Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Dachówki ceramiczne

Z jakiego materiału wykonać warstwę wstępnego krycia?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Warstwa wstępnego krycia chroni termoizolację oraz elementy konstrukcyjne pokrycia dachowego przed czynnikami atmosferycznymi. Gdy jest odpowiednio zamontowana, często wspomaga również właściwą wentylację warstwy termoizolacji, co ma znacznie dla żywotności i prawidłowego funkcjonowania dachu. Jaki materiał wybrać w tym celu: papę czy membranę?

Wybór warstwy wstępnego krycia powinien być dokonany na podstawie kąta nachylenia połaci oraz rodzaju pokrycia dachowego. Dokonując wyboru na uwadze, należy mieć również konieczność zapewnienia właściwej wentylacji warstwy termoizolacji, ponieważ prawidłowy dobór tego elementu decyduje nie tylko o szczelności całego dachu, ale również o jego prawidłowej izolacji termicznej.

Czym wyróżniają się membrany wysokoparoprzepuszczalne?

Do najpopularniejszych form warstw wstępnego krycia należą membrany dachowe, które cieszą się powodzeniem wśród inwestorów oraz dekarzy. Ich główną funkcją jest ochrona dachu przed przeciekaniem wody, umożliwienie prawidłowej cyrkulacji pary wodnej oraz uniemożliwienie wydmuchiwania włókien z ocieplenia. Jednak, aby membrany mogły spełniać swoje funkcje należycie, podczas wyboru należy kierować się wysoką jakością produktu oraz przestrzegać zaleceń producenta podczas montażu.

Najważniejszym parametrem przy wyborze membrany jest zdolność do transportu pary wodnej. BMI Braas posiada w swojej ofercie wysokoparoprzepuszczalne 3-warstwowe i 4-warstwowe membrany Divoroll, które można kłaść bezpośrednio na termoizolacji, a wybrane modele również bezpośrednio na sztywnym poszyciu wykonanym z płyt OSB lub z desek. Przykładem takiego produktu może być membrana Divoroll Universal+2S nadająca się zarówno do układania bezpośrednio na membranie jak również na przykład na płycie OSB. Do jej głównych zalet należą:

  • dwa pasy klejące,
  • zwiększające jej szczelność i wiatroizolację w miejscu łączenia poszczególnych pasów membrany,
  • dodatkowa warstwa wykonana z siatki wzmacniającej, która zapewnia wysoką stabilność i bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną. 
Membrana Divoroll Universal+2S
Membrana Divoroll Universal+2S fot. BMI Braas

Dla dachów wymagających wysokiej wodoszczelności dedykowana jest membrana Divoroll Maximum+2S, której warstwę wierzchniego krycia pokryto specjalnym wodoodpornym poliuretanem. W przypadku dachów o niskim kącie nachylenia zaleca się membranę Divoroll Top RU z innowacyjnymi rozwiązaniami pasów klejących, zapewniających bardzo wysoką wodoszczelność połączenia na zakładach. W zależności od modelu membrany z serii Divoroll objęte są 10- lub 15-letnią gwarancją funkcjonalności przez producenta.

Membrana Divoroll Top RU
Membrana Divoroll Top RU fot. BMI Braas

Gdzie sprawdzi się warstwa wstępnego krycia z papy?

Papa to taka forma, którą wykonuje się w przypadku niższego pochylenia połaci niż zaleca producent danego pokrycia dachowego. Często rozwiązanie stosowane to jest również w sytuacji, gdy nie mamy możliwości ułożenia pokrycia zasadniczego przed zimą-wówczas warstwa wstępnego krycia przez okres nawet kilkunastu miesięcy może stanowić tymczasową warstwę pokrycia dachowego. Papa podkładowa spełnia wymogi hydroizolacyjności w systemie jednowarstwowym, pod warunkiem odpowiedniego jej ułożenia zgodnie z zaleceniami producenta.

Papa dachowa Braas-BIT Premium SBS
Papa dachowa Braas-BIT Premium SBS fot. BMI Braas

Nowoczesna papa Braas-BIT Premium SBS stworzona na osnowie z kompozytowej włókniny poliestrowej, charakteryzuje się bardzo wysokimi parametrami technicznymi. Posiada m.in. obustronną powłokę z masy asfaltowej: z asfaltu modyfikowanego SBS z wypełniaczem mineralnym. Wierzchnia strona została pokryta gruboziarnistą posypką mineralną, która chroni przed promieniowaniem UV, a spodnią stronę zabezpieczono folią z tworzywa sztucznego. Zastosowane rozwiązanie w postaci unikalnego systemu pasów samoprzylepnych, umożliwia bezpieczne i trwałe łączenie brytów pap, gwarantując łatwość jej montażu na dachu. Produkt jest objęty 20-letnią gwarancją funkcjonalności. Dodatkowo, dzięki bardzo wysokiej odporności produktu na promieniowanie UV, producent udziela 2-letniej gwarancji w przypadku zastosowania papy jako tymczasowa warstwa pokrycia dachowego (przed ułożeniem właściwej warstwy np. z dachówki betonowej).

źródło i zdjęcia: BMI Braas

 

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum