Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Co trzeba wiedzieć o montażu zaworu mieszającego?

To urządzenie, które współpracuje ze sterownikami, dzięki czemu wpływa na energooszczędność instalacji grzewczej i komfort jej użytkowania. Montaż zaworu mieszającego nie jest trudny. Można go wykonać w kilku prostych krokach.

Co trzeba wiedzieć o montażu zaworu mieszającego?
ESBE Hydronic Systems Zawory mieszające, zawory termostatyczne i siłowniki
esbe.eu
ESBE Hydronic Systems Zawory mieszające, zawory termostatyczne i siłowniki
Dane kontaktowe:
61 851 07 28
Garbary 56, 61-758 Poznań

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Zawory mieszające

Zawory mieszające ESBE serii VRG są łatwe w montażu. Po dokładnej analizie układu instalacji, należy postępować według kilku podstawowych kroków. Prawidłowy montaż i sprawdzenie zaworu zapewniają wydajne funkcjonowanie całego systemu grzewczego.

Zawory ESBE serii VRG występują zarówno w wersji 3-drogowej (seria VRG130 i VRG330, np. VRG131, VRG332), jak i 4-drogowej (seria VRG140, np. VRG141).

wykonane ze specjalnego stopu mosiądzu, charakteryzują się niskim przeciekiem wewnętrznym, odpornością na korozję i długim okresem eksploatacji.

Zawór mieszający ESBE serii VRG131
Zawór mieszający ESBE serii VRG131

Co warto wiedzieć o montażu zaworów mieszających?

Ważne oznaczenia

Załóżmy, że w systemie grzewczym potrzebny jest 3-drogowy zawór mieszający ESBE serii VRG130. Powinien on zostać zamontowany tak, by króciec wody zmieszanej był króćcem prawym lub lewym (a nie środkowym).

W razie wątpliwości należy kierować się oznaczeniami króćców na korpusie, które ma większość zaworów ESBE serii VRG.

Położenie zawieradła

Regulacja temperatury w zaworze obrotowym odbywa się za pomocą zmieniającego się położenia zawieradła. Mieszanie płynów o różnych temperaturach pozwala uzyskać mieszaninę cieczy o wymaganej temperaturze.

Sprawdzenie położenia zawieradła jest proste. W nowszych zaworach serii VRG wskaźnikiem położenia zawieradła jest podcięcie znajdujące się na jednym z czterech „skrzydełek” trzpienia.

W niezwykle rzadkich przypadkach (w starych instalacjach z zaworami starego typu) położenie zawieradła wskazuje podcięcie trzpienia, na którym założone jest pokrętło.

Założenie skali/sprzęgła lub innych

Zawory mieszające ESBE serii VRG doskonale współpracują z siłownikami serii ARA (z sygnałem sterującym 3-punktowym lub proporcjonalnym).

W przypadku takiego „zestawu” należy założyć sprzęgło i siłownik zgodnie z jego instrukcją. Fabrycznie siłownik znajduje się w pozycji środkowej (50% otwarcia), doskonale pasującej do ustawionej pozycji zaworu.

Współpraca ze sterownikami

Zawory mieszające współpracują również ze sterownikami - pozytywnie wpływają na energooszczędność i komfort użytkowania instalacji grzewczej.

Doskonałym przykładem jest np. system grzewczy z wieloma strefami ogrzewania podłogowego i sterownikiem, np. ESBE serii CRB.

Schemat systemu instalacji grzejnikowej z wieloma strefami ogrzewania podłogowego
Schemat systemu instalacji grzejnikowej z wieloma strefami ogrzewania podłogowego: 1 - zawór mieszający, 2/3 - sterownik, 4 - termostatyczny zawór mieszający

Choć w Polsce powoli odchodzi się od instalacji na paliwo stałe, nie brakuje nieruchomości, w których są one wykorzystywane. Zawór 3-drogowy doskonale radzi sobie z regulacją temperatury zasilania układu grzewczego lub z zabezpieczeniem temperatury powrotu do kotła.

Zawór tego typu stosuje się np. w układzie ze zbiornikiem akumulacyjnym i sterownikiem, np. ESBE serii CRA. Współpraca zaworu i sterownika gwarantuje stabilność i precyzję regulacji.

Źródło i zdjęcia: ESBE Hydronic Systems