PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Zawory termostatyczne

Co trzeba wiedzieć o montażu zaworu mieszającego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

To urządzenie, które współpracuje ze sterownikami, dzięki czemu wpływa na energooszczędność instalacji grzewczej i komfort jej użytkowania. Montaż zaworu mieszającego nie jest trudny. Można go wykonać w kilku prostych krokach.

Zawory mieszające

Zawory mieszające ESBE serii VRG są łatwe w montażu. Po dokładnej analizie układu instalacji, należy postępować według kilku podstawowych kroków. Prawidłowy montaż i sprawdzenie zaworu zapewniają wydajne funkcjonowanie całego systemu grzewczego.

Zawory ESBE serii VRG występują zarówno w wersji 3-drogowej (seria VRG130 i VRG330, np. VRG131, VRG332), jak i 4-drogowej (seria VRG140, np. VRG141).

wykonane ze specjalnego stopu mosiądzu, charakteryzują się niskim przeciekiem wewnętrznym, odpornością na korozję i długim okresem eksploatacji.

Zawór mieszający ESBE serii VRG131
Zawór mieszający ESBE serii VRG131

Co warto wiedzieć o montażu zaworów mieszających?

Ważne oznaczenia

Załóżmy, że w systemie grzewczym potrzebny jest 3-drogowy zawór mieszający ESBE serii VRG130. Powinien on zostać zamontowany tak, by króciec wody zmieszanej był króćcem prawym lub lewym (a nie środkowym).

W razie wątpliwości należy kierować się oznaczeniami króćców na korpusie, które ma większość zaworów ESBE serii VRG.

Położenie zawieradła

Regulacja temperatury w zaworze obrotowym odbywa się za pomocą zmieniającego się położenia zawieradła. Mieszanie płynów o różnych temperaturach pozwala uzyskać mieszaninę cieczy o wymaganej temperaturze.

Sprawdzenie położenia zawieradła jest proste. W nowszych zaworach serii VRG wskaźnikiem położenia zawieradła jest podcięcie znajdujące się na jednym z czterech „skrzydełek” trzpienia.

W niezwykle rzadkich przypadkach (w starych instalacjach z zaworami starego typu) położenie zawieradła wskazuje podcięcie trzpienia, na którym założone jest pokrętło.

Założenie skali/sprzęgła lub innych

Zawory mieszające ESBE serii VRG doskonale współpracują z siłownikami serii ARA (z sygnałem sterującym 3-punktowym lub proporcjonalnym).

W przypadku takiego „zestawu” należy założyć sprzęgło i siłownik zgodnie z jego instrukcją. Fabrycznie siłownik znajduje się w pozycji środkowej (50% otwarcia), doskonale pasującej do ustawionej pozycji zaworu.

Współpraca ze sterownikami

Zawory mieszające współpracują również ze sterownikami - pozytywnie wpływają na energooszczędność i komfort użytkowania instalacji grzewczej.

Doskonałym przykładem jest np. system grzewczy z wieloma strefami ogrzewania podłogowego i sterownikiem, np. ESBE serii CRB.

Schemat systemu instalacji grzejnikowej z wieloma strefami ogrzewania podłogowego
Schemat systemu instalacji grzejnikowej z wieloma strefami ogrzewania podłogowego: 1 - zawór mieszający, 2/3 - sterownik, 4 - termostatyczny zawór mieszający

Choć w Polsce powoli odchodzi się od instalacji na paliwo stałe, nie brakuje nieruchomości, w których są one wykorzystywane. Zawór 3-drogowy doskonale radzi sobie z regulacją temperatury zasilania układu grzewczego lub z zabezpieczeniem temperatury powrotu do kotła.

Zawór tego typu stosuje się np. w układzie ze zbiornikiem akumulacyjnym i sterownikiem, np. ESBE serii CRA. Współpraca zaworu i sterownika gwarantuje stabilność i precyzję regulacji.

Źródło i zdjęcia: ESBE Hydronic Systems

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska czerwiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum