Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Okna i drzwi balkonowe z PVC

Budowa domu w trakcie pandemii - przewodnik

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Budowa domu w czasie pandemii COVID-19 wymaga od inwestorów jeszcze lepszej organizacji oraz dogłębnego przygotowania do każdego etapu budowy. Jak zaplanować prace, aby wszystko poszło zgonie z planem? Rafał Buczek, menedżer sprzedaży w firmie AWILUX, udziela kilka porad na ten temat.

Wybór działki pod budowę domu

Planując budowę domu w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej działki. Na tym etapie sprawdźmy też miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który określa przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu, a także rozmieszczenie budynku. Zapisane w nim będą m.in. szczegółowe wymagania dotyczące granic terenu, wysokości danej zabudowy, możliwej ilości kondygnacji, sieci uzbrojenia czy nawet kolorystyki elewacji.

Jeżeli wybrany przez nas teren nie znajduje się w tym planie, wtedy należy pozyskać decyzję o warunkach zabudowy. Dzięki dopełnieniu wszystkich formalności, w dalszej kolejności będziemy w stanie pozyskać pozwolenie na rozpoczęcie budowy - mówi Rafał Buczek, ekspert AWILUX.

Jakie okna wybrać?

Po znalezieniu działki spełniającej nasze wymagania, kolejnym etapem budowy jest wybór lub opracowanie projektu inwestycji. Będzie to również idealny moment na to, aby skonsultować wybór stolarki okiennej i wybrać rozwiązania technologiczne, które zastosujemy w naszym przyszłym domu. Najlepiej zająć się tym już na etapie pomysłu na projekt.

Wybór projektu wymarzonego domu to najlepszy czas na to, aby skonsultować nasze decyzje z wykwalifikowanym doradcą z branży okiennej. Dzięki temu łatwo ustalimy nasze potrzeby,  skonfrontujemy je z możliwościami technologicznymi oraz idącymi za tym ograniczeniami, sposobem ogrzewania budynku czy funkcjonalnością stolarki okiennej. Chcemy, aby nasz dom był jasny i nasłoneczniony? Postawmy na duże przeszklenia. Jeżeli pragniemy pomieszczeń, które mają być doświetlone, a w projekcie przewidziane są za małe otwory – przedyskutujmy wybrany projekt ze specjalistą – wyjaśnia Rafał Buczek.

W przypadku salonów AWILUX usługi wyceny są bezpłatne, a tego typu porady mogą zaowocować późniejszą wyższą użytecznością budynku. Pozwolą również zminimalizować prawdopodobieństwo niewłaściwego wykonania wizji projektowej, skutkujące niedopasowaniem rozwiązań do potrzeb i możliwości inwestora.

Przeciwdziałanie opóźnieniom podczas budowy domu

Decydując się na budowę własnego domu, zwłaszcza w niepewnym okresie pandemii, nie możemy zapomnieć o możliwościach finansowych oraz budżecie, którym aktualnie dysponujemy. Chodzi tutaj o to, by za naszymi planami podążało posiadane przez nas finansowanie.

Planowanie finansowe jest szczególnie istotne w aktualnym czasie, kiedy dostępność materiałów jest ograniczona, a czas ich dostarczenia - wydłużony. Inwestorzy powinni więcej uwagi poświęcić wcześniejszemu poszukiwaniu wykonawców i materiałów, co pozwoli im sprawnie przeprowadzić prace budowlane. Trzeba być także przygotowanym na to, że czas budowy, który początkowo planowali, w obecnej sytuacji ulegnie zmianietłumaczy Rafał Buczek, menedżer sprzedaży w firmie AWILUX - Jeżeli myślimy o kredycie, musimy wziąć pod uwagę to, że ceny nieruchomości czy materiałów budowlanych cały czas rosną – nie tak szybko, jak w miesiącach od kwietnia do lipca, ale ten wzrost jest wciąż odczuwalny. Dlatego, zanim zdecydujemy się na inwestycję, najpierw sprawdźmy, czy faktycznie otrzymamy kredyt w takiej kwocie, by pokrył aktualny wzrost cen.

 

Dom Agnieszki Jerzyk wyposażony w stolarkę AWILUX
Z uwagi na trudną sytuację na rynku, inwestorzy powinni zawczasu poszukać wykonawców i dostawców materiałów budowlanych fot. AWILUX Polska

Dostępność materiałów do budowy domu

Jak wygląda sytuacja z dostępnością materiałów budowlanych w bieżącym okresie? Według eksperta z firmy AWILUX, inwestorzy muszą liczyć się z tym, że aktualnie na rynku panuje trudna sytuacja – brakuje w zasadzie niemal wszystkiego, począwszy od stali, a skończywszy na ociepleniu. Problem stanowi także dostępność wykwalifikowanej siły roboczej, co również powoduje opóźnienia na budowach.

Planując budowę domu, musimy zwrócić uwagę na te wszystkie czynniki. Dlatego każda inwestycja musi być poprzedzona sprawdzeniem terminów dostaw materiałów budowlanych. Inwestorzy, którzy planują wybudować dom w ciągu 3 miesięcy do pół roku, tak jak było to do niedawna robione, będą niestety rozczarowani – mówi ekspert AWILUX.

Agnieszka Jerzyk w nowym domu wyposażonym w stolarkę AWILUX
Aby montaż stolarki przebiegł prawnie, warto wynająć ekipę montażową z wyprzedzeniem fot. AWILUX Polska

Kiedy zamówić okna do domu?

Kiedy powinniśmy zatem udać się do salonu stolarki, by wybrać i złożyć zamówienie na okna? Najlepiej to zrobić już na etapie projektu. Czas oczekiwania na okna zależny jest od firmy, koloru, specyfiki projektu, możliwości przygotowania okien i może dochodzić nawet do kilkunastu tygodni. Trzeba też mieć na uwadze zarezerwowanie ekipy montażowej, bo z reguły przy bardziej skomplikowanych realizacjach, montaż trwa od tygodnia, do nawet półtora czy dwóch.

Przykładem dobrze zaplanowanej inwestycji jest dom Agnieszki Jerzyk, dwukrotnej uczestniczki igrzysk olimpijskich i triathlonowej mistrzyni świata oraz Europy. Wybrała ona okna w momencie, gdy miała gotowy projekt, z którym udała się do wybranego salonu stolarki. Tam zapoznała się z możliwościami okien i drzwi w klasie premium oraz doprecyzowała swoje potrzeby i oczekiwania. Dzięki temu, niezależnie od aktualnego zaawansowania prac budowlanych, ma możliwość wcześniejszego zaplanowania zakupu okien wybranych do swojego wymarzonego domu, a także racjonalnego przygotowania się do kolejnych etapów inwestycji.

Jak planować budowę domu w okresie pandemii? Pamiętajmy o sprawdzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, o finansowaniu, o wcześniejszym zamówieniu materiałów oraz wyborze ekip budowlanych, a także o tym, by wybrać okna zanim powstaną mury. Z pomocą przychodzą specjaliści z salonów AWILUX, zapewniając zarówno profesjonalne doradztwo, jak również planując termin bezproblemowego montażu wybranych rozwiązań. W salonach AWILUX wymagający inwestorzy mają możliwość konsultacji z doradcami oraz doboru rozwiązań dostosowanych do ich wymagań.

źródło i zdjęcia: AWILUX Polska

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA