Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jaki zbiornik do hydrofora zastosować - bezprzeponowy czy przeponowy?

Powszechnie wykorzystywane kiedyś zbiorniki bezprzeponowe (kłopotliwe w obsłudze, ponieważ wymagały dość częstego dopompowywania powietrza do zbiornika) zostały praktycznie wyparte przez zbiorniki przeponowe, wyposażone w gumową przeponę oddzielającą poduszkę gazową od przestrzeni, w której znajduje się woda.

Jaki zbiornik do hydrofora zastosować - bezprzeponowy czy przeponowy?
Ferro S.A. Armatura instalacyjna
ferro.pl
Ferro S.A. Armatura instalacyjna
Dane kontaktowe:
+48 12 25 62 100
Przemysłowa 7, 32-050 Skawina
Zobacz firmę w innym dziale: Armatura kuchenna i łazienkowa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Zbiorniki przeponowe są przeważnie znacznie mniejsze od tych dawnego typu - zazwyczaj montuje się 50–60-litrowe, a dostępne są nawet naczynia kilkunastolitrowe. Jednak gdy w pomieszczeniu, w którym montujemy zbiornik hydroforowy, mamy wystarczająco dużo miejsca, to lepiej nie przesadzać z jego miniaturyzowaniem. Spowoduje to częste włączanie pompy, co wpłynie negatywnie na trwałość napędzającego ją silnika oraz zwiększy zużycie energii (nie wspominając już o uciążliwościach związanych z hałasem i wahaniami ciśnienia wody).

Warto zastosować zbiornik większy, np. 100-litrowy, co wydłuży okresy między załączeniami pompy. Należy pamiętać, że jeśli w przewidywalnej przyszłości realne jest podłączenie domu do sieci wodociągowej, to pompa i zbiornik powinny zostać usytuowane w budynku tak, by wykonanie ewentualnego zewnętrznego przyłącza nie wymagało większych przeróbek w instalacji wodnej ani rujnowania zagospodarowanej już działki.

opracowanie: redakcja IRBJ
zdjęcia: Ferro