Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne
Jakie warunki powinna spełniać prawdziwa izolacja nakrokwiowa?
Odpowiedź eksperta: W natłoku spraw związanych z budową wielu inwestorów zapomina, że dach jest najważniejszym elementem każdego budynku. Jego trwałość, stabilność, szczelność oraz odpowiednie ocieplenie nie tylko polepszają komfort użytkowania, lecz przede wszystkim podwyższają żywotność całego obiektu.
Grupa Burkietowicz
Kiedy warto rozważyć zastosowanie prefabrykowanej więźby dachowej?
Odpowiedź eksperta: Nawet trudno sobie wyobrazić, jak wysokie byłyby dziś koszty... i jak długi czas produkcji towarów przemysłowych, gdyby nie prefabrykacja. Dla każdego jest oczywiste, że jest to współczesny standard wytwarzania samochodów, pralek, mebli... i niezliczonej liczby innych produktów, które wykorzystujemy na co dzień.
Domy i Domki Summarum Sp. z o.o.
O ile wyższe są koszty budowy domu pasywnego w porównaniu z domem energooszczędnym?
Odpowiedź eksperta: Rozpoczynając analizę różnic w kosztach inwestycyjnych budowy domu energooszczędnego i pasywnego należy zaznaczyć jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma standardami.
Konbet Poznań
Czy strop typu VECTOR będzie lepszy od terivy i monolitu, który został wpisany w projekt?
Odpowiedź eksperta: Wymienione w pytaniu stropy - teriva i monolityczny - należą do technologii poprzedniej epoki. Dziś, w dobie powszechnego pośpiechu, rozwiązania tego rodzaju odchodzą powoli do przeszłości. Z rynku wypierają je innowacyjne stropy, które da się zamontować szybko, łatwo, a przy tym mają doskonałe parametry akustyczne i są przyjazne dla środowiska. Do takich rozwiązań należy również VECTOR.
URSA
Dlaczego do izolacji poddasza należy wybrać wełnę mineralną?
Odpowiedź eksperta: Wyroby z wełny mineralnej mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i akustyczne. Stosuje się je przede wszystkim do ocieplania ścian, poddaszy, dachów skośnych i stropów. Służą również do wygłuszania sufitów podwieszanych, stropów między piętrami i ścian działowych.
wienerberger
Na co zwrócić uwagę podczas stawiania ścian jednowarstwowych z ceramiki poryzowanej?
Odpowiedź eksperta: Podstawą domu o wysokiej oszczędności energii są ciepłe ściany, które są gwarancją życia w budynku o zdrowym mikroklimacie. Taki komfort zapewniają pustaki z ceramiki poryzowanej, zwanej również ciepłą, które powstają z połączenia naturalnej gliny z dodatkiem mączki drzewnej i trocin. Wypalone trociny pozostawiają w strukturze cegły mikropory wypełnione powietrzem, które jest bardzo dobrym naturalnym izolatorem ciepła.
Austrotherm
Jak wybrać płyty styropianowe do ocieplenia ścian metodą lekką-mokrą?
Odpowiedź eksperta: Metoda lekka-mokra (ETICS) cieszy się powodzeniem nieprzerwanie od dziesięcioleci. Oferty producentów styropianu - najpopularniejszego składnika systemów dociepleń - ciągle ewoluowały (obecnie na rynku mamy dwie główne grupy fasadowych płyt styropianowych: białą i szarą). Jednakże podstawowe kwestie dotyczące jego właściwego zastosowania nie uległy zmianie. Pierwszą z nich jest odpowiedni dobór grubości i rodzaju materiału termoizolacyjnego.
Termo Organika
Jakie cechy powinien mieć materiał do izolacji cieplnej fundamentów?
Odpowiedź eksperta: Ściany fundamentowe, tak jak inne elementy budynku powinny być ocieplone by maksymalnie ograniczyć straty ciepła, które przenika do gruntu.
Brevis
Jak zamontować szczelinowy nawiewnik powietrza?
Ważnym warunkiem poprawnego działania okiennego nawiewnika powietrza jest jego prawidłowy montaż do elementów stolarki otworowej.
Wokół okna. Rolety, markizy czy żaluzje?
W nowocześnie zaaranżowanych mieszkaniach, gdzie dominuje wciąż modny minimalizm, rezygnujemy z tradycyjnych zasłon czy firanek. Idealnie sprawdzają się za to rolety, żaluzje albo markizy - estetyczne, przyjazne, a przy tym niezwykle praktyczne i funkcjonalne. Tylko… które z nich wybrać?
Konserwacja dachu - praktyczne porady
Wysokiej jakości dachy marki Plannja są efektem wykorzystania najnowszej wiedzy na temat materiałów i technologii produkcji. Gdy dodamy do tego różnorodną ofertę ponadczasowych wzorów, otrzymamy produkt, który jest idealnym wyborem, gdy staniemy przed koniecznością zakupu nowego dachu bądź remontem starego pokrycia.
HATEK Janusz Zaręba Sp. j.
Dlaczego stosowanie prefabrykacji drewnianej konstrukcji dachowej obniża koszty budowy?
Prosty system eliminuje konieczność pod zlecania wykonywania dachów specjalistycznym firmom (można nabyć wiązary do samodzielnego montażu lub zrobi to ich producent). Duże oszczędności przynosi stosowanie dolnego pasa jako konstrukcji stropu (zarówno w konstrukcjach poddaszy użytkowych jak i nieużytkowych) przez co można wyeliminować kosztowny strop betonowy. Ta eliminacja stropu (typu Filigran czy Teriva) na etapie projektu "odciąża" konstrukcję i pozwala zaoszczędzić dodatkowo poprzez zastosowanie lżejszych ścian i fundamentów.
Jaka jest trwałość drewnianych konstrukcji prefabrykowanych i co na nie wpływa?
Trwałość prefabrykowanych domów drewnianych można - póki co - ocenić tylko na podstawie doświadczeń krajów, gdzie takie domy budowane są znacznie dłużej niż w Polsce i mają swoją zasłużoną renomę, co przekłada się na ich udział w ogólnym wolumenie budowanych domów.
climowool sp. z o.o.
Termomodernizacja domów pomocna w walce ze smogiem
Wiele domów w Polsce nie jest odpowiednio zaizolowanych. Energia cieplna ucieka przez nieszczelne okna oraz nieocieplony budynek. Wszystko to przekłada się na zwiększone zużycie energii oraz wyższe rachunki za ogrzewanie, a przede wszystkim na emisję zanieczyszczeń, czyli wszechobecny smog, który dokucza nam coraz bardziej.