Sześć kryteriów doboru siłownika do ogrzewania grzejnikowego

Wybór zaworu obrotowego powinien iść w parze z doborem odpowiedniego siłownika obrotowego. Siłownik lub sterownik zintegrowany z siłownikiem odpowiada za prawidłową pracę zaworu, a w konsekwencji instalacji z ogrzewaniem grzejnikowym.

Sześć kryteriów doboru siłownika do ogrzewania grzejnikowego
ESBE Hydronic Systems Zawory mieszające, zawory termostatyczne i siłowniki
esbe.eu
ESBE Hydronic Systems Zawory mieszające, zawory termostatyczne i siłowniki
Dane kontaktowe:
61 851 07 28
Garbary 56, 61-758 Poznań

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Proces doboru siłownika do zaworu obrotowego można podzielić na 6 etapów - kroków do zapewnienia prawidłowej regulacji medium grzewczego. Przed zakupem siłownika warto odpowiedzieć sobie na sześć istotnych poniższych pytań.

1: Jaka jest DN zaworu?

Najpopularniejszym siłownikiem ESBE, który jest dostępny na rynku, jest siłownik serii ARA. Jest on dedykowany dla zaworów obrotowych o wartości DN mniejszej bądź równej 50. Siłownik jest idealnie spasowany z zaworami obrotowymi, dzięki czemu oba elementy armatury działają sprawnie i energooszczędnie.

Rozwiązaniem dla zaworów o średnicy większej niż 50 są siłowniki serii 90, Siłowniki mogą być wyposażone w fabrycznie zamontowany wyłącznik pomocniczy.

2: Jaką funkcję ma pełnić siłownik?

Każda seria siłowników obejmuje siłowniki o 3 różnych sygnałach sterujących: 2-punktowym, 3-punktowym lub proporcjonalnym. Pierwszy typ wspomnianych siłowników wykorzystywany jest do rozdzielania strumienia medium. Dwa kolejne sygnały służą do sterowania zaworami mieszającymi, czyli zaworami, stosowanymi w instalacjach z obiegiem grzejnikowym.

Najczęstszym rozwiązaniem w ogrzewaniu grzejnikowym są siłowniki 3-punktowe serii ARA. Współpracują one z 3- lub 4-drogowym zaworami obrotowymi.

Przykładowe, ideowe schematy zastosowania siłowników w instalacjach z obiegiem grzejnikowym
Przykładowe, ideowe schematy zastosowania siłowników w instalacjach z obiegiem grzejnikowym

3: Jakie zasilanie elektryczne jest potrzebne?

Wszystkie siłowniki obrotowe to siłowniki zasilane elektrycznie. Wybierając napięcie, instalator może zdecydować się na zasilanie 24V AC albo 230V AC.

Zasilanie jest niezbędne do prawidłowej pracy siłownika, jednak w wyjątkowych sytuacjach może być on sterowany samodzielnie przez użytkownika.

Aby dowiedzieć się więcej na temat ręcznej obsługi siłownika, warto zajrzeć do instrukcji obsługi.

4: Jaki jest wymagany czas obrotu?

Czas obrotu siłownika powinien być dopasowany do jego zastosowania. W przypadku ogrzewania z obiegiem grzejnikowym należy wybrać urządzenie, które charakteryzuje się optymalnym czasem obrotu (od 60 do 120 sekund).

Siłowniki z odmiennymi czasami obrotu stosowane są w „podłogówkach” lub instalacjach ciepłej wody użytkowej wymagających przełączania.

Zastosowanie siłownika - wymagany czas obrotu
Zastosowanie siłownika obrotowego w instalacji grzewczej - wymagany czas obrotu

5: Czy potrzebne jest dodatkowe złącze elektryczne typu wyłącznik pomocniczy?

Jeżeli instalator nie potrzebuje informacji o położeniu zaworu i wyłączeniu/włączeniu dodatkowego urządzenia (np. pompy) w zależności od pozycji zaworu, w układzie nie jest wymagany wyłącznik pomocniczy.

6: Czy zdecydować się na sterownik?

Sterownik zintegrowany z siłownikiem pozwala na regulację temperatury w zależności np. od temperatury pomieszczenia. Rozwiązania tego typu stają się coraz bardziej popularne, gdyż pozwalają zapewnić wymagany komfort temperaturowy dla użytkownika.

W razie wątpliwości związanych z doborem siłownika do zaworu obrotowego, warto zawsze sięgać po powyższą checklistę. W zależności od poziomu skomplikowania instalacji lub oczekiwań użytkownika liczba przydatnych pytań może ulec zmianie.

źródło i zdjęcia: ESBE Hydronic Systems