PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Armatura instalacyjna

Ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu - co warto wiedzieć?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

O ile montaż ogrzewania podłogowego w domkach jednorodzinnych wydaje się już standardem, o tyle wybór takiego ogrzewania w przypadku mieszkań nastręcza wiele pytań. Ten krótki poradnik powinien odpowiedzieć na większość z nich.

Zalety i wady ogrzewania podłogowego

- Ogrzewanie podłogowe posiada wiele zalet - podkreśla Piotr Hurnowicz, doradca techniczny ESBE. - Doskonale sprawdza się ono w instalacjach z pompą ciepła, gdzie zalecana jest możliwie niska temperatura czynnika. Kolejna z zalet to korzystny dla mieszkańców rozkład temperatur (czyli chłodniej w okolicy głowy, a cieplej w nogi). Rozwiązanie tego typu cieszy się popularnością również ze względów estetycznych. Brak grzejników ułatwia aranżację pomieszczeń pod kątem indywidualnych upodobań.

Schemat instalacji z ogrzewaniem podłogowym i termostatycznym zaworem mieszającym: A. Termostatyczny zawór mieszający VTA320/VTA370/VTA520/VTA570, B. Alternatywny czujnik pokojowy, który uruchamia i zatrzymuje pompę cyrkulacyjną. ESBE
Schemat instalacji z ogrzewaniem podłogowym i termostatycznym zaworem mieszającym: A. Termostatyczny zawór mieszający VTA320/VTA370/VTA520/VTA570, B. Alternatywny czujnik pokojowy, który uruchamia i zatrzymuje pompę cyrkulacyjną

Ekspert nie ukrywa, że ogrzewanie podłogowe ma również swoje wady. Należą do nich wyższy koszt inwestycyjny i ograniczenia wyboru materiału wykończeniowego podłogi, co wiąże się z tym, że każdy rodzaj stosowanego materiału musi mieć odpowiedni współczynnik przewodzenia ciepła.

Instalację ogrzewania podłogowego należy również wyposażyć w urządzenia zapewniające optymalną temperaturę zasilania. Wynika to z faktu, że zbyt wysoka temperatura może skutkować uszkodzeniem podłogi, natomiast zbyt niska niedogrzaniem pomieszczenia.

Czy w każdym mieszkaniu można zamontować ogrzewanie podłogowe?

Niezupełnie. Zanim podejmiemy decyzję o montażu ogrzewania podłogowego w naszym mieszkaniu, powinniśmy przeanalizować kilka kwestii technicznych. Jest to konieczne zwłaszcza w przypadku, gdy nasz budynek nie należy do najmłodszych.

Warto jest przede wszystkim dokonać oceny wytrzymałości stropów, ponieważ przy ogrzewaniu podłogowym konieczne jest zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej pod systemem rur albo folią grzewczą. Z jednej strony - instalacja ma pewien ciężar, z drugiej - chodzi o to, aby system ogrzewał nasze mieszkanie, a nie mieszkanie sąsiada znajdujące się pod naszym.

Elementów grzewczych nie montuje się pod ciągiem szaf, wanną, czy kabiną prysznicową. Nie ma jednak przeciwskazań, aby znalazły się pod meblami na nóżkach, pod którymi swobodnie przepływa powietrze.

Czy to się w mieszkaniu opłaci?

Ogrzewanie podłogowe opłaca się montować w takich budynkach, które zostały wyremontowane pod kątem termoizolacyjności ścian, a ich okna są szczelne. Tylko w takiej sytuacji ogrzewanie podłogowe zapewni oczekiwany komfort i nie będzie generować niepotrzebnych kosztów.

Czy trzeba spełnić jakieś formalności urzędowe?

Bloki - budynki wielomieszkaniowe są traktowane jako wspólna własność mieszkańców, a zatem dokonanie zmian w instalacji powinno być przeprowadzone za zgodą całej wspólnoty. Najczęściej, jeśli taki blok jest wyposażony we własny ciepłomierz i jest rozliczany za zużycie ciepła w sposób indywidualny, administracja wyraża na taką instalację zgodę.

Natomiast jeśli opłaty są naliczane w formie ryczałtu i nie ma możliwości obliczyć zużycie w poszczególnym mieszkaniu, lokatorzy mogą sprzeciwić się montażowi ogrzewania podłogowego.

Które ogrzewanie wybrać - wodne czy elektryczne?

System elektryczny jest o tyle korzystny, że w przeciwieństwie do wodnego nie ma konieczności stosowania grubych i ciężkich rur wodnych. Poza tym w przypadku zastosowania instalacji wodnej, musimy liczyć się z tym, iż jej skuteczność będzie zależna od działania systemu centralnego ogrzewania. Przy rozwiązaniu elektrycznym takie trudności nie występują.

Plusem płaszczyznowego ogrzewania elektrycznego jest to, że wprawdzie długo się nagrzewa, ale jednocześnie długo oddaje ciepło to otoczenia. Jeśli zastosowane zostaną specjalne folie grzewcze emitujące promieniowanie podczerwone, ogrzewane będą bezpośrednio osoby i przedmioty w pomieszczeniu. Taki rodzaj ogrzewania działa niemal natychmiast po włączeniu.

Jak zapewnić optymalną temperaturę pracy ogrzewania podłogowego?

- Najprostszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem zapewniającym optymalną temperaturę pracy ogrzewania podłogowego są termostatyczne zawory mieszające serii VTA firmy ESBE. Dlaczego? Zawory termostatyczne nie wymagają zasilania elektrycznego - wyjaśnia Piotr Hurnowicz.

Termostatyczny zawór mieszający ESBE VTA322
Termostatyczny zawór mieszający ESBE VTA322

Jak dodaje, posiadają one zakres nastawy temperatury i charakteryzują się stałotemperaturową pracą. Oznacza to, że wybrana temperatura na głowicy nastawczej zaworu utrzymuje się w obiegu grzewczym. Innym rozwiązaniem proponowanym przez eksperta z ESBE - bardziej złożonym, ale równie ciekawym - są zawory obrotowe z siłownikiem.

- Ich przewagą nad zaworami termostatycznymi VTA jest możliwość dowolnej regulacji obiegu grzewczego przez użytkownika stałotemperaturowo, wg temp. wewnętrznej, wg temp. zewnętrznej, lub wg temp. zewnętrznej z korektą temperatury pomieszczenia. Ograniczeniem są tylko i wyłącznie możliwości układu automatyki zarządzającej pracą siłownika - dodaje Hurnowicz.

Warto jednak pamiętać, że firma ESBE posiada w swojej ofercie siłowniki wyposażone również w sterowniki regulacyjne. To produkty przewidziane dla użytkowników posiadających proste kotły grzewcze (brak układu automatyki) lub źródła ciepła z ograniczoną możliwościami regulacyjnymi (brak możliwości sterowania zaworem mieszającym lub kilkoma obiegami grzewczymi).

Sterownik pogodowy ESBE 90C
Sterownik pogodowy ESBE serii 90C

Dzięki produktom firmy ESBE możliwa jest realizacja: sterowania stałotemperaturowego (dzięki sterownikom serii CRA100), według temperatury pomieszczenia (seria CRB100 lub CRD122) oraz według temperatury zewnętrznej lub według temperatury zewnętrznej z korektą temperatury pomieszczenia (seria 90C).

Jaka podłoga może być położona na ogrzewanie podłogowe?

Jak już wspomnieliśmy – taka, która ma odpowiedni współczynnik przewodzenia ciepła. Oczywistą odpowiedzią wydają się płytki ceramiczne. Ale to mit, że tylko one. Choć rzeczywiście, doskonale sprawdzają się w kuchni, łazience czy przedpokoju, niekoniecznie są najlepszym wyborem, zarówno ze względów estetycznych jak i praktycznych, w takich pomieszczeniach jak salon, sypialnia czy pokój dla dzieci. Tu oczekujemy większej przytulności i ciepła, jakie dają drewno, panele czy choćby żywica epoksydowa.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Musimy jednak pamiętać, że żaden z wymienionych materiałów nie może być położony bezpośrednio na instalacji grzewczej. Konieczne jest położenie warstwy zabudowy a następnie wylewki co - uwaga - znacznie obciąża stropy. Co więcej, zmniejsza wysokość mieszkania, dlatego w przypadku niskich pomieszczeń zaleca się wybranie stosunkowo cienkiej folii grzewczej.

Jeśli zdecydujemy się na panele, lepszym systemem będzie wodne ogrzewanie podłogowe. Większość dostępnych na rynku paneli laminowanych jest już przystosowana do tego typu ogrzewania, a jedynie kilka produktów dedykowanych jest do użycia wraz z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym.

Wynika to z tego, że maty grzejne szybko się nagrzewają, co powoduje skoki temperatury. Z kolei panele położone na podłodze nie są w stanie tak szybko się nagrzać a potem ostygnąć, przez co mogą się na nich pojawić pęknięcia i inne uszkodzenia.

Panele przeznaczone do stosowania z ogrzewaniem podłogowym posiadają stosowne oznaczenia. Są skonstruowane w taki sposób, by lepiej radzić sobie ze zmianami temperatury, niż w przypadku pozostałych modeli. Pod ogrzewanie wodne i elektryczne najlepiej sprawdzają się dobrej jakości panele laminowane.

Przed zakupem należy zwrócić uwagę na klasę ścieralności oznaczoną symbolem AC. Panele, które nas interesują, powinny posiadać klasę ścieralności AC 3 lub AC 4.

źródło i zdjęcia: ESSBE

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum