PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Elementy z betonu komórkowego

Postaw na ciepłe ściany jednowarstwowe

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Domy wznoszone są na ogół w jednej z dwóch technologii – ze ścian dwu- lub jednowarstwowych. Pierwsza z metod jest znana od dawna, druga jest wciąż bardziej nowatorska, ale ze względu na liczne korzyści cieszy się coraz większą popularnością. Jakie są walory ścian jednowarstwowych?

Ciepła, zdrowa i bezpieczna ściana jednowarstwowa

Jeśli dom stawiany jest ze ścian dwuwarstwowych, na nośny mur nakłada się warstwę ocieplenia np. styropianu. Izolacja termiczna stanowi jednak zwykle barierę dla paroprzepuszczalności ściany, co utrudnia np. jej wysychanie i pozbywanie się wilgoci technologicznej. Zupełnie inaczej jest w przypadku ściany jednowarstwowej, która pozostaje w pełni paroprzepuszczalna, bo muru nie okłada się dodatkową warstwą ocieplenia - ściana sama w sobie stanowi izolację termiczną. Innymi słowy ściana jednowarstwowa lepiej „oddycha”.

Taka przegroda szybko pozbędzie się wilgoci technologicznej i dom od razu po wybudowaniu uzyska pełną sprawność energetyczną. W przypadku domów ze ścianami warstwowymi trzeba się liczyć z długim wysychaniem, rozłożonym na kilka sezonów.

Kilka słów o bloczkach Ytong EnergoUltra+

Najcieplejszym materiałem do wznoszenia ścian jednowarstwowych są bloczki Ytong EnergoUltra+ o współczynniku przenikania ciepła wynoszącym dla grubości 48 cm U = 0,15 W/(m2K), a dla grubości 36,5 cm współczynnik U równa się 0,2 W/(m2K).

Do produkcji tego materiału wykorzystywane są naturalne surowce, takie jak doskonałej jakości piasek, wapno i woda. Budulec ten jest przyjazny dla środowiska, co potwierdza przyznana mu deklaracja środowiskową EPD. Bloczki z betonu komórkowego można również łatwo poddać recyklingowi, są przy tym w pełni neutralne dla środowiska naturalnego.

Bloczek Ytong EnergoUltra+ o grubości 48 cm i współczynniku U =0,15 W/(m2K). fot. Xella Polska
Bloczek Ytong EnergoUltra+ o grubości 48 cm i współczynniku U =0,15 W/(m2K). fot. Xella Polska

Bloczki Ytong EnergoUltra+ charakteryzuje nie tylko wysoka izolacyjność termiczna, ale również bardzo dobra wytrzymałość na ściskanie wynosząca 2,2 MPa. Doskonałe parametry materiał zawdzięcza krystalicznej mikrostrukturze tobermorytu, która powstaje w wyniku zaawansowanego proces produkcji. To właśnie dzięki niej bloczki są bardzo ciepłe i wytrzymałe.

Powierzchnia ściany jednowarstwowej z bloczków Ytong EnergoUltra+ jest dzięki temu bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, niż w przypadku ściany ocieplanej styropianem. Elewacje są trwalsze i nie będą wymagać dużych nakładów w późniejszej eksploatacji i podczas kolejnych remontów.

Bloczki Ytong EnergoUltra+ są materiałem w pełni bezpiecznym, a przy tym tworzą zdrowe przegrody. Wzniesiona z nich ściana jednowarstwowa o grubości 36,5 cm lub 48 cm jest paroprzepuszczalna i ciepła, co zawdzięcza tysiącom małych porów, pomagających utrzymać właściwy mikroklimat wewnątrz budynku.

Istotnym walorem bloczków Ytong EnergoUltra+ jest również to, że są budulcem niepalnym, o klasie A1 reakcji na ogień, co oznacza, że podczas pożaru nie ulegną zapłonowi, nie będą też wydzielać trujących gazów i płonących kropel.

Ściany jednowarstwowe z bloczków Ytong EnergoUltra+ spełniają przy tym najwyższe wymagania termiczne dla ścian zewnętrznych, określone w Warunkach Technicznych 2021.

Oszczędność czasu i pieniędzy - Ytong EnergoUltra+

Każdy inwestor liczy na to, że jego dom powstanie w możliwie krótkim czasie, bez kompromisów dla jego jakości i solidności. Murowanie w systemie Ytong EnergoUltra+ jest proste i mało pracochłonne, do tego wymaga mniejszej ilości zaprawy, bowiem jest to materiał o wysokiej dokładności wymiarowej, dodatkowo spoinę pionową zastępuje system piór-wpust.

Budowa z bloczków Ytong EnergoUltra+ to czysta przyjemność. fot. Xella Polska
Budowa z bloczków Ytong EnergoUltra+ to czysta przyjemność. fot. Xella Polska

Nie bez znaczenia są również koszty - warto je ograniczać tam, gdzie można tego dokonać bez wpływu na końcowe parametry budynku. Choć na pierwszy rzut oka ściana jednowarstwowa wydaje się rozwiązaniem droższym (przypomnijmy przy tym, że grubość użytych w tej technologii bloczków jest większa, niż w przypadku ściany dwuwarstwowej), w ostatecznym rozrachunku to rozwiązanie opłaca się zarówno finansowo, jak i ze względu na czas, jaki trzeba poświęcić na postawienie ściany.

Dlaczego ściana jednowarstwowa?

Ściana dwuwarstwowa wymaga ocieplenia, a to pociąga za sobą dodatkowe koszty, wynikające zarówno z konieczności zakupu materiału izolacyjnego (np. styropianu, kleju i mocowania), jak i wynajęcia drugiej ekipy budowlanej. Jeśli natomiast stawiamy ściany jednowarstwowe, otrzymujemy w tej jednej czynności zarówno przegrodę jak i jej izolację termiczną.

Pozwala to zaoszczędzić na materiale, bardzo kosztownym wykonawstwie, a także na czasie potrzebnym do budowy ściany, który w przypadku wyboru technologii Ytong EnergoUltra+ jest o połowę krótszy.

Ytong EnergoUltra+ sposobem na budynek energooszczędny

Energooszczędność budynków to niewątpliwie ważny wymóg naszych czasów. A w dobie katastrofy klimatycznej - będzie on kluczowy, aby ograniczyć emisje gazów cieplarnianych do atmosfery. Parametr ten regulują przepisy, ale konieczność budowy domów oszczędzających energię jest już też obecna w świadomości społecznej.

Producenci nie ustają w poszukiwaniach najbardziej korzystnych technologii, które pozwalają na stawianie budynków z uwzględnieniem oczekiwań ekologicznych, ale również z dbałością o komfort i portfel inwestora. Bardzo trafnym przykładem takiego rozwiązania jest technologia oparta na ścianach jednowarstwowych Ytong EnergoUltra+.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

źródło i zdjęcia: Xella Polska, marka Ytong