Szerokie zastosowanie izolacji VRI w instalacjach co i cwu
Izolacja serii VRI doskonale sprawdza się w instalacjach grzewczych z ogrzewaniem podłogowym czy instalacjach ciepłej wody użytkowej.
Osłona dla zaworów VRB, po odpowiednich dostosowaniach, dobrze radzi sobie także w systemach wyposażonych w kolektory słoneczne czy pełniących funkcje wentylacyjne.
Izolacji wykonanej z PP nie należy stosować w instalacjach chłodniczych, w których jest bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych.
Ważną cechą obudowy jest jej wytrzymałość (porównywalna np. do włókna szklanego). Prawidłowy wybór izolacji ma wpływ na długotrwałe i niezawodne działanie całego systemu grzewczego lub systemu wentylacji.
Przykładem odpowiednio szczelnej i dobrze dobranej do wymiarów zaworu izolacji, jest ESBE serii VRI100, rekomendowana dla wybranych 3-drogowych zaworów mieszających VRG i VRB. Szacuje się, że dobre dopasowanie zaworu z izolacją potrafi zmniejszyć straty ciepła o prawie 60% (w porównaniu do rozwiązań bez osłony).
Dobrze wykonana i dopasowana izolacja VRI
Im lepiej wykonana i dopasowana izolacja, tym lepsza efektywność energetyczna danego zaworu czy urządzenia. Instalator może zdecydować się na samodzielne zaizolowanie komponentów instalacji (za pomocą materiałów o jak najniższej wartości współczynnika przenikania ciepła U, np. wełny mineralnej, szklanej, kamiennej) lub wybrać gotowe rozwiązania.
Dedykowana osłona jest wykonana z materiału izolacyjnego o wymaganej grubości i potrzebnym kształcie.
Proste połączenie dedykowanej izolacji z zaworem
Montaż dedykowanej izolacji na zaworze z siłownikiem jest łatwy i zajmuje zaledwie kilka sekund. Wystarczy zdjąć pokrętło zaworu, użyć zestawu przyłączeniowego, umieścić 2 części osłony wokół zaworu i zamontować siłownik.
Zawory ESBE serii VRG, jak i VRB są dobrze spasowane z siłownikami obrotowymi, dlatego montaż odbywa się bez użycia narzędzi, a jedynie za pomocą jednego „kliknięcia”. Warto również wiedzieć, że 2 części osłony można połączyć bez pomocy narzędzi czy taśmy. Osłona ma bowiem specjalny mechanizm blokujący.
Materiał izolacyjny łatwo poddaje się obróbce. Jeśli instalator chce wykorzystać osłonę do zaworów 4-drogowych i siłowników, powinien dostosować ją do liczby króćców, wycinając dodatkowy otwór.
Izolacja wysokiej jakości
Izolacja wykonana jest ze spienionego polipropylenu (EPP 35 g/l) i zgodna z dyrektywą EnEV 2009. Siłownik zamontowany na zaworze z izolacją znajduje się „na zewnątrz” osłony, dlatego nie nagrzewa się ona podczas pracy urządzenia.
W przypadku izolacji w nowej instalacji lub wymiany istniejących osłon na nowe, warto przeprowadzić badanie termowizyjne. Pokaże ono, które elementy armatury wymagają nowego lub dodatkowego zaizolowania, by instalacja była bardziej energooszczędna i przyjazna dla użytkownika (otulina dodatkowo zwiększa ochronę użytkownika przed oparzeniem).
źródło i zdjęcia: ESBE Hydronic Systems