Podłogi warstwowe - zalety i zastosowanie

Podłoga to jeden z głównych elementów odróżniających przytulny dom od surowego wnętrza. Ciepła i miła w dotyku podłoga z drewna sprawia, że wszyscy domownicy czują się bardziej komfortowo. Iza Jarosik, ekspertka firmy JAF Polska opowiada o zaletach podłóg warstwowych. 

Podłogi warstwowe - zalety i zastosowanie
JAF Polska Tarasy
Dane kontaktowe:
61 814 41 13
Magazynowa 19 62-023 Gądki

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Co kojarzy się z rodzinnym domem? Ciepło, wygoda, trwałość. W czasach nieustannego pędu, błyskawicznych zmian i wszechobecnych zanieczyszczeń - z uśmiechem wracamy do tego, co ponadczasowe, proste i zdrowe. Ta tęsknota dotyczy również otaczających nas wnętrz. Po chwilowej ekscytacji plastikiem, metalem i tworzywami sztucznymi - z powrotem szukamy naturalnych, a zarazem trwałych materiałów.

Z jakiego drewna produkuje się podłogi warstwowe?

Formaldehyd, ftalany i PCW - czy to brzmi przytulnie? Niezbyt. Dlatego w dzisiejszych mieszkaniach znowu prym wiodą deski oraz podłogi warstwowe z drewna, naturalna alternatywa dla sztucznych i toksycznych paneli. Jak sama nazwa wskazuje - wykonane są z dwóch lub trzech sklejonych ze sobą warstw: użytkowej (wierzchniej), środkowej oraz spodniej.

Warstwa użytkowa ma grubość od około 3 mm do 6 mm i jest wykonana z dębu, orzecha, akacji, jesionu lub innego pięknego oraz mocnego drewna. Do wyboru mamy w zasadzie wszystkie gatunki drewna, których używa się do produkcji podłóg. Dzięki warstwowej budowie desek, możemy zapomnieć o słabościach poszczególnych gatunków p.. stabilności wymiarowej, gdyż spód i warstwa środkowa wykonane są z wodoodpornej sklejki brzozowej. Dzięki temu całość jest stabilna i nadaje się do pomieszczeń, w których ułożenie tradycyjnego parkietu byłoby niemożliwemówi Iza Jarosik, ekspertka firmy JAF Polska.

W przeciwieństwie do drewna litego, podłogom warstwowym niestraszna jest zmienna wilgotność oraz wahania temperatury. Nie zmienia to faktu, że podłogę warstwową zaliczamy do podłóg w pełni drewnianych i możemy wykończyć ją po swojemu - lakierem lub olejem. Podłogi warstwowe bez problemu współgrają z ogrzewaniem podłogowym - elektrycznym i wodnym.

Małe dziecko z matką na podłodze warstwowej
Podłogi warstwowe są przyjazne nawet najmłodszym fot. JAF Polska

Jaką sklejkę wybrać do podłóg warstwowych?

Ciekawą propozycją jest sklejka firmy SVEZA, przeznaczona bezpośrednio do podłóg warstwowych. Jak mówi ekspertka firmy JAF Polska, SVEZA Parquet to wytrzymała sklejka wykonana z rosyjskiej brzozy, która z nawiązką spełnia kluczowe wymagania producentów podłóg:

Zawiera klej wodoodporny, zawężoną tolerancję grubości do około ±0,3 mm oraz optymalny poziom wilgotności 5-9%. Jest zdecydowanie wytrzymalsza od płyt HDF i przyjazna środowisku, gdyż pochodzi z całkowicie odnawialnych surowców. To naturalnie dobry wybór - dodaje Iza Jarosik, ekspertka firmy JAF Polska.

SVEZA Parquet oferowana jest w dwóch wariantach - standard oraz premium. Ta druga - oprócz znakomitych właściwości - charakteryzuje się jeszcze lepszą selekcją stosowanych fornirów. Możliwe, choć nadal rzadko spotykane, są podłogi wykonane w całości ze sklejki. Arkusze ze sklejki umożliwiają wydajne krycie dużych płaszczyzn, przy zachowaniu minimalnej ilości podziałów. Sklejkę stosuję się do wszelkiej maści podestów np. scenicznych oraz rusztowań. W tym celu wykorzystywana jest sklejka antypoślizgowa, która zapewnia podwyższoną przyczepność i bezpieczeństwo użytkowania.

Sklejka antypoślizgowa gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim domownikom
Sklejka antypoślizgowa gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim domownikom fot. JAF Polska

Gdzie jeszcze stosuje się sklejkę do podłóg?

Po zakończeniu prac wykończeniowych, nadchodzi czas na upragnioną przeprowadzkę. Warto wspomnieć, iż sklejka sprawdza się również w transporcie. Zabudowa ze sklejki służy do zabezpieczenia wnętrza pojazdu przed uszkodzeniami. Na podłogę przysłowiowej "paki" idealnie nada się sklejka antypoślizgowa, a na ściany - sklejka surowa. Jak widać, ten solidny i naturalny materiał, towarzyszy nam dzielnie na każdym z etapów w drodze do wymarzonego domu.

źródło i zdjęcia: JAF Polska