Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić?

Aby zapewnić domownikom komfort korzystania z wody płynącej z kranu, konieczne jest utrzymanie w instalacji wodociągowej domu odpowiedniego ciśnienia. Normy i przepisy określają zakres ciśnienia wody w systemie wodociągowym na poziomie od 0,5 do 6 barów, przy czym za optymalną wartość przyjmuje się 4 bary. Ta wartość jest zwykle standardem dla domowych instalacji. Niemniej, użytkownicy mogą napotkać problemy z nagłym spadkiem ciśnienia, co utrudnia codzienne korzystanie z wody.

Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić?
Ferro S.A. Armatura instalacyjna
ferro.pl
Ferro S.A. Armatura instalacyjna
Dane kontaktowe:
+48 12 25 62 100
Przemysłowa 7, 32-050 Skawina
Zobacz firmę w innym dziale: Armatura kuchenna i łazienkowa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jakie mogą być przyczyny niskiego ciśnienia wody?

Istnieje kilka potencjalnych przyczyn niskiego ciśnienia wody. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy system nie jest nieszczelny i czy zawory są prawidłowo ustawione - taki problem może mieć miejsce zwłaszcza w nowych budynkach. W starszych konstrukcjach często winę za niskie ciśnienie ponoszą zatkane rury, np. nagromadzonym kamieniem.

Często przyczyną są zatkane sita w bateriach łazienkowych czy kuchennych. Zmniejszenie przepływu wody w instalacji może być spowodowane przez biofilm, tworzący się na wewnętrznych ścianach rur pod wpływem działania bakterii.

Aby usunąć osady kamienne z rur, możliwe jest zastosowanie specjalistycznych środków chemicznych, lecz ich użycie wymaga dużej ostrożności, aby uniknąć potencjalnych uszkodzeń instalacji.

W przypadku nowo wybudowanych obiektów częstą przyczyną obniżenia ciśnienia wody bywają nieprawidłowo połączone rury z polipropylenu. Natomiast w budynkach o starszej konstrukcji problem niskiego ciśnienia często wiąże się z zużyciem rur, które stają się bardziej narażone na przecieki.

Problem może także wynikać z ograniczeń po stronie dostawcy wody. W przypadku wyeliminowania tych przyczyn, należy rozważyć własne środki zaradcze, takie jak zastosowanie specjalnych urządzeń do regulacji ciśnienia.

Rozwiązania dla utrzymania odpowiedniego ciśnienia

Jednym z efektywnych rozwiązań jest instalacja zestawów hydroforowych. Składają się one z pompy oraz hydroforu i sprawdzają się w podnoszeniu ciśnienia wody w instalacji domowej.

Hydrofor, często połączony z pompą, umożliwia utrzymanie stabilnego ciśnienia wody w systemie, niezależnie od jej źródła - studni lub sieci miejskiej. Jest to szczególnie ważne w przypadkach, gdy niskie ciśnienie w punkcie podłączenia do sieci uniemożliwia efektywne dostarczenie wody do wszystkich odbiorników w domu.

Dlaczego nie wystarczy standardowa pompa? Odpowiedź tkwi w budowie zwykłych pomp, które nie są przystosowane do pracy z ciśnieniowym źródłem wody. W takich pompach, uszczelnienie wału często szybko ulega zużyciu, co prowadzi do przedostawania się wody do silnika i w konsekwencji do awarii pompy.

Reduktor ciśnienia PN16 1-4 bar. fot. FERRO
Reduktor ciśnienia PN16 1-4 bar. fot. FERRO

Pompy przeznaczone do podnoszenia ciśnienia są specjalnie zaprojektowane, aby wytrzymać trudne warunki eksploatacji, zabezpieczając wrażliwe komponenty przed kontaktem z wodą oraz zapewniając wydajność potrzebną do ciągłej pracy.

Te urządzenia są idealne nie tylko do użytku domowego, ale również znajdują zastosowanie w zasilaniu systemów przeciwpożarowych, w instalacjach przemysłowych czy systemach irygacyjnych w rolnictwie.

W przypadku braku zbiornika hydroforowego, zalecany jest jego zakup, gdyż nie tylko umożliwia osiągnięcie wymaganego ciśnienia, ale również służy jako rezerwuar wody w sytuacjach, kiedy ciśnienie w sieci spada poniżej akceptowalnego poziomu.

Jaka powinna być wydajność pompy do wody?

Wybór odpowiedniego zestawu hydroforowego powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami gospodarstwa domowego. Na rynku dostępne są zarówno kompaktowe zestawy, które łatwo zmieszczą się w przestrzeni kuchennej, jak i większe systemy, wymagające dedykowanego pomieszczenia.

Kluczowe jest zdefiniowanie własnego zapotrzebowania na wodę, ponieważ od tego zależy wymagana pojemność zbiornika i wydajność pompy.

Autor: Damian Żabicki

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcie główne: FERRO