozwłóknienia np. wełny w płytach na placu budowy celem jej wykorzystania przy wdmuchiwaniu.
Przygotowanie materiałów powinno się odbywać tylko na dedykowanej linii produkcyjnej a maszyny do wdmuchiwania są testowane pod kątem zastosowań jedynie aprobowanych rozwiązań materiałowych.
Najnowsze rozwiązania techniczne dla maksymalnej dokładności aplikacji
Metoda wdmuchiwania to metoda automatyczna oparta o dedykowane maszyny, których rolą jest przygotowanie materiału, dostarczenie go do przegrody a następnie ułożenie w niej zgodnie z wytycznymi koniecznymi dla zapewnienia stabilności warstwy izolacyjnej.
Jak już wspomnieliśmy maszyny nie służą do rozdrabniania płyt styropianu czy rolek wełny mineralnej - nie są do tego przygotowane technicznie a materiał powstały w taki sposób posiadałby nieokreślone parametry. Nie zmienia to faktu, że maszyny muszą być wyposażone w system rozdrabniania - wynika to z konieczności rozwłóknienia materiału wstępnie skompresowanego dla celów optymalizacji transportu.
System rozdrabniania w zależności od maszyny oparty może być o mieszadło lub np. wały z szarpaczami. Systemy te podobnie jak moc dmuchaw w maszynach powinny być dobierane stosownie do wymagań stawianych przez materiały izolacyjne - w zależności od gęstości czy specyfiki włókien materiały mogą mieć pod tym względem indywidualne wymagania.
Maszyna do wdmuchiwania jest konieczna dla rozwłóknienia i napowietrzenia materiału a następnie zagęszczenia go do wymaganej dla danej przegrody gęstości. Jest to powód, dla którego aplikacja dedykowanych do obróbki maszynowej materiałów jest niemożliwa metodami ręcznymi - manualnie ułożony materiał nie ma określonej gęstości a co za tym idzie jego parametry techniczne oraz jakość i stabilność warstwy izolacyjnej mogą być określone w najlepszym razie jako dyskusyjne.
Przy aplikacji w miejscach przewidzianych do ułożenia luźnego zasypu brak maszyny prowadzi dodatkowo do uzyskania warstwy o znacząco wyższej gęstości niż wymagana dla tego typu metody - ręczna obróbka w tym przypadku kończy się zatem dodatkowo zużyciem często znacząco wyższym niż przy aplikacji maszynowej.
Nowoczesna maszyna do wdmuchiwania po rozdrobnieniu materiału podaje go do śluzy powietrznej skąd jest wydmuchiwany strumieniem powietrza generowanym przez system dmuchaw lub turbin. Strumień powietrza generowany przez maszynę odpowiada zarówno za podanie materiału do przegrody jak i za jego zagęszczenie w wypełnianej komorze.
Metoda pneumatyczna podawania materiału charakteryzuje się niezwykłą dokładnością, szczelnością oraz trwałością ułożonych warstw izolacyjnych. Materiał podawany jest pod ciśnieniem co znacząco ułatwia jego penetrację w mniejszych przegrodach oraz pozwala na dopasowanie się materiału do ich kształtu.
Niezależnie od tego czy materiał jest układany na sufit podwieszany w formie luźnego nasypu czy też podawany w zagęszczeniu w komorę ścienną uzyskujemy każdorazowo szczelną i jednorodną warstwę wolną od szczelin i nieciągłości charakterystycznych dla klasycznych metod aplikacji.
Kluczem dla osiągnięcia stabilnej i dobranej do warunków aplikacji warstwy izolacyjnej jest odpowiednie ustawienie parametrów pracy. Proporcja między ilością podawanego materiału oraz powietrza może być regulowana z bardzo dużą precyzją.
W nowoczesnych rozwiązaniach proponowanych przez wiodących producentów maszyn do wdmuchiwania X-Floc oraz ISOblow parametry pracy ustawiane są najczęściej z wykorzystaniem zaawansowanych sterowników bezprzewodowych. Operator ma pełną kontrolę nad parametrami pracy maszyny a rolą pomocnika znajdującego się przy niej jest głównie podawanie kolejnych paczek materiału do komory rozdrabniacza.
Bardzo istotną rolę w zakresie jakości wykonania robót mają akcesoria wspomagające aplikację. Węże pełnią funkcję nie tylko przesyłową. W ich ciągu znajdują się odcinki instalacyjne z dodatkowym karbowaniem, które ostatecznie rozbija podawane przez maszynę cząstki materiału zapewniając jego równomierne rozdrobnienie.
Dedykowane końcówki do aplikacji umożliwiają wypełnianie przegród niestandardowych, ścian szkieletowych, miejsc trudno dostępnych oraz stanowią nieodzowne wsparcie podczas realizacji prac termomodernizacyjnych.
Technika w służbie ludziom
Nawet najbardziej zautomatyzowana maszyna do wdmuchiwania jest niczym bez wykwalifikowanego operatora, który potrafi ujarzmić moc drzemiącą w zaawansowanych rozwiązaniach technicznych X-Floc i ISOblow. Precyzyjne ustawienie parametrów pracy jest kluczowe dla ułożenia izolacji zgodnie z wytycznymi producenta danego materiału izolacyjnego, a te są gwarantem osiągnięcia deklarowanych parametrów technicznych.
W związku z tym każdy wykonawca zaopatrywany w maszynę od 4U Izolacje przechodzi szkolenie z obsługi w momencie odbioru sprzętu. Dodatkowe przeszkolenie autoryzacyjne pozwala naszym certyfikowanym instalatorom uzyskać niezbędną wiedzę i kompetencje m.in. dla aplikacji celulozy Isocell for you zgodnie z wytycznymi.
Oddajemy do dyspozycji inwestorów zainteresowanych realizacją ocieplenia dostęp do grupy doświadczonych fachowców działających na terenie całego kraju. Oparcie aplikacji metodą wdmuchiwania o firmy posiadające naszą autoryzację to gwarancja realizacji ocieplenia w sposób sprawny i dokładny oraz w zgodzie z aktualną wiedzą techniczną. Zapraszamy do kontaktu.
źródło i zdjęcia: 4U Izolacje