Na polskim rynku ceny prądu, gazu, oleju opałowego, węgla, drewna czy biomasy idą mocno w górę. Nie jest to krzepiąca informacja, zwłaszcza przed zbliżającym się sezonem grzewczym. Eksperci są zgodni - bez względu na to, w jaki sposób ogrzewamy dom i tak przepłacimy, jeśli nie ograniczymy zużycia energii poprzez wykonanie termoizolacji domu. Zastosowanie nawet najtańszego paliwa nie wygeneruje takich oszczędności, jakie uzyskamy dzięki ociepleniu budynku.
Jakim materiałem najlepiej ocieplić ściany?
Standardowe opłaty za ogrzanie nieocieplonego domu mogą stanowić kilkadziesiąt procent pełnych kosztów jego eksploatacji. Jeśli budynek jest nieodpowiednio ocieplony wówczas notuje się około 40-procentowe straty ciepła. Eksperci przekonują, że aby zaoszczędzić na energii w sezonie grzewczym należy zainwestować w dobrej jakości ocieplenie ścian zewnętrznych. Na polskim rynku dostępny jest duży wybór materiałów do izolacji termicznej. Zdecydowana większość Polaków sięga jednak po ekonomiczny styropian, który jest świetnym izolatorem jednak pod warunkiem, że pochodzi od sprawdzonego producenta, który zawsze dostarcza płyty o zadeklarowanych parametrach. Warto o tym pamiętać, bo termomodernizacja wykonana dobrej jakości styropianem zwraca się najszybciej.
Koszty związane z utrzymaniem optymalnej temperatury w domowych pomieszczeniach można znacząco obniżyć przeprowadzając termomodernizację domu. W kilkumiesięcznym okresie grzewczym można zaoszczędzić kwoty liczone nawet w tysiącach złotych – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki - Aby ocieplenie było skuteczne, musi zostać prawidłowo wykonane przy użyciu sprawdzonych materiałów, najlepiej od jednego producenta. W obecnym sezonie hitem termoizolacji, docenianym również przez wykonawców, jest kompletny System Termonium. Styropian, klej, siatka zbrojąca, grunt i tynk integrują się w systemie, tworząc trwałą oraz bezpieczną ochronę cieplną budynku, zapewniającą oszczędność pieniędzy na ogrzewanie i ponadczasową estetykę.
Czy ocieplenie domu można przeprowadzić jesienią?
Musimy przede wszystkim podjąć szybką decyzję. Zawsze należy mieć na uwadze dwa kluczowe elementy – profesjonalne wykonanie termoizolacji oraz wysoką jakość użytych materiałów izolacyjnych. Jak wybrać ekipę remontową? Jeśli to możliwe, skorzystajmy z usług osób polecanych przez przyjaciół, rodzinę bądź specjalistów certyfikowanych przez znanych producentów, ale mimo wszystko przed ostatecznym wyborem załogi remontowej koniecznie sprawdźmy ich referencje. Zawsze należy uzgodnić pisemnie zakres prac, terminy oraz koszty.
Jak ocenić jakość materiałów przeznaczonych do ocieplenia budynku?
Eksperci zalecają wybieranie markowych produktów, które posiadają certyfikaty i rekomendacje jakościowe przyznane przez niezależne, notyfikowane w Unii Europejskiej instytuty zajmujące się m.in. weryfikacją materiałów budowlanych. W Polsce najbardziej prestiżowe rekomendacje przyznaje Instytut Techniki Budowlanej. Od kilku lat cennym źródłem informacji przy podejmowaniu decyzji o wyborze materiału izolacyjnego jest lista wyników kontroli produktów budowlanych przeprowadzanych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB). Na stronie GUNB znajdują się informacje na temat materiałów, które przeszły pozytywnie kontrole oraz tych, które miały zaniżone kluczowe parametry. Warto podkreślić, iż kilka miesięcy temu GNUB pozytywnie zaopiniowało styropian Termo Organiki.
źródło i zdjęcia: Termo Organika