Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Estetyka instalacji grzewczej w 4 krokach

Nowoczesny system grzewczy pracuje energooszczędnie i zapewnia komfort temperaturowy dla użytkownika. Dla wielu inwestorów ważny jest także sposób wykonania instalacji w kotłowni i ogrzewanych pomieszczeniach.

Estetyka instalacji grzewczej w 4 krokach
ESBE Hydronic Systems Zawory mieszające, zawory termostatyczne i siłowniki
esbe.eu
ESBE Hydronic Systems Zawory mieszające, zawory termostatyczne i siłowniki
Dane kontaktowe:
61 851 07 28
Garbary 56, 61-758 Poznań

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Oto 4 elementy, które mają pozytywny wpływ na estetykę wykonania instalacji.

Element pierwszy: przykład jeden z wielu - grupa pompowa serii GFA200 "wszystko w jednym"

Istnieją rozwiązania dla systemów grzewczych, które składają się z kilku dopasowanych do siebie urządzeń. Instalator nie musi wówczas zajmować się doborem poszczególnych komponentów do wymagań instalacji i dopasowaniem ich względem siebie, ale zwraca jedynie uwagę na określone parametry i właściwości danych rozwiązań (grup pompowych, termoregulatorów etc.).

Istnieją różne serie grupy pompowych. Mogą być to grupy, które sprawdzają się w instalacjach ze sterowaniem z urządzenia grzewczego; grupy, które są dedykowane dla instalacji na paliwo stałe, a także inne modele grup pompowych.

Grupa pompowa ESBE serii GFA200
Grupa pompowa ESBE serii GFA200

Na przykład grupa pompowa serii GFA200 składa się z odpowiednio zaizolowanego zaworu mieszającego i pozostałych urządzeń: termostatycznego zaworu mieszającego, dwóch zaworów zwrotnych z termometrami, zaworu zwrotnego, pompy cyrkulacyjnej o wysokiej wydajności. Poszczególne urządzenia są do siebie odpowiednio dobrane i można je łatwo wymienić na nowe (części zamienne).

Grupa pompowa ESBE przed i po demontażu izolacji
Grupa pompowa ESBE przed i po demontażu izolacji

Element drugi: Dopasowane elementy izolacji armatury instalacyjnej

Im lepsza izolacja, tym niższe straty ciepła, a wyższa wytrzymałość instalacji na różne wartości temperatury, wilgoć etc. Odpowiednio dopasowana izolacja wpływa również na estetykę instalacji. Dla wielu elementów armatury grzewczej dostępne są specjalnie opracowane, dopasowane do ich wymiarów osłony izolacyjne. Taką izolacją posiadają zawory mieszające czy grupy pompowe.

Estetycznie wykonana kotłownia z odpowiednio zaizolowanymi urządzeniami, połączeniami rurowymi etc. fot. ESBE Hydronic Systems
Estetycznie wykonana kotłownia z odpowiednio zaizolowanymi urządzeniami, połączeniami rurowymi etc. fot. ESBE Hydronic Systems

Dopasowane elementy izolacji dają również dodatkową korzyść. Zazwyczaj są one proste w demontażu, co ułatwia konserwację urządzeń i ewentualną wymianę uszkodzonych części. Czasami osłony izolacyjne wymagają dodatkowej pracy ze strony instalatora (np. wykonania otworów na okablowanie w grupach pompowych lub dodatkowe przyłącze dla zaworów 4-drogowych w osłonach zaworów 3-drogowych).

 

Otwór na okablowanie w izolacji grupy pompowej. fot. ESBE Hydronic Systems
Otwór na okablowanie w izolacji grupy pompowej. fot. ESBE Hydronic Systems

Element trzeci: wykonanie instalacji zgodnie z dobrym projektem

Dobrze wykonany projekt instalacji grzewczej przekłada się na sprawny montaż, eksploatację i konserwację systemu. W projekcie instalacji należy uwzględnić wiele kwestii (m.in. normy prawne). Ważna jest także kwestia rozmieszczenia ogrzewania podłogowego, gdyż zamontowanie go na przykład na piętrze wymaga wzmocnienia stropu. Zawczasu warto także przemyśleć wykorzystanie alternatywnych źródeł energii (na przykład kolektorów słonecznych), które nakładają na instalatora dodatkowe wymagania techniczne.

Element czwarty: estetyka odbiorników ciepła

Doskonale znanym i uznawanym za estetyczny odbiornikiem ciepła jest ogrzewanie podłogowe. Z kolei podczas wyboru grzejników część inwestorów decyduje się na przykład na grzejniki ozdobne, które pasują charakterem do funkcji danego pomieszczenia.

Estetyka instalacji to również jeden z elementów branych pod uwagę podczas planowania jej modernizacji. Choć znacznie ważniejszym aspektem jest energooszczędność systemu grzewczego, estetyka także świadczy o profesjonalizmie instalatora.

 

źródło i zdjęcia: ESBE Hydronic Systems